Zašto je Džo Bajden morao da pomiluje Entonija Faučija
U ponedeljak, u poslednjim satima na funkciji, tim bivšeg predsednika Bajdena odlučio je da izda opšte pomilovanje brojnim bliskim političkim saveznicima i članovima porodice. Među tom grupom bio je i bivši direktor Nacionalnog instituta za alergije i infektivne bolesti Entoni Fauči.
Fauči je pomilovan „za bilo koji prekršaj protiv Sjedinjenih Država koji je možda počinio ili u kojem je učestvovao u periodu od 1. januara 2014. do datuma pomilovanja“, na bilo koji način koji se odnosi na njegov mandat kao direktor NIAID-a, kao deo Radne grupe Bele kuće za koronavirus, deo tima Bele kuće za reagovanje na covid-19, ili kao Bajdenov glavni medicinski savetnik.
U pismu u kojem se objašnjavaju pomilovanja, Bajden je branio odluku, rekavši da „neosnovane i politički motivisane istrage izazivaju haos po živote, bezbednost i finansijsku sigurnost ciljanih pojedinaca i njihovih porodica“. Čak i kada ti pojedinci nisu uradili ništa loše, smatra Bajdenova administracija, „sama činjenica da su pod istragom ili krivično gonjeni može nepopravljivo naštetiti reputaciji i finansijama“.
Ostavljajući po strani činjenicu da je to bila tačna taktika koju je politički establišment koristio da pokuša da naruši Trampovu reputaciju, otkriva se da je primarni javni razlog za pomilovanja bio izbegavanje istrage.
Postoji, naravno, mnogo inkriminišućih detalja o Faučijevoj karijeri za koje politički establišment ne bi želeo da se ponovo pojave ni na sudu, ni na sudu javnog mnjenja. Mnogi su bili detaljno opisani u knjizi Roberta F. Kenedija Mlađeg „The Real Anthoni Fauci“, kao što su tajnoviti i smrtonosni eksperimenti sa lekom na stotinama HIV-pozitivne dece(bez roditelja) u njujorškom Inkarnacionom dečijem centru između 1988. i 2002. i eksperiment koji je zaključao štence Bigla u kaveze pune insekata/parazita koji jedu meso.
Narod mora da čuje istinu, dosta je bilo lažne istorije! Miloslav Samardžić u najnovijoj epizodi podkasta Mario Zna (VIDEO) https://t.co/f3bcw2GnLd
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) January 23, 2025
Da je Fauči došao pod mikroskop savezne vlade, epizode poput ovih mogle bi mnogo da ukaljaju ime čoveka kojeg je Bajden nedavno nazvao „pravim herojem“.
Isto važi i za Faučijevu potpuno netačnu projekciju opasnosti koju predstavlja soj svinjskog gripa 1970-ih, zajedno sa milionima dolara štete koju je vlada morala da isplati zbog povreda zadobijenih u srodnim eksperimentima sa vakcinom protiv svinjskog gripa.
Fauči je takođe napravio slične neuspešne projekcije u vezi sa ptičjim gripom iz 2005, svinjskim gripom iz 2009 i virusom Zika iz 2016. U svim ovim slučajevima, virus nije bio ni blizu toliko opasan kao što je Fauči tvrdio da će biti. Ali njegova upozorenja su dovela do toga da su njegovo odeljenje i drugi delovi vašingtonske birokratije javnog zdravlja dobili milijarde dolara novih sredstava.
Naravno, ove epizode blede u poređenju sa onim po čemu je Fauči sada najpoznatiji: nadgledanje pandemije kovida.
Na početku pandemije je Fauči na televiziji čuveno objasnio da platnene maske ne mogu sprečiti širenje od zaraženih jer mogu da ispune vazduh oko sebe česticama virusa. Zatim je potpuno preokrenuo svoj stav i založio se za univerzalno nošenje maski i vladine naloge za obavezno nošenje maski.
Kasnije je tvrdio da su njegovi raniji komentari na televiziji bili laži sa ciljem da se prevari javnost da ne kupuje maske kako bi zaštitio nabavku maski za zdravstvene radnike koji su, u stvari, koristili drugačiju vrstu maske. Zatim je delovao zbunjeno kada mu je veći deo javnosti prestao da veruje.
Fauči je takođe pozivao početkom aprila 2020. na karantine širom zemlje – nešto što je kasnije negirao. Kada su neke države poput Floride počele da se ponovo otvaraju mesecima kasnije, Fauči je upozorio guvernere da preuzimaju „zaista značajan rizik“.
Brzo je postalo očigledno svakome ko je zapravo gledao da je Fauči potpuno pogrešio u pogledu efikasnosti maskiranja i zaključavanja. Ali Fauči je ignorisao podatke i nastavio da se zalaže za ove mere i 2021. godine, nakon što su vakcine postale dostupne.
Još jedna činjenica koja je postala očigledna rano u pandemiji bila je da deca imaju mali rizik od zaraze i širenja covida. Ipak, Fauči se zalagao za zatvaranje škola i kasnije nošenja maski u školama dugo nakon što se jasno pokazalo da je to nepotrebno.
Konačno, Fauči je izneo nekoliko tvrdnji visokog profila o vakcinama protiv kovida koje bi se brzo pokazale lažnim.
Ali pravljenje loših projekcija i davanje loših saveta nije zločin. Pa zašto je politička klasa bila zabrinuta da Faučija istražuje Ministarstvo pravde? Zato što bi savezna istraga verovatno bila povezana sa spekulacijama da je Fauči imao ulogu u izazivanju pandemije.
Jedna kontroverzna metoda za proučavanje virusa uključuje veštačko činjenje virusa transmisivnijim ili virulentnijim. Ovo takozvano istraživanje „pojačanja funkcije“ omogućava da se mutacija virusa ili mogući tretmani analiziraju mnogo brže, ali donosi rizik od mnogo opasnijeg genetski modifikovanog virusa koji može da zarazi ljude ako uzorak iscuri.
Znamo da je nevladina organizacija koja dobija finansiranje od Faučijevog odeljenja finansirala istraživanje povećanja funkcije koronavirusa slepih miševa u laboratoriji u Vuhanu, u Kini, 2017. i 2018. I da je ista NVO dobila federalna sredstva dok je sprovodila istraživanja povećanja funkcija koja sežu do 2014. godine, kada je uvedena trogodišnja zabrana korišćenja federalnih fondova za takve eksperimente i kada je došlo do Faučijevog pomilovanja da stupi na snagu u tom vremenskom periodu.
Još uvek postoji mnogo toga što ne znamo o stepenu učešća SAD u sličnim eksperimentima u laboratoriji Vuhan u vreme kada je Covid počeo da se širi.
Ta činjenica, uparena sa paničnim i tajnovitim ponašanjem Faučija i njegovih kolega nakon što su počeli da se pojavljuju prvi izveštaji o kovidu, izazvala je sumnju u mogućnost umešanosti vlade SAD u poreklo covida. Bajdenovo Ministarstvo pravde odbilo je da istraži ove stvari. Ali nakon što je senator Rend Pol naterao Faučija da to izričito negira, pod zakletvom, da je njegovo odeljenje finansiralo istraživanje povećanja funkcije u laboratoriji u Vuhanu, istraga o istinitosti tvrdnje kako bi se utvrdilo da li je Fauči počinio lažno svedočenje ostala je mogućnost.
To je bilo sve dok ga Bajden nije pomilovao u ponedeljak ujutro.
Federalna istraga bi skoro primorala medije da se ponovo osvrnu na mnoge Faučijeve postupke, neuspehe i moguće zločine. To bi bilo neprijatno za politički establišment koji je decenijama prihvatao i slavio Faučija.
Ali stvarna opasnost od Faučijeve istrage visokog profila, iz perspektive političke klase, došla bi kada bi javnost počela da se pita zašto su oni na vlasti prihvatili i slavili birokratu sa tako dugim iskustvom neuspeha. I zašto je uživao u tolikom profesionalnom uspehu pre nego što se penzionisao sa neto vrednošću većom od 11 miliona dolara.
Ova pitanja mogu navesti ljude da razmisle da možda decenije grešaka koje su prebacile stotine milijardi dolara poreskih obveznika javnim zdravstvenim agencijama, farmaceutskim kompanijama i korumpiranom zdravstvenom sistemu u celini, ipak nisu bile greške. Možda je, zapravo, federalni javnozdravstveni aparat ništa drugo do prevara i da zvaničnici nisu profesionalno nagrađivani za to da nas čuvaju, već za to da štite i šire tu prevaru.
To su pitanja koja su se mogla pojaviti da je federalna istraga podstakla retrospektivu i ispitivanje karijere i ponašanja Entonija Faučija. I zato Bajden nije imao izbora nego da ga pomiluje.
Nulta Tačka/InfoWars/Connor O’Keeffe