
Zavera vekova: Rotšildi, masonerija i veze sa Srbijom! Goran Jeremić otkriva do sada nepoznate detalja porodice Rotšild i njiove veze sa Kraljem Milanom Obrenovićem (VIDEO)
U najnovijoj epizodi podkasta Mario Zna, gost Goran Jeremić donosi intrigantnu i nesvakidašnju priču o porodici Rotšild – bankarskom klanu čije je delovanje ostavilo neizbrisiv trag u svetskoj istoriji, ali i u srpskoj politici kroz lik kralja Milana Obrenovića.
Ko su zaista Rotšildi? Kako su postali najmoćnija finansijska porodica u Evropi? I zašto se njihovo ime i danas povezuje sa tajnim društvima, svetskim ratovima i skrivenim uticajem na vladare i države?
„Rotšild je bio lihvar kneza Hanovera, Vilhelma IX. On mu je davao pare za kockanje, uzimao mu presto za dugove, a onda je poslao sinove u pet evropskih prestonica — Pariz, London, Beč, Napulj i Frankfurt. Tu počinje dominacija.“ — ispričao je Jeremić.
Od frankfurtskog geta do centra moći
Goran Jeremić podseća da je osnivač dinastije, Amšel Majer Rotšild, živeo u getu u Frankfurtu i počeo kao trgovac antičkim novčićima. Međutim, pravi uspon dolazi kroz finansiranje evropskih monarhija:
„Njegovi sinovi su kroz banke, špijunažu i finansiranje Napoleona i njegovih protivnika stvorili mrežu moći bez presedana. Oni su u Francuskoj radili protiv Napoleona za Britance, a istovremeno finansirali umetnike poput Viktora Igoa i Balzaka.“
Masonerija i moć iz senke
Rotšildi nisu samo finansirali ratove, već su, tvrdi Jeremić, preuzeli masoneriju, pretvarajući je u „judeo-masoneriju“:
„Ne moram ja tebe kao masona prvog stepena da korumpiram. Ali onog 33. — njega ‘zveknem’ i on radi šta mu kažem.“
Rotšildi i Srbija: kralj Milan u kandžama moći
Posebno zanimljiv deo epizode odnosi se na direktne veze Rotšilda sa Srbijom i njenim vladarima u 19. veku:
„Rotšild finansira Čedomilja Mijatovića, predsednika vlade kralja Milana. Pa je bila poznata korupcionaška afera. Kralj Milan daje mu žene, pare za kocku, srećan je, dok mu Rotšildi praktično upravljaju infrastrukturom — od železnice Beograd–Niš do rudarskih koncesija.“
„Kralj Milan je bio bukvalno kvisling Austro-Ugarske. On je potpisao tajnu konvenciju u kojoj je priznao da ga ništa ne interesuje ispod Kosovske Mitrovice.“
Veze sa britanskom krunom i Balfourova deklaracija
U drugom delu razgovora, Jeremić se dotiče odnosa Rotšilda sa britanskom kraljevskom porodicom, tvrdeći da su se infiltrirali i u samu dinastiju:
„Pogledaj im face. To ti je brat sa sestrom, degenerisano. Oni su Germani, nisu Englezi, promenili prezime u Windsor.“
Pominje se i istorijski momenat iz 1917. godine, kada je britanska vlada obećala Palestinu lordu Rotšildu kroz Balfourovu deklaraciju:
„Tada lord Rotšild dobija Palestinu kao obećanu zemlju. To je bio geopolitički dogovor — novac i uticaj u zamenu za teritoriju.“
Epizoda sa Goranom Jeremićem otkriva kako jedna porodica iz geta može postati globalni igrač na najvišem nivou – od Beča do Londona, od Beograda do Pariza.
Porodica Rotšild i dalje ostaje simbol moći iz senke, a povezanost sa Srbijom kroz infrastrukturu, politiku i diplomaciju pokazuje koliko su njihovi pipci bili duboko utkani u istoriju Balkana.
„Ta porodica i dan danas funkcioniše. I dalje se drže zajedno. Prvih pet sinova su ženili decu između sebe da bi zadržali bogatstvo. Danas ne znaš koliko ih ima — 500 ili 1000.“ — zaključuje Jeremić.