Zelenski tvrdi da ukrajinski “Plan pobede” podrazumeva korišćenje raketa za duboke udare u Rusiju
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je novinarima u Kijevu 20. septembra da „plan pobede“ koji namerava da predstavi Sjedinjenim Državama i drugim saveznicima u narednim danima uključuje „brze odluke“ ukrajinskih partnera — i dobijanje dozvole za korišćenje opreme kojom Zapad snabdeva Ukrajinu a koji uključuje rakete za gađanje ciljeva duboko u Rusiji.
Zelenski je to izneo na konferenciji za novinare u Kijevu u petak tokom posete predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen, kao i na brifingu za Obzerver, prenosi The Guardian .
Kako izveštava Tom Ozimek iz The Epoch Times-a , ukrajinski predsednik je za novinare zajedno sa Fon der Lajen rekao da planira da se sastane sa predsednikom Bajdenom u Vašingtonu 26. septembra i izloži svoj „plan pobede“, čiji su detalji ostali skriveni.
„O svim detaljima [plana] razgovaraću pre svega sa predsednikom Sjedinjenih Država“, rekao je Zelenski.
” Većina odluka iz plana zavisi upravo od njega. I o drugim saveznicima, ali postoje određene tačke koje zavise od dobre volje i podrške Sjedinjenih Država. Nadam se da će podržati ovaj plan.”
Zelenski je dodao da je uspeh plana „predviđen brzim odlukama naših partnera“, dodajući da ključne odluke na kojima se plan zasniva treba da budu donete između oktobra i decembra.
„Zaista želimo da ovo vidimo i onda bismo smatrali da je plan uspeo“, rekao je on.
Na odvojenom brifingu za Obzerver u petak u Kijevu, Zelenski je rekao da plan uključuje izvođenje dubokih udara unutar Rusije uz upotrebu raketa koje je isporučio Zapad, što su SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo do sada odbijale da dozvole.
Dozvoljavajući upotrebu raketa koje isporučuju SAD za izvođenje dalekosežnih udara unutar Rusije, Bajden bi „zaslužio mesto u istoriji“, rekao je Zelenski.
„Bajden može da ojača Ukrajinu i donese važne odluke da Ukrajina postane jača i da zaštiti svoju nezavisnost dok je on predsednik SAD“, rekao je on.
„Mislim da je to istorijska misija.
U izjavi na društvenim mrežama u petak, ukrajinski predsednik je rekao da se on i njegov tim pripremaju za pregovore u Sjedinjenim Državama, gde namerava da se sastane i sa bivšim predsednikom Donaldom Trampom i potpredsednicom Kamalom Haris.
„ Spremni smo da predstavimo konkretan plan — ne samo da Ukrajina izdrži, ne samo da održimo otpor na sadašnjem nivou, već i da se ojačamo upravo sada. Ojačati na način koji približava pravedan mir, to približava pobedu“, rekao je Zelenski.
Ukrajinski predsednik je 16. septembra rekao da je plan skoro završen i da počiva na četiri stuba: vojnom, političkom, diplomatskom i ekonomskom.
Zelenski je donekle razradio četiri dela plana u intervjuu za CNN pre nekoliko dana.
„Radi se o bezbednosti. Reč je o geopolitičkom mestu za Ukrajinu. Reč je o veoma snažnoj vojnoj podršci koja nam je dostupna i da moramo biti slobodni u upotrebi jedne ili druge stvari. Reč je o ekonomskoj podršci, odlukama, što mislim da će biti interesantno“, rekao je on.
Rusija je upozorila da bi dozvoljavanje udara duboko unutar njene teritorije uz upotrebu raketa koje je isporučio Zapad predstavljalo objavu rata.
Pre nekoliko dana, Vjačeslav Volodin, bliski saveznik ruskog predsednika Vladimira Putina, upozorio je zapadne vlade da će izbiti nuklearni rat ako Ukrajini daju dozvolu da koristi zapadno oružje dugog dometa za napad na ciljeve unutar Rusije.
Portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova rekla je u petak da bi Zapad trebalo da prestane da isporučuje oružje Ukrajini i sponzoriše „terorističke aktivnosti“ ako želi da pošalje signal da je ozbiljan u vezi sa okončanjem rata.
„Čim prestanu da isporučuju oružje kijevskom režimu i sponzorišu terorističke aktivnosti Bankove, onda se to može shvatiti kao signal za političko i diplomatsko rešenje“, rekla je ona.
„Sve drugo je ili jačanje antiruskih veza sa Zapadom, ili pokušaj privlačenja drugih članova međunarodne zajednice svojim nepromišljenim šemama, ili elementi aktuelnog izbornog programa Bele kuće, da tako kažem, ili manevrisanje“, ona rekao je. “U stvari, ovo nema nikakve veze sa mirom.”
Majkl Karpenter, viši direktor za Evropu u Savetu za nacionalnu bezbednost, rekao je u petak Glasu Amerike (VOA) da bi razgovori između tima Zelenskog i članova Bajdenove administracije mogli da obuhvate potrebu Ukrajine za dugoročnim kapacitetima, uz „veoma aktivne diskusije“ o ova tema je već u toku.
„Imaćemo širok razgovor o čitavom spektru sposobnosti za koje smatramo da su trenutno najvažnije za Ukrajinu, da bismo je postavili u poziciju snage“, rekao je on.
Bajden smatra suverenitet i uspeh Ukrajine ključnim delom svog nasleđa, rekao je Karpenter.