
Zelenski opet traži pare: Sada hoće još 175 milijardi dolara vojne pomoći
Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski zatražio je dodatnih 175 milijardi dolara vojne pomoći na bezbednosnom forumu u Holandiji, svega nekoliko dana pred NATO samit u Hagu. Dok tenzije sa Rusijom rastu, Zelenski upozorava Evropu da je sledeća na meti:
„Rusija planira nove vojne operacije na teritoriji NATO – to znači i vaše zemlje“, poručio je Zelenski evropskim odbrambenim zvaničnicima. „Putina moramo zaustaviti sada, i to u Ukrajini.“
Forum je zamišljen kao demonstracija jedinstva NATO-a, dok se rat u Ukrajini i dalje rasplamsava.
Zelenski koristi svaki prostor da traži novac i oružje. Njegova nova „molba“ od 175 milijardi dolara deo je šire kampanje: dodatna sredstva, još raketa, još sistema odbrane. Prethodno je već tražio 40 milijardi godišnje za nastavak rata.
„Pretnja nije samo Ukrajini, već celom evropskom kontinentu. Moramo delovati brzo i odlučno“, rekao je Zelenski.
U Hagu se pojavio i Donald Tramp, koji je na pitanje novinara da li će se sresti sa Zelenskim odgovorio:
„Verovatno hoću. Reći ću mu… ‘Kako si?’“, uz osmeh.
💉 Zvanično upozorenje: Najveći rizik od miokarditisa posle ‘vakcine’ kod dečaka i mladića https://t.co/ThvwiHcFwZ
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 28, 2025
Na pitanje o njegovoj posvećenosti NATO članu 5 (napad na jednu članicu je napad na sve), Tramp je rekao:
„Posvećen sam spasavanju života. Daću vam tačnu definiciju kad stignem tamo.“
Zelenski pokušava da pridobije Trampa, iako je Tramp već ranije preskočio dogovoreni sastanak sa njim na G7 samitu u Kanadi. I pored napetih odnosa iz prošlosti – uključujući čuveni telefonski poziv iz 2019. koji je doveo do prvog Trampovog impičmenta – Zelenski se nada da će uspeti da izdejstvuje kupovinu američkih raketnih sistema Patriot.
Zelenski: Ukrajina želi da kupuje američko oružje
Nakon sastanka 26. juna, Zelenski je na društvenim mrežama poručio:
„Imao sam dobar sastanak sa predsednikom Trampom. Čestitao sam mu na uspešnoj operaciji na Bliskom istoku. Važno je da su SAD oslabile ne samo nuklearni program protivnika, već i proizvodnju dronova.“
Dodao je da su razgovarali o zaštiti ukrajinskog naroda i o nabavci američkih sistema protivvazdušne odbrane, uz poruku:
„Ukrajina je spremna da kupi tu opremu i podrži američke proizvođače oružja. Evropa može da pomogne.“
Dok Zelenski neumorno traži sredstva, a Evropa i Amerika vagaju odgovore, ulog je ogroman: dalja eskalacija može da destabilizuje ceo kontinent. A koliko puta će svet još otvoriti novčanik – ostaje da se vidi.