Zašto je nedostatak sunčeve svetlosti smrtonosan kao i pušenje
Revolucionarna studija objavljena u Journal of Internal Medicine otkrila je nešto apsolutno neverovatno o ulozi sunca u ljudskom zdravlju: nedostatak sunčeve svetlosti može biti jednako štetan za ljudsko zdravlje kao i pušenje cigareta.
Studiju pod nazivom „Izbegavanje izlaganja suncu kao faktor rizika za glavne uzroke smrti: konkurentna analiza rizika od melanoma u južnoj Švedskoj kohorti“, sproveli su švedski istraživači na populaciji od 29.518 žena.
Oni su procenili razlike u izlaganju suncu kao faktor rizika za smrtnost od svih uzroka, u okviru prospektivnog 20-godišnjeg praćenja kohorte melanoma u južnoj Švedskoj. Žene su bile starosti 25–64 godine na početku studije i regrutovane su od 1990. do 1992. Kada su njihove navike izlaganja suncu analizirane korišćenjem moderne statistike preživljavanja, otkrile su nekoliko stvari.
Prvo:
„Žene sa aktivnim navikama izlaganja suncu bile su uglavnom pod manjim rizikom od kardiovaskularnih bolesti (KVB) i smrti bez raka/ne-KVB u poređenju sa onima koje su izbegavale izlaganje suncu”.
Drugo:
„Kao rezultat njihovog povećanog preživljavanja, relativni doprinos smrti od raka kod ovih žena se povećao.“
Drugi nalaz može biti malo težak za razumevanje, pa hajde da ga pogledamo malo bliže.
Pošto rizik od raka raste zajedno sa biološkim godinama, što duže živite, to će biti veći rizik od raka. Stoga, pošto povećano izlaganje sunčevoj svetlosti zapravo produžava vašu dugovečnost, čini se da povećava i rizik od raka. Ali to ne znači nužno da je sunčeva svetlost suštinski „kancerogena“, što se obično pretpostavlja.
Pošto je srčana bolest ubica broj 1 u razvijenom svetu, i pošto sunčeva svetlost smanjuje ovaj najčešći uzrok prerane smrti, čak i ako povećava rizik od drugog najčešćeg uzroka smrti (rak), neto efekat izlaganje sunčevoj svetlosti znači da ćete i dalje živeti duže, što pomaže da se kontekstualizuje i neutrališe „povećani rizik od raka“ koji se često primećuje.
👉 Makron protiv zelene agende! Putuje po Francuskoj sa dizel agregatom jer su mu sindikati bukvalno isključili struju https://t.co/im65J69ubl
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) April 27, 2023
Imajte na umu, takođe, da je ogroman broj karcinoma preterano dijagnostikovan i preterano lečen, bez dovoljnog priznanja medicinske ustanove, o čijoj se krivici retko govori. Ovi „rakovi“ u velikoj meri naduvavaju statistiku. Pošto su milioni takozvanih karcinoma u ranoj fazi poput ovih – posebno dojke, prostate, štitne žlezde, pluća i jajnika – pogrešno dijagnostikovani i lečeni, složenost teme čini određivanje uloge izlaganja sunčevoj svetlosti i rizika od raka još težim utvrditi.
Treće:
Idemo dalje – poenta o svojstvima sunčeve svetlosti koja promoviše dugovečnost je snažno pokrenuta trećim glavnim zapažanjem:
Nepušači koji su izbegavali izlaganje suncu imali su očekivani životni vek sličan pušačima u grupi sa najvećom izloženošću suncu, što ukazuje da je izbegavanje izlaganja suncu faktor rizika za smrt slične veličine kao i pušenje.
Ovo je moćno otkriće sa dubokim implikacijama. Reći da je „izbegavanje izlaganja suncu faktor rizika za smrt sličnog stepena kao i pušenje“ znači ukazati na to da izlaganje sunčevoj svetlosti, umesto da predstavlja stalnu smrtonosnu pretnju za koju se smatra da predstavlja, opravdava mazanje tela na celom svetu sintetičkim kremama za sunčanje za koje je gotovo garantovano da će prouzrokovati štetu usled izlaganja toksičnim supstancama, od suštinskog je značaja za naše zdravlje.
Zapravo, prema CDC-u, pušenje je odgovorno za 6 miliona nepotrebnih smrtnih slučajeva godišnje, a „ukupna smrtnost i među pušačima i među ženama u Sjedinjenim Državama je oko tri puta veća od one među sličnim ljudima koji nikada nisu pušili. I tako, izlaganje sunčevoj svetlosti može biti toliko moćan sastojak ljudskog zdravlja da bi se moglo smatrati da je medicinski neetički da joj se ne omogući pristup, ili da se savetuje rutinsko izlaganje.
Četvrto:
Četvrto i poslednje zapažanje studije bilo je da:
U poređenju sa grupom sa najvećom izloženošću suncu, očekivani životni vek onih koji izbegavaju izlaganje suncu smanjen je za 0,6-2,1 godina.
Sunčeva svetlost dobija svoj nekadašnji status kao nezamenljiva komponenta zdravlja
Iako možemo reći da nedostatak sunčeve svetlosti može doprineti smrtonosnim ishodima uporedo sa pušenjem, možemo preformulisati informaciju pozitivno potvrđujući da sunce i njegova svetlost mogu biti podjednako važni za ljudsko zdravlje kao i dobra hrana ili voda. U stvari, ubedljiva istraživanja sugerišu da energija sunca pokreće ćelijsku bioenergetiku biomašinerije naših tela kroz procese koji nisu zavisni od ATP [adenozin trifosfata].
Razmotrite rad dr Džeralda Polaka, autora knjige „Četvrta faza vode“ (pogledajte video ispod), koji objašnjava kako infracrvena energija sunca puni molekule vode u našem telu (99 procenata broja molekula u našem telu je voda) poput triliona molekularnih baterija.
Kada je u pitanju kardiovaskularno zdravlje, energija sunčeve svetlosti u obliku infracrvenih molekula vode podržava posao srca da pumpa krv kroz krvne sudove tako što proizvodi oblik visoko strukturirane i energizirane vode poznate kao voda iz zone isključenja, ili EZ voda, i koji zapravo može da obezbedi preko 99,9 procenata biomehaničke energije potrebne da se 4.5–5.6 litri krvi u prosečnom odraslom telu progura kroz bukvalno hiljade km krvnih sudova.
Provokativna istraživanja takođe sugerišu da telo sadrži razne foto-akceptore/hromofore (npr. citokrom C oksidazu) koji su sposobni da prihvate i iskoriste sunčevu svetlost za stvaranje takozvane „dodatne sinteze“ ATP-a. Pored toga, melanin može da apsorbuje širok spektar Sunčevog elektromagnetnog spektra, pretvarajući ga u korisnu energiju, a možda i biološki važne informacije, čak možda uzimajući štetno gama zračenje i pretvarajući ga u biološki korisnu energiju.
Nedavno je otkriveno da čak i nešto tako uobičajeno u ljudskoj ishrani kao što je hlorofil deluje kao sredstvo za poboljšanje svojstava životinjskih ćelija da sakupljaju svetlost. U stvari, nedavno smo izvestili o studiji koja je otkrila povećanu proizvodnju ATP-a (bez očekivanog istovremenog povećanja proizvodnje reaktivnih vrsta kiseonika) preko posrednika metabolita hlorofila koji završavaju u mitohondrijama naših ćelija nakon digestivnih procesa posredovanih mikrobiomom.
Zagovornici prirodnog zdravlja hvale sunčevu svetlost za zdravlje od pamtiveka. Dok je u modernim vremenima fobija od sunčeve svetlosti sveprisutna, a roditelji posebno svetlije puti teraju svoju decu da nose svu zaštitnu opremu, tu je i „svemirsko odelo“, zajedno sa prskanjem ili mazanjem ekstremno toksičnim petrohemijskim derivatima i nanočesticama metala koji potencijalno mogu da dovedu do oboljevanja od raka. Promovišući svojstva, sve više shvatamo da nam je sunce potrebno i kao oblik hrane, energije i informacija.
Ova studija može utrti put za dublje razumevanje onoga što je ljudima potrebno da bi bili istinski zdravi, a nedostatak sunčeve svetlosti je vrhunski primer onoga što je najpogrešnije u našoj modernoj inkarnaciji kao stvorenja koja su prvenstveno fokusirana na zatvorene prostore, što dovodi do naše fizičke i psihoduhovne degeneracije.
Kako se pojavljuju novi modeli ćelijske bioenergetike, uzimajući u obzir sposobnost tela da direktno ili indirektno sakuplja različite svetlosne talasne dužine sunca, direktno dnevno izlaganje sunčevoj svetlosti može se smatrati barem kao važan korak kao „uzimanje vaših vitamina”, ili vežbanje za održavanje našeg zdravlja. Suprotno tome, nedostatak sunčeve svetlosti će se verovatno smatrati opasnim ili smrtonosnim kao i pušenje.