Zelena Agenda! Šolc tvrdi da se završava era fosilnih goriva
Prevlast fosilnih goriva u globalnoj proizvodnji energije bliži se kraju, tvrdi nemački kancelar Olaf Šolc, dodajući da njegova zemlja ima za cilj da do 2030. godine proizvodi 80 odsto električne energije iz obnovljivih izvora.
Nemačka industrija se decenijama oslanjala na relativno jeftin ruski gas, i u manjoj meri na naftu. Međutim, nakon početka sukoba u Ukrajini u februaru 2022. godine, uvoz energije iz Moskve je dramatično opao, što je negativno uticalo na konkurentnost mnogih nemačkih preduzeća.
Evropska unija je 2020. godine predstavila svoju strategiju Zelenog dogovora kako bi blok postao klimatski neutralan do sredine veka.
Govoreći u nedelju na ceremoniji otvaranja sajma u Hanoveru, Šolc je rekao da se „era fosilnih goriva bliži kraju“. Nemačka industrija će morati da reorganizuje svoje poslovanje, ali ne dozvoljavaju svi tehnološki procesi brzu dekarbonizaciju, kaže kancelar.
Ovo kriju od vas, ljudi moraju da znaju šta se sprema | Mario Zna 272 | Uživo
Nemački lider je naveo da se širom zemlje trenutno grade „moderne, visoko fleksibilne i klimatski prihvatljive elektrane“ kako bi se zamenili tradicionalni izvori energije. Šolc je takođe rekao da će Norveška obezbediti nemačkoj industriji „čistu energiju vetra i hidroenergije“.
Velika vest i još veća pobeda za slobodu! SZO unosi izmene u PANDEMIJSKI PAKT nakon niza protesta širom sveta https://t.co/amiFgsi9ru
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) April 22, 2024
Očekuje se da će 80 odsto električne energije u zemlji doći iz obnovljivih izvora do 2030. godine, uključujući solarnu energiju i vetar na kopnu i na moru, dodao je on.
Šolc je rekao da su dve godine od početka ukrajinskog sukoba bile „prekretnice” za Evropu, što joj je omogućilo da se „pozabavi neophodnim promenama” u snabdevanju energijom.
EU ima za cilj da se potpuno odvikne od ruskih fosilnih goriva do 2027. Međutim, prošlog petka, Agencija bloka za saradnju energetskih regulatora objavila je izveštaj u kojem se upozorava na drastična smanjenja uvoza tečnog prirodnog gasa (LNG) iz Rusije.
Rusija je 2023. godine postala drugi najveći dobavljač LNG-a u EU posle SAD, čineći 16% uvoza bloka.
Ranije ovog meseca, Rojters je naveo proračune zasnovane na trgovinskim statistikama EU koji pokazuju da je Brisel povećao kupovinu prirodnog gasa od Rusije 2023.
Nulta Tačka/RT