ZELENSKI potpisao zakon koji donosi BRUTALNU cenzuru UKRAJINSKIM medijima
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski potpisao je u četvrtak kontroverzni zakon kojim se značajno povećavaju vladina regulatorna ovlašćenja nad medijima. Novi zakon će vladi dati nova cenzurna ovlašćenja i predstavlja novi udarac slobodi štampe u zemlji.
Zakonom se značajno povećavaju ovlašćenja ukrajinskog državnog regulatora za radiodifuziju kako bi mu se omogućilo da reguliše štampane i onlajn medije. Dalje, omogućava izricanje novčanih kazni medijima, oduzimanje njihovih licenci bez odgovarajućeg postupka, pa čak i privremeno blokiranje nekih veb sajtova bez prolaska kroz sud. Konačno, daje ovlašćenje regulatoru da naredi gigantima za pretragu kao što su Gugl i druge platforme društvenih medija da uklone sadržaj.
Zagovornici slobode štampe već kritikuju akcije Zelenskog. Dok je ovaj zakon prošao kroz parlament, članovi međunarodnih organizacija kao što su Evropska federacija novinara i Komitet za zaštitu novinara izrazili su zabrinutost u vezi sa njegovim odredbama.
„Prisilna regulacija predviđena predlogom zakona i u rukama regulatora koji potpuno kontroliše vlada dostojna je najgorih autoritarnih režima. Mora se povući. Država koja bi primenila takve odredbe jednostavno nema mesta u Evropskoj uniji “, rekao je generalni sekretar EFJ Rikardo Gutijerez. „Medijsku regulativu treba da sprovodi telo nezavisno od vlade i njen cilj treba da bude nezavisnost medija, a ne kontrola medija“, dodao je Gutijerez.
„Ukrajinski zakon o medijima ozbiljno ugrožava slobodu štampe u zemlji pooštravanjem vladine kontrole nad informacijama u trenutku kada su građanima najpotrebnije“, primetila je Gulnoza Said, koordinator programa CPJ za Evropu i centralnu Aziju, u izjavi. „Ukrajinski zakonodavci bi trebalo da odustanu od predloga zakona ili bar da zaustave njegov napredak u parlamentu dok Evropska unija ne bude mogla da iznese preporuke.
Članovi ukrajinske Nacionalne unije novinara oštro su se protivili zakonu zbog njegovog potencijala da smanji osnovne slobode u zemlji. Ipak, Ievheniia Kravchuk, zamenica predsednika Odbora za informativnu politiku parlamenta, suprotstavila je te zabrinutosti navodeći da ukrajinsko medijsko zakonodavstvo nije ažurirano od odsustva interneta pre 16 godina. Ovaj novi širi zakon je bio potreban da bi se njihovi medijski zakoni ažurirali i omogućio veći pristup tačnim informacijama i tehnologijama.