Vreme je da se prekine veganstvo jer je meso ključno za ljudsko zdravlje, upozoravaju naučnici
Meso je ključno za ljudsko zdravlje, upozorili su naučnici, dok su pozivali na prekid veganstva koje gura vegetarijansku i vegansku ishranu.
Desetine stručnjaka su zamoljene da ispitaju naučne činjenice koje stoje iza tvrdnji da jedenje mesa izaziva bolesti i da je štetno za planetu u specijalnom izdanju Animal Frontiers.
Oni su upozorili da je teško zameniti nutritivni sadržaj mesa, tvrdeći da siromašnije zajednice sa malim unosom mesa često pate od zaostajanja u razvoju, manjka kilaže i anemije izazvane nedostatkom vitalnih hranljivih materija i proteina.
Poslednjih godina, došlo je do široko rasprostranjenog društvenog pokreta ka ishrani zasnovanoj na biljkama, sa šemama kao što su veganski mesec i ponedeljci bez mesa koji ohrabruju javnost da odustane od mesa.
Glavna studija globalnog opterećenja bolestima, povredama i faktorima rizika, objavljena u Lancet-u 2020. godine, takođe sugeriše da je ishrana bogata crvenim mesom odgovorna za 896.000 smrtnih slučajeva širom sveta i da je peti vodeći faktor rizika u ishrani.
Ali istraživači tvrde da neprerađeno meso daje većinu unosa vitamina B12 u ishrani ljudi, igra glavnu ulogu u snabdevanju retinolom, omega-3 masnim kiselinama i mineralima kao što su gvožđe i cink, kao i važnim jedinjenjima za metabolizam, kao što su taurin i kreatin.
U jednom radu objavljenom u izdanju, stručnjaci nisu pronašli dobre dokaze koji podržavaju da je crveno meso opasno ispod unosa od 75 g dnevno, i tvrde da je veza između crvenog mesa i bolesti nestala kada je deo zdrave ishrane, sugerišući da je to drugi deo ishrane koja je izazivala zdravstvene probleme.
Dr Alis Stenton, sa Kraljevskog koledža hirurga u Irskoj, jedna od autora studije, rekla je: „Objavljeni dokazi sa recenzijom potvrđuju da [Izveštaj o faktorima rizika o globalnom opterećenju bolesti za 2019.] koji tvrdi da potrošnja čak i male količine crvenog mesa šteti zdravlju su naučno pogrešne.
👉 Ovo je idući plan “elite”: Nasilno gašenje poljoprivrednih gazdinstava zbog navodne “azotne krize” https://t.co/eWvZ3TgYOJ
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) April 30, 2023
„U stvari, uklanjanje svežeg mesa i mlečnih proizvoda iz ishrane štetilo bi ljudskom zdravlju. Posebno bi negativno uticali na žene, decu, starije osobe i osobe sa niskim primanjima“.
NHS takođe savetuje da je crveno meso – kao što su govedina, jagnjetina i svinjetina – dobar izvor proteina, vitamina i minerala i da može da bude deo uravnotežene ishrane, iako upozorava da konzumiranje više od 90g dnevno može povećati rizik od raka creva.
Novo izdanje uključuje deklaraciju koju je potpisalo skoro 1.000 naučnika širom sveta u kojoj se tvrdi da je stočarstvo previše važno društvu da bi „postalo žrtva veganstva“.
Dablinska deklaracija uključuje potpisnike sa univerziteta u Kembridžu, Edinburgu, Bristolu, Belfastu, Njukaslu, Notingemu, Sariju, kao i nekoliko naučnika sa vodećeg britanskog univerziteta za poljoprivredu Harper Adams.
„Hrana dobijena od stoke obezbeđuje niz esencijalnih hranljivih materija i drugih jedinjenja koja unapređuju zdravlje, od kojih mnogi nedostaju u ishrani čak i među onim populacijama sa višim prihodima“, navodi se u deklaraciji.
„Pojedinci sa dobrim resursima mogu biti u stanju da postignu adekvatnu ishranu dok ograničavaju konzumaciju mesa, mlečnih proizvoda i jaja. Međutim, ovaj pristup ne bi trebalo preporučiti za opštu populaciju“.
Istraživači su upozorili da među onima koji treba da jedu životinjske proizvode spadaju mala deca, adolescenti, trudnice i dojilje, žene u reproduktivnom dobu, starije osobe i hronični bolesnici.