Zatvor sa one koji se usude da razmišljaju – Sve je izvesnije da će EU učiniti „govor mržnje“ teškim zločinom
Čini se da se Evropska komisija (EK) EU sprema da uključi „govor mržnje“ na listu najtežih krivičnih dela i reguliše istragu i krivično gonjenje u celom bloku.
Da li se ovakva vrsta predloga sada pojavljuje zbog predstojećih izbora za EU ili inicijativa ima izgleda za uspeh, pokazaće se vremenom, ali za sada planove podržava nekoliko komesara EK.
Ideja potiče od Odbora evropskih građana za borbu protiv mržnje u društvu, jednog od nekoliko panela (ECP) osnovanih da pomognu predsednici EK Ursuli fon der Lajen sa njenim (kampanjom?) obećanjem da će uvesti demokratiju u EU koja je „prikladna za Evropu“ i za budućnost.“
To bi moglo da znači bilo šta, a nedorečenost tu nikako ne prestaje: sam „govor mržnje“, uprkos težini predloga da se svrsta u teški zločin, nije ni dobro definisan, upozoravaju posmatrači.
Masovna hipnoza, moćnici neće odustati od svoje ideologije | Saša Radulović | Mario Zna, 279 Uživo
Uprkos tome, preporuke sadržane u izveštaju panela podržale su potpredsednica EK za vrednosti i transparentnost Vera Jurova, kao i potpredsednica za demokratiju i demografiju Dubravka Šuica.
Prema Jurovoj, preporuke panela o tome kako se nositi sa „govorom mržnje” su „jasne i ambiciozne” – iako, kao što je navedeno, još uvek nedostaje jasna definicija te vrste govora.
Ovo je formulacija za koju je išao izveštaj: svaki govor koji je „nespojiv sa vrednostima ljudskog dostojanstva, slobode, demokratije, vladavine prava i poštovanja ljudskih prava“ treba smatrati „govorom mržnje“.
Kritičari ovoga dovode u pitanje prihvatanje, u suštini, subjektivnih, da ne spominjemo nejasne izraze poput „vrednosti ljudskog dostojanstva“ s obzirom na to da čak i u Evropi govor i dalje može biti zakonit čak i ako ga pojedinci ili grupe doživljavaju kao uvredljiv ili uznemirujući.
JAPANSKA VLADA pokrenula hitnu operaciju: Zalihe krvi koje sadrže mRNK moraju biti zamenjene https://t.co/7otBjUjyzt
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 29, 2024
Budući da postoji i govor mržnje koji je već nelegalan u EU, komisija želi da dobije novu definiciju, a cilj je, navodi se u izveštaju, da se „osigura da svi oblici govora mržnje budu jednoobrazno prepoznati i kažnjeni, čime se pojačava naša posvećenost inkluzivnijem društvu sa poštovanjem.”
Ako EU odluči da doda govor mržnje na svoju listu zločina, dodaje se u izveštaju panela, to će omogućiti zaštitu marginalizovanih zajednica i „održavanje ljudskog dostojanstva“.
Važno je napomenuti da napori izgledaju koordinisani, čak i što se tiče formulacije, pošto mediji navode da preporuka „usvaja potpuno istu terminologiju kao i predlog EK koji je nedavno odobrio Evropski parlament da se proširi lista krivičnih dela širom EU i da se uključi „govor mržnje““.