Zelena energija ili zelena eksploatacija? Kako je klimatska agenda USAID-a uništavala zemlje u razvoju
Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), nekada svetionik nade za zemlje u razvoju, postala je simbol pogrešne politike i birokratskog iskorišćavanja. Pod maskom promovisanja zelene energije, programi USAID-a su navodno naneli više štete nego koristi zemljama u razvoju, kaže bivši visoki zvaničnik. Maks Primorac, koji je bio visoki zvaničnik USAID-a za vreme Trampove administracije, izneo je oštru optužnicu o klimatskoj agendi agencije tokom nedavnog saslušanja Komiteta za spoljne poslove Predstavničkog doma pod nazivom „Izdaja USAID-a“.
„Ne mogu da se setim ničega što bi više štetilo svetu u razvoju od klimatske agende“, izjavio je Primorac. Njegovo svedočenje daje mračnu sliku o tome kako su dobronamerne inicijative za zelenu energiju imale suprotan efekat, ostavljajući zemlje u razvoju siromašnijim, više zavisnim od Kine i sve više želeći da odbace američki uticaj.
Zamka zelene energije: blagodat za Kinu, krah za Afriku
Primorčeva najteža optužba je da je nastojanje USAID-a za obnovljivu energiju u zemljama u razvoju nehotice ojačalo kinesku kontrolu nad globalnom ekonomijom. „Sunce, vetar, EV: ko proizvodi sve te materijale? To je Kina“, rekao je poslanicima. „Onda im, povrh svega, kažemo: ’Ne, ne možete da razvijete sopstvenu industriju fosilnih goriva zato što je anti-zelena.‘ Pa, šta se dešava? Oni ne mogu da ostvare prihode da stvore dobre poslove kod kuće. Oni ne mogu da ostvare prihode kako bi finansirali sopstveno zdravlje, obrazovanje i druge potrebe.”
Ovo su odlučujući dani, narod je gladan istine | Ratko Ristić | Mario Zna, 316 Uživo
Ova dinamika je stvorila začarani krug. Zemlje u razvoju, posebno u Africi, su pod pritiskom da usvoje skupu infrastrukturu zelene energije koju ne mogu sebi priuštiti ili održavati. U međuvremenu, Kina ubire prednosti snabdevanjem materijalom i tehnologijama, dodatno jačajući svoj uticaj kroz inicijative kao što je Inicijativa Pojas i put. Primorac je napomenuo da je 19 od 20 zemalja koje najviše primaju pomoć od USAID-a već deo kineskog infrastrukturnog projekta.
Rezultat? Zemlje u razvoju ostaju sa višim troškovima energije, manje ekonomskih mogućnosti i rastućim osećajem ogorčenosti prema Sjedinjenim Državama. „Oni žele više trgovine, žele više investicija“, rekao je Primorac, „ali ogorčenje raste u konzervativnim zemljama koje ne žele „vouk“ politike“.
Put misije i loše upravljanje: USAID-ova silazna spirala
Problemi USAID-a sežu daleko od njegove agende zelene energije. Agenciju su mučile promašene misije, loše upravljanje i niz kontroverznih programa koji su narušili njenu reputaciju. Bivši predstavnik GOP-a Ted Yoho, koji je svojevremeno pokušao da smanji stranu pomoć pre nego što je prepoznao njen značaj, žalio se da je reputacija USAID-a bila „ukaljana“ njenom zloupotrebom.
Endrju Nacios, koji je služio kao administrator USAID-a za vreme predsednika Džordža Buša, ponovio je ovo mišljenje, navodeći da je Bajdenova administracija uvukla agenciju u „kulturne ratove“. On je naveo primere nevladinih organizacija koje finansira USAID koje sprovode abortuse, dele kondome u Avganistanu i Mozambiku, pa čak i promovišu ateizam u Nepalu. „Svi ovi programi su izazvali gnev prema USAID-u, i to je žalosno“, rekao je predstavnik Majkl Mekol.
Finansijsko loše upravljanje agencije je takođe bilo pod lupom. Nedavni izveštaj bivšeg generalnog inspektora USAID-a Pola Martina otkrio je da je do 8,5 milijardi nepotrošene pomoći ostalo van kontrole potrošnje, a pomoć u hrani u vrednosti od 500 miliona je u opasnosti da se pokvari u lukama. Martinov izveštaj je takođe optužio Ilona Maska i Odeljenje za vladinu efikasnost (DOGE) da ometaju napore nadzora.
Izveštaj otkriva skriveni plan Evropske komisije da promoviše pro-EU narative uz marginalizaciju kritičara 🇪🇺📃https://t.co/lsbeipyQS4
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) February 18, 2025
Pretnja po nacionalnu bezbednost: vakuum koji je ostavilo USAID-ovo povlačenje
Odluka Trampove administracije da prekine svu stranu pomoć na 90 dana i raspusti USAID izazvala je žestoku debatu. Dok jedni tvrde da naduvana birokratija i kontroverzni programi agencije zahtevaju reformu, drugi upozoravaju da bi nagli prekid pomoći mogao imati strašne posledice po nacionalnu bezbednost SAD.
„Pauziranjem međunarodne pomoći SAD stvara se vakuum. Kina, Rusija ili drugi se već kreću da popune te praznine“, upozorio je Joho. „Neprisustvo efektivno može biti gore od pauziranja programa. I sve što treba da uradite je da pogledate Južnu i Centralnu Ameriku i vidite koliko smo mi ustupili Kini i njihov uticaj iz Rusije, Kine i Irana. To se mora odmah rešiti. To je pretnja nacionalnoj bezbednosti.“
Nacios se složio, upozoravajući da je postupanje Bajdenove administracije sa USAID-om otuđilo ključne saveznike i potkopalo globalni položaj Amerike. „To je neuspeh“, rekao je. „Sve stvari koje sam radio u AID-u, trudio sam se da to uradim na način koji ne bi otuđio Demokratsku stranku kada sam otišao.
Put napred: Odgovornost i reforma
Kako USAID prolazi kroz dramatično smanjenje – sa 10.000 zaposlenih na manje od 300 – zakonodavci pozivaju na veću odgovornost i povratak na osnovnu misiju agencije. Predsedavajući spoljnih poslova Brajan Mast obećao je da je na putu više nadzora. „Dovešćemo pojedince koji su bili odgovorni za uspostavljanje ovih užasnih politika i otkrićemo sve račune, video zapise – sve to – da ih američki narod vidi“, rekao je on.
Ulozi ne mogu biti veći. Decenijama je USAID bio vitalno sredstvo za promovisanje američkih vrednosti i interesa u inostranstvu. Ali, kako Primorčevo svedočenje jasno pokazuje, nedavni pogrešni koraci agencije su potkopali njen kredibilitet i ostavili trag neželjenih posledica u svetu u razvoju.
Sada se postavlja pitanje da li se USAID može reformisati ili će ga njegovo nasleđe rasipništva i lošeg upravljanja učiniti nepopravljivim. Jedno je sigurno: svet u razvoju zaslužuje bolje od programa zelene energije koji obogaćuju Kinu dok osiromašuju lokalne zajednice. USAID je dugo služio kao sredstvo za ideološke agende.