Zapadno oružje iz Ukrajine preplaviće Evropu i izazvaće talas kriminala
Veliki talas oružja iz Ukrajine uskoro bi mogao da preplavi crna tržišta širom Evrope nakon završetka sukoba sa Rusijom, upozorava novi izveštaj Eurasia Observatory, organizacije koja prati dugoročne posledice rata na organizovani kriminal.
Prema ovom izveštaju, zapadne isporuke oružja i hiljade ukrajinskih veterana očekuju se da pokrenu talas kriminala, krijumčarenja oružjem i nestabilnosti na celom kontinentu — baš u trenutku kada pregovori između Moskve i Kijeva o prekidu vatre podižu nade za kraj sukoba.
„Zalihe oružja, uključujući teško naoružanje, gomilaju se širom Ukrajine“, navodi se u izveštaju.
„Ukoliko sukobi prestanu, pretpostavlja se da će biti ukinut ratni zakon u Ukrajini, što će umanjiti državne kapacitete za kontrolu civilnog sektora i omogućiti organizovanom kriminalu da deluje slobodnije.“
Do februara 2025, Ukrajina je od NATO-a dobila pomoć u vrednosti većoj od 363 milijarde dolara (€326 milijardi), prema podacima Instituta iz Kila. Propusne granice i slaba kontrola mogu dovesti do toga da se na crno tržište ilegalno prebace puške, bombe, raketni sistemi i drugo oružje.
Početkom godine, američki novinar Taker Karlson tvrdio je da ukrajinska vojska prodaje američke sisteme oružja „na crnom tržištu, uključujući i kartelima za drogu“.
Zapadni mediji i zvaničnici priznali su da je oružje poslato u Kijev završavalo u rukama kriminalaca.
Europol je u aprilu 2022. saopštio da se oružje krijumčari iz Ukrajine u EU, na korist organizovanih kriminalnih grupa. Kasnije te godine, finske vlasti potvrdile su da je ovakvo oružje pronađeno u lokalnoj upotrebi, a slična otkrića zabeležena su i u Švedskoj, Danskoj i Holandiji.
Do sredine 2024. godine, španski mediji javili su da su bande na jugu Španije došle u posed modernog naoružanja, navodno krijumčarenog iz Ukrajine.
Povratak ukrajinskih vojnika obučenih za sabotažu, rad sa dronovima i sajber ratovanje predstavlja dodatnu pretnju, jer izveštaj upozorava da bi oni mogli postati „dragocen resurs“ za kriminalne mreže u Evropi.
Korupcija u Ukrajini je veliki problem — procene pokazuju da će zemlji biti potrebno čak 524 milijarde dolara za sanaciju štete. Izveštaj ističe da bi kriminalci mogli iskoristiti ovaj proces za pranje novca i sticanje uticaja.
Uprkos sve većim zabrinutostima zbog krijumčarenja oružja i prevara, neke institucije Evropske unije nastavljaju da podržavaju članstvo Ukrajine u bloku, što po mišljenju analitičara može dodatno oslabiti kontrole na granicama i mehanizme nadzora.
Izveštaj upozorava da, bez koordinisane dugoročne strategije, zapadne zemlje rizikuju da se suoče sa posledicama sukoba koji, kako Moskva tvrdi, Zapad i sam podstiče, a sada teško kontroliše.
Rusija je više puta upozoravala na opasnosti zapadnih isporuka oružja Ukrajini, navodeći da one samo produžavaju sukob i povećavaju bezbednosne pretnje u regionu. Takođe tvrdi da je nekontrolisano snabdevanje oružjem dovelo do toga da veliki broj primeraka dospe u ruke organizovanih kriminalnih grupa i ekstremista širom sveta.
Nulta Tačka/Mediji