ZAPAD vrši pripreme za nuklearni rat prenose BRITANSKI mediji
Zapadne vlade sastavljaju planove da izbegnu paniku među svojim građanima u slučaju upotrebe nuklearnog oružja u Ukrajini, javili su britanski mediji. Navodne pripreme dolaze dok zvaničnici NATO-a podstiču spekulacije o toj mogućnosti i ponavljaju upozorenja da će se Moskva suočiti sa „teškim posledicama“ ako bude koristila nuklearne bombe.
Upitan da li postoje opcije i krizni planovi za rešavanje posledica nuklearne detonacije u istočnoj Evropi, neimenovani zapadni zvaničnik je potvrdio da su takvi planovi u toku, prema izveštajima Tajmsa i Gardijana .
„Kao što biste očekivali, vlada sprovodi razborito planiranje za niz mogućih scenarija od kojih je to jedan“, rekao je zvaničnik novinarima u petak, misleći na nuklearni udar.
Dok je zvaničnik ponudio još nekoliko detalja o tome šta bi te opcije podrazumevale, u izveštajima se spekuliše da bi se leci mogli deliti kako bi se građani informisali „kako da prežive nuklearni napad“ ili da se izbegne panična kupovina.
Ono što je The Telegraph opisao kao „nuklearni rat reči“ između Rusije i Zapada počeo je prošlog meseca, nakon što je ruski predsednik Vladimir Putin obećao da će Moskva upotrebiti „sva sredstva“ koja joj stoje na raspolaganju ako bude ugrožen teritorijalni integritet Rusije. SAD i njihovi saveznici su tu izjavu protumačili kao „prikrivenu pretnju“ razmeštanjem nuklearnog oružja tokom sukoba u Ukrajini.
„Putin zna da će, ako upotrebi nuklearno oružje u Ukrajini, to imati teške posledice po Rusiju“, rekao je u sredu generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg.
Britanski ministar odbrane Ben Volas je slično rekao u četvrtak da bi „ako bi Rusija upotrebila nuklearno oružje, postojale teške posledice“, dok je prekorio francuskog predsednika Emanuela Makrona što je previše omekšao kada je rekao da Pariz neće odgovoriti sopstvenim nuklearnim arsenalom. .
Otprilike u isto vreme, visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel rekao je da bi svaki nuklearni napad na Ukrajinu izazvao snažan odgovor Zapada, koji bi doveo do „uništenja“ ruske vojske – ali je takođe priznao da to neće biti „nuklearni odgovor“.
Američki predsednik Džo Bajden upozorio je da bi sukob u Ukrajini mogao da dovede do „Armagedona“ tokom demokratskog prikupljanja sredstava prošle nedelje, dodajući da su nuklearne tenzije na najvišem nivou od vrhunca hladnog rata 1960-ih. Bajdenovi komentari izazvali su izvesnu uzbunu među Amerikancima, ali su ubrzo usledila pojašnjenja Bele kuće i Pentagona da, u stvari, nema obaveštajnih podataka ili naznaka da je „Putin ili doneo odluku da upotrebi nuklearno oružje u Ukrajini, ili je učinio bilo šta da se približi tom procesu donošenja odluka.“
U međuvremenu, Poljska – glavni snabdevač Kijeva oružjem u borbi protiv ruskih snaga – predložila je Vašingtonu da proširi svoj program razmene nuklearnog oružja i da postavi bojeve glave na njihovu teritoriju kako bi služile kao sredstvo odvraćanja Moskve. Predsednik Andrzej Duda i zamenik premijera Jaroslav Kaczinski izneli su predlog poslednjih meseci.
Ruski zvaničnici su više puta izjavljivali da nuklearni rat nikada ne treba voditi, dok je ruski ministar odbrane Sergej Šojgu u avgustu jasno stavio do znanja da Moskva ne razmišlja o nuklearnom udaru na Ukrajinu, s obzirom na to da nema ciljeva koji bi opravdavali tako drastične mere.