Zaključavanja tokom pandemije dovela do značajnog povećanja broja samopovređivanja tinejdžera
Broj namernih trovanja kod mladih devojaka porastao je za 37 odsto, sa snažnom korelacijom sa zaključavanjima tokom pandemije, prema novoj australijskoj studiji.
Trovanje je najčešći oblik hospitalizovanog samopovređivanja među decom i adolescentima i povećano je u deceniji pre pandemije.
Studija, koja je objavljena u Australian and New Zealand Journal of Psychiatry, uporedila je period između marta 2020. i decembra 2023. sa periodom 2018-2019.
Utvrđeno je da su stope namernog samotrovanja bile 84% veće među onima od 5 do 14 godina i 36% više među onima od 15 do 19 godina. Bilo je samo vrlo malih promena među muškarcima i starijim Australijancima.
U kohorti od 5 do 14 godina, samotrovanja su porasla posebno kod devojčica od 11 do 14 godina.
Istraživači kažu da je porast trovanja od strane adolescentkinja bio izazvan zaključavanjima, a ne infekcijama COVID-19.
Ovo značajno povećanje dogodilo se između marta 2020. i decembra 2021. i poklopilo se sa široko rasprostranjenim zatvaranjima. Nakon popuštanja ograničenja početkom 2022. godine, došlo je do naglog pada, a zatim sporog pada; međutim, stope su i dalje znatno iznad stopa pre pandemije.
Najveći donator Klintonovih i korisnik Epštajnovih „usluga“ beži iz Amerike nakon pobede Trampa https://t.co/3sLB12OXx9
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 29, 2024
Još jedna nedavna studija pružila je dodatne dokaze o nesrazmernom negativnom uticaju karantina i društvenih ograničenja na zdravlje mladih devojaka.
Studija pokazuje da je stres pandemijskih društvenih ograničenja doveo do ubrzanog starenja mozga adolescenata, a posebno mladih devojaka, što ih je dovelo u veći rizik od različitih neuropsihijatrijskih bolesti i poremećaja ponašanja.
Koristeći napredne tehnike snimanja, kao što je MRI, naučnici su izmerili ključne indekse zdravlja mozga, uključujući zapreminu sive materije, debljinu korteksa i integritet bele materije, koji se koriste za procenu starosti mozga pojedinca.
Kortikalno stanjivanje, na primer, odvija se normalno tokom adolescencije, pošto se delovi spoljašnjeg sloja „orezuju“ kako bi pomogli mozgu da funkcioniše efikasnije. Međutim, dobro je poznato da ako je pojedinac podložan hroničnom stresu u bilo kom obliku – bilo da je to društveni stres, nedostatak sna ili bolest – stanjivanje se može odvijati ubrzano. Kada nečija starost mozga premaši njihovu stvarnu starost, postoji veći rizik od svega, od kognitivnog pada do anksioznosti i poremećaja raspoloženja, posebno među decom i tinejdžerima.
Istraživači su otkrili značajno povećanje stanjivanja korteksa tokom pandemije za adolescente, što ukazuje na ozbiljan stres.
Za dečake, stanjivanje je bilo lokalizovano i uglavnom je uticalo na vizuelno-prostorne regione mozga, ali za devojčice, stanjivanje je bilo široko rasprostranjeno, utičući na mnoge regione u obe hemisfere i režnjeve. Ovo uključuje oblasti odgovorne za socijalnu i emocionalnu obradu, kao što su fusiformni girus i gornji temporalni korteks. Istraživači smatraju da ova razlika ima neke veze sa činjenicom da se devojke više oslanjaju na svoje društvene mreže za podršku, a te mreže su bile potpuno poremećene pandemijom.
Nulta Tačka/InfoWars