Zelenski u toku gostovanja pitao one koji su mu obećali: „Gde su moji avioni?“
Tokom velikog samita NATO-a ranije ovog meseca, svi od Entonija Blinkena preko Lojda Ostina do predsednika Bajdena hvalili su skoru isporuku američkih mlaznih lovaca F-16 Ukrajini. „Američki borbeni avioni F-16 su na putu za Ukrajinu“ i oni će leteti „ovog leta“ – obećao je državni sekretar Blinken na samitu 10. jula. Ali u novom intervjuu za BBC u četvrtak, ukrajinski Predsednik Volodimir Zelenski je pitao svoje zapadne pristalice: gde su avioni?
On je naglasio da Kijev tek treba da ih primi, sada godinu i po nakon što je program prvi put objavljen. Očekuje se da ove godine stigne do 20 od ukupno skoro 80 obećanih iz država donatora: Holandije, Belgije, Danske i Norveške.
„Prošlo je 18 meseci, a avioni nisu stigli do nas“, požalio se Zelenski u intervjuu . On je još jednom naglasio da su američki mlaznjaci potrebni da bi „deblokirali nebo“. Takođe se žalio da je njegovim snagama potrebno mnogo više Patriot i drugih sistema protivvazdušne odbrane.
Zelenski je rekao da je „zahvalan“ na ratnim avionima, ali je i dalje tvrdio da sadašnji obećani brojevi neće biti dovoljni i da Ukrajini zaista treba najmanje 128 aviona. Zelenski je takođe verovatno zabrinut da će program biti dodatno ugrožen ako Tramp dođe na funkciju . On je naglasio da će rad sa budućom Trampovom administracijom biti „težak posao“ .
Zanimljivo je da je tokom novog intervjua Zelenski reagovao i na neke komentare Ukrajine koji su se pojavili tokom Republikanske nacionalne konvencije u SAD, kako piše BBC :
Pre samo nekoliko dana, Tramp je najavio senatora iz Ohaja Džej Di Vensa za svog potpredsednika na glasanju u novembru. Ovaj 39-godišnjak je u prošlosti rekao da ga „nije briga šta će se desiti sa Ukrajinom na ovaj ili onaj način“.
Nominacija je obnovila strahove da bi posvećenost SAD Ukrajini mogla pasti ako Tramp bude vraćen u Belu kuću na izborima u novembru.
Zelenski je rekao da će sarađivati sa američkim zvaničnicima kako bi osigurao da potencijalni budući potpredsednik Vens razume situaciju na terenu u Ukrajini.
„Možda on zaista ne razume šta se dešava u Ukrajini, pa moramo da radimo sa Sjedinjenim Državama“, rekao je Zelenski govoreći o Vensu i mogućoj Trampovoj administraciji posle novembra.
Nije samo Ukrajina ta koja je zabrinuta za Vensa kao Trampovog potpredsednika, već i za evropske zvaničnike. I oni su zabrinuti da bi ovo moglo signalizirati početak slabljenja američke podrške Kijevu.
Tokom svog obraćanja RNC-u u sredu uveče, Vens je u jednom trenutku rekao „Nema više besplatnih vožnji za nacije koje izdaju velikodušnost američkih poreskih obveznika“.
On je takođe napisao u pisanoj formi (u članku Fajnenšel tajmsa ranije ove godine) da „nema iskrenog razloga da bi pomoć iz SAD bila potrebna“ s obzirom na to da „Evropu čine mnoge velike nacije sa produktivnim ekonomijama „ a Ukrajini je u stvarnosti „potrebno više materijala nego što Sjedinjene Države mogu da obezbede“.
Vens je takođe nedavno opisao da je Ukrajina ustupila teritoriju Rusiji kao da je u „najboljem interesu Amerike“ s obzirom da bi to moglo doneti prekid vatre i trajni mir. On je takođe kao senator bio redak glasni kritičar napada Kijeva na Ukrajinsku pravoslavnu crkvu (episkope koji ostaju u zajednici sa Moskovskom patrijaršijom) i pitanja verskih sloboda.