Zapadni novinari traže od ukrajinskih vojnika da sakriju svoje nacističke ševrone
Njujork tajms je bio primoran da se sa veoma, veoma velikim zakašnjenjem pozabavi nečim što je odavno bilo očigledno i poznato mnogim nezavisnim analitičarima i medijima, ali što je iz očiglednih razloga pažljivo zaštićeno od mejnstrim masa na Zapadu.
Iznenađujući naslov Monday Times-a je rekao da „nacistički simboli na ukrajinskim linijama fronta ističu bolna pitanja iz istorije“. Ovo priznanje dolazi nakon bukvalno godine kada su prvenstveno nezavisni novinari i geopolitički komentatori istakli da da, zaista… Vojne i paravojne grupe Ukrajine, posebno one koje deluju na istoku najmanje od 2014, imaju ozbiljan problem nacističke ideologije. Ovo je iscrpno dokumentovano, opet, unazad godinama. Ali izveštaj, koji samo pokušava da ga umanji kao „teško pitanje“ ukrajinske „jedinstvene“ „istorije“ – sugeriše da je pravi problem za zapadni PR u osnovi to što se to tako otvoreno prikazuje. Od ukrajinskih trupa se traži da pokriju te nacističke simbole, molim! – kao što je Met Taibi sarkastično rekao komentarišući izveštaj.
Izveštaj NBC News 2014: „Nemci su se suočili sa slikama mračne prošlosti svoje zemlje u ponedeljak uveče, kada je nemački javni emiter ZDF u večernjim emisijama prikazao video ukrajinskih vojnika sa nacističkim simbolima na šlemovima.
Autori izveštaja Njujork tajmsa počinju izražavanjem frustracije zbog optike nacističkih simbola koji se tako ponosno prikazuju na uniformama mnogih ukrajinskih vojnika. Sugerišući da su mnoge novinarske fotografije koje su u nekim slučajevima objavljene u novinama i medijima širom sveta (obično zajedno sa generalno pozitivnim člancima o ukrajinskoj vojsci) samo ‘nesrećne’ ili obmanjujuće, NYT izveštaj kaže: „Na svakoj fotografiji Ukrajinci na uniformama nose ševrone sa simbolima koje je nacistička Nemačka učinila ozloglašenim i od tada su postali deo ikonografije ekstremno desničarskih grupa mržnje.
Izveštaj priznaje da je ovo dovelo do kontroverze u kojoj redakcije vesti zapravo moraju da izbrišu neke fotografije ukrajinskih vojnika i militanata. „Fotografije i njihova brisanja naglašavaju komplikovan odnos ukrajinske vojske sa nacističkim slikama, odnos koji je stvoren i pod sovjetskom i nemačkom okupacijom tokom Drugog svetskog rata“, nastavlja se u izveštaju.
Dakle, rečeno nam je da je to samo „trnovito“ i „komplikovano“. Ispod je mali uzorak vrsta ševrona koji se pojavljuju na ukrajinskim vojnim uniformama sa „nekom regularnošću“ – rečima Njujork tajmsa:
Sam NATO je u nedavnoj prošlosti bio primoran da izbriše slike sa svojih zvaničnih naloga na društvenim mrežama zbog nacističkih slika prisutnih među ukrajinskim trupama tokom fotografisanja.
👉 Sledeća pandemija će ponovo uspostaviti zaključavanja https://t.co/vBUktmIyMb
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 7, 2023
Sledeći red iz izveštaja kaže sve što treba da znate o takozvanom „papiru o evidenciji“ i njegovom jednostranom i ultra-jednostavnom pokrivanju onoga što mnogi konačno uviđaju da bi shvatili da je rat sa duboko složenom realnošću (u najmanju ruku), i daleko od MSM-ovih dobrota protiv zlikovaca koji idu Holivudskim narativom o Putleru protiv slobodnog sveta koji je tipičan za mreže od CNN-a preko Foksa do NBC-a…
Iz Njujork tajmsa:
„U novembru, tokom sastanka sa novinarima Tajmsa blizu linije fronta, ukrajinski službenik za štampu je nosio varijaciju Totenkopfa koju je napravila kompanija pod nazivom R3ICH (izgovara se „Reich“). Rekao je da ne veruje da je ševron povezan sa nacistima. Drugi prisutni službenik za štampu rekao je da su drugi novinari zamolili vojnike da skinu ševron pre nego što su ih fotografisali.
I sada možemo očekivati neke značajne napore u kontroli štete, ili čak možda smo svedoci početaka razvoja definicija i pomeranja narativa. Više od NY Times-a [naglasak ZH]:
Ali neki članovi ovih grupa se bore protiv Rusije otkako je Kremlj 2014. godine vratio Krim Rusiji i sada su deo šire vojne strukture. Neki se smatraju nacionalnim herojima, čak i kada je krajnja desnica politički marginalizovana.
Aleksandar Jerković – Ko se plaši istine?
Ikonografija ovih grupa, uključujući ševron sa lobanjom i ukrštenim kostima koju su nosili čuvari koncentracionog logora i simbol poznat kao Crno sunce, sada se redovno pojavljuje na uniformama vojnika koji se bore na liniji fronta, uključujući vojnike koji kažu da slike simbolizuju ukrajinski suverenitet i ponos, a ne nacizam.
Neki pišu prikladnije i prikladnije naslove za NYT priču…
Tek su nedavno ministarstvo odbrane Ukrajine, pa čak i kancelarija predsednika Zelenskog, uhvaćeni na delu:
Ministarstvo odbrane Ukrajine je u aprilu na svom Tviter nalogu objavilo fotografiju vojnika koji nosi ševron sa lobanjom i ukrštenim kostima poznat kao Totenkopf, ili mrtvačka glava. Konkretan simbol na slici ozloglašen je od strane nacističke jedinice koja je počinila ratne zločine i čuvala koncentracione logore tokom Drugog svetskog rata.
Ševron na fotografiji postavlja Totenkopf na vrh ukrajinske zastave sa malim brojem 6 ispod. Ta zakrpa je zvanična oznaka Death in June, britanskog neo-folk benda za koji je Southern Poverty Law Center rekao da proizvodi „govor mržnje“ koji „eksploatiše teme i slike fašizma i nacizma“.
Očekivano, Times i dalje pokušava da objavljuje naslovnicu dok očajnički nastoji da ‘uveri’ svoju publiku pišući: „U kratkom roku, to preti da pojača Putinovu propagandu i daje gorivo njegovim lažnim tvrdnjama da Ukrajina mora biti ‘denacifikovana “ — pozicija koja ignoriše činjenicu da je ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski Jevrej.
Novi nivoi snalaženja zaista…
Ali ipak, NYT nespretno priznaje: „Šire gledano, ambivalentnost Ukrajine u vezi sa ovim simbolima, a ponekad čak i njeno prihvatanje, rizikuje da daju novi, mejnstrim život ikonama protiv kojih je Zapad proveo više od pola veka pokušavajući da ih eliminiše”.
NYT inventing new levels of cope:
Nazi iconography has "meanings unique to Ukraine."
Nazi symbols "should be interpreted by how Ukrainians viewed them, not by how they had been used elsewhere." pic.twitter.com/eKzdPtRMZA
— Clint Ehrlich (@ClintEhrlich) June 5, 2023
Nulta Tačka/InfoWars