WhatsApp upozorava novinare i članove civilnog društva o mogućim hakovanjima uređaja od strane izraelske špijunske firme
Metina aplikacija za razmenu poruka WhatsApp obavestila je skoro 100 novinara i pripadnika civilnog društva o mogućim hakovanjima uređaja koji uključuju sofisticirani špijunski softver izraelske firme Paragon Solutions, izraelskog proizvođača špijunskog softvera.
Prema zvaničnoj izjavi WhatsApp-a, hakeri su verovatno ciljali pojedince u decembru putem napada nultim klikom, veoma naprednog oblika sajber upada koji ne zahteva nikakvu interakciju korisnika. Platforma za razmenu poruka veruje da je napad možda pokrenut preko zlonamerne PDF datoteke poslate u grupnim četovima da bi se kompromitovale mete.
UŽIVO! Petak u 20h | Stigao im je kraj, više nemaju gde da se sakriju
Nakon što je otkrio napad, WhatsApp je poslao pismo Paragon Solutions-u, zahtevajući da kompanija prestane sa radom koji narušava privatnost korisnika. Platforma za razmenu poruka je takođe prijavila incident agencijama za sprovođenje zakona i Citizen Lab, kanadskoj nadzornoj organizaciji poznatoj po istrazi praćenja koje sponzoriše država.
Štaviše, portparol WhatsApp-a Zade Alsavah je otkrio da se kompanija obratila direktno pojedincima za koje se veruje da su bili pogođeni i da je pokrenula ispravku kako bi sprečila mehanizam korišćen u hakovanju.
„Obratili smo se direktno ljudima za koje verujemo da su pogođeni. Ovo je najnoviji primer zašto kompanije za špijunski softver moraju da odgovaraju za svoje nezakonite radnje. WhatsApp će nastaviti da štiti mogućnost ljudi da komuniciraju privatno“, rekao je Alsava.
Identitet napadača ostaje nepoznat, iako je Paragon Solutions poznat po tome što pruža svoj špijunski softver vladinim klijentima širom sveta. Softver kompanije se često koristi u svrhe nadzora i prikupljanja obaveštajnih podataka.
Mađarska uhapsila lekare zbog ilegalnih operacija promene pola ⛓️https://t.co/UqavOIgdxP
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) February 4, 2025
Paragonove etičke tvrdnje na udaru kritike dok WhatsApp otkriva upotrebu špijunskog softvera
Zvanična veb stranica Paragona reklamira „etički zasnovane alate, timove i uvide za ometanje nerešivih pretnji“ i tvrdi da svoje proizvode prodaje samo vladama u stabilnim demokratskim zemljama.
Međutim, hakovanje WhatsApp-a sugeriše drugačije.
WhatsApp je otkrio upotrebu Paragonovog Graphite špijunskog softvera u nedavnom incidentu, što je izazvalo ozbiljnu zabrinutost u vezi sa etičkim praksama i zloupotrebom komercijalnog špijunskog softvera od strane kompanija kao što je Paragon. Ovo dolazi nakon niza velikih pravnih izazova protiv izraelskih špijunskih firmi, uključujući NSO Group.
U skladu sa svim ovim, istraživač Citizen Lab-a Džon Skot-Rejlton je prokomentarisao da su ovi incidenti „podsetnik da se špijunski softver i dalje širi i kako se širi, tako nastavljamo da vidimo poznate obrasce problematične upotrebe“.
Natalija Krapiva, viši tehnički pravni savetnik u Access Now, ponovila je sličnu izjavu. „Paragon je neko vreme imao reputaciju ‘dobre’ špijunske kompanije koja nije umešana u očigledne zloupotrebe, ali nedavna otkrića WhatsApp-a sugerišu drugačije. Ovo nije samo pitanje nekih loših jabuka — ove vrste zloupotreba su karakteristika komercijalne industrije špijunskog softvera.“
Drugim rečima, upotreba Graphite-a, Paragonovog špijunskog softvera koji omogućava potpun pristup telefonu, u suprotnosti je sa navedenom posvećenošću kompanije etičkim praksama.