Zelenski zapretio destibilizacijom EVROPE ukoliko mu se ne ispune želje
Kao što predviđaju brojni nezavisni geopolitički komentatori, uključujući i nas same, novi zvanični narativ o tome zašto se ukrajinska kontraofanziva završila neuspehom biće lažna tvrdnja da Zapad nije obezbedio „dovoljno“ oružja na vreme .
Uprkos bukvalno desetinama milijardi američkih dolara poreskih obveznika koji su potopljeni u ratne napore Kijeva rekordnim tempom i razmerom, narativ Kijeva ide ka tome da „krivi“ Sjedinjenih Država i njihove saveznike za neuspeh.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je ove nedelje bio zauzet napredovanjem ovog pitanja kao ključne tačke razgovora, prvo je u nedelju rekao Faridu Zakariji sa CNN-a da je njegova zemlja „predugo čekala“ da započne kontraofanzivu. Razlog? On krivi Zapad što je primorao svoje vojne vođe da čekaju toliko dugo na neophodno oružje i opremu.
„ Mi — gledajte, čekali smo predugo. Istina je . Ne, zahvalan sam partnerima, Sjedinjenim Državama, EU, drugim partnerima“, rekao je Zelenski. „Veoma sam zahvalan predsedniku Bajdenu i Kongresu, ali moramo da razumemo: predugo smo čekali, postavili su mine .
The Hill podvlači njegove primedbe: „Zelenski je primetio da Ukrajina ne dobija oružje koje joj je obećano odmah nakon što ga saveznici objave “. Ovo nije prvi put da Zelenski krivi sporost u snabdevanju i obuci svojih zapadnih sponzora. Ali iza kulisa, njegovi zapadni pokrovitelji su ga kritikovali da je „nezahvalan“.
Krajem marta , Zelenski je na pitanje zašto se kontraofanziva odlagala rekao da ne može „još da počne“ jer nije u stanju da „naše hrabre vojnike pošalje na liniju fronta bez tenkova, artiljerije i dalekometnih raketa“. A onda je u maju ponovo rekao da „možemo napredovati sa onim što imamo i mislim da možemo da budemo uspešni, ali ćemo izgubiti mnogo ljudi, mislim da je to neprihvatljivo“. Tada je dodao: „Moramo da sačekamo, treba nam još malo vremena.“ Ofanziva je kasnije počela punom snagom u junu sa zakašnjenjem.
U drugom intervjuu koji je ove nedelje nedavno objavljen u američkim medijima, Zelenski je ovu temu „kriviti Zapad“ odveo još dalje. U komentaru za Ekonomist , on je uputio slabo prikrivenu pretnju onim zemljama koje razmišljaju o smanjenju pomoći na bilo koji način , upozoravajući da su „milioni ukrajinskih izbeglica u evropskim zemljama“ sposobni da destabilizuju Zapad.
SREDA 20h! UŽIVO! SPREMITE SE ZA LUDNICU U PODCASTU MARIO ZNA
Evo šta je Zelenski rekao u intervjuu Ekonomistu objavljenom ove nedelje :
Smanjenje pomoći Ukrajini samo će produžiti rat, tvrdi Zelenski. I to bi stvorilo rizike za Zapad u sopstvenom dvorištu . Ne postoji način da se predvidi kako će milioni ukrajinskih izbeglica u evropskim zemljama reagovati na napuštanje njihove zemlje .
Ukrajinci su se uglavnom „dobro ponašali“ i „veoma su zahvalni“ onima koji su ih sklonili. Neće zaboraviti tu velikodušnost. Ali ne bi bila „dobra priča“ za Evropu ako bi „saterala ove ljude u ćošak“ .
Brojni onlajn komentatori su primetili njegovu iznenađujuće otvorenu i agresivno optužujuću retoriku, rekavši da izgleda da preti Evropi terorizmom ako Ukrajina ne dobije svoj put .
„Da li ja ovo pogrešno čitam ili Zelenski zapravo preti evropskim zemljama terorizmom ako ne pošalju oružje koje želi u Ukrajinu? Reagovao je Arno Bertran . I Maks Abrams, stručnjak za borbu protiv terorizma i profesor međunarodnih odnosa, imao je ovo da kaže…
U istom intervjuu Zelenski je utrostručio svoje ranije ponovljene zakletve da nikada neće pregovarati sa Putinom ili da će razmišljati o ustupanju teritorije. Prema više od Ekonomista :
Glasno kuckajući po stolu, Zelenski potpuno odbacuje ideju o kompromisu sa Vladimirom Putinom. Rat će trajati „sve dok Rusija ostane na ukrajinskoj teritoriji“ , kaže on. Dogovor o dogovoru ne bi bio trajan. Ruski predsednik ima običaj da stvara „zamrznute konflikte” na ruskim granicama (u Gruziji, na primer). Oni koji odluče da razgovaraju sa čovekom u Kremlju „varaju sami sebe“, slično zapadnim liderima koji su potpisali sporazum sa Adolfom Hitlerom u Minhenu 1938. samo da bi ga gledali kako napada Čehoslovačku. “ Greška nije diplomatija. Greška je diplomatija sa Putinom . On pregovara samo sa sobom.“
Možda su upravo zbog toga zvaničnici odbrane na Zapadu, uključujući i predsednika Združenog komiteta načelnika štabova Marka Milija, upozorili javnost da bi rat u Ukrajini mogao da traje „godinama“.
Zelenski je u intervjuu takođe nagovestio da bi transformacija društva ka totalnom ratu mogla biti sledeća :
U međuvremenu, dug rat na iscrpljivanje značio bi račvanje na putu za Ukrajinu. Zemlja bi izgubila još više ljudi, kako na prvim linijama fronta, tako i u emigraciji. To bi zahtevalo „potpuno militarizovanu ekonomiju“ . Vlada bi tu perspektivu morala da stavi pred svoje građane, kaže Zelenski, ne precizirajući kako; novi društveni ugovor nije mogao biti odluka jednog lica. Skoro 19 meseci nakon rata, predsednik kaže da je „moralno“ spreman za promenu . Ali on će tu ideju izneti sa svojim narodom samo ako slabost u očima njegovih zapadnih pristalica postane „trend“ . Da li je došao taj trenutak? Ne, ne još, kaže. „Hvala Bogu.“
Ovo označava zanimljivo priznanje da je na mnogo načina eskalacija vođena percepcijom i reputacijom zasnovanom na tome da se na Zapadu on vidi kao „slab“.
Zelenski je takođe izneo retoriku Džordža V. Buša „ili sa nama ili protiv nas“ , posebno u primedbama koje su široko kružile 11. septembra…
U međuvremenu, oštre opaske Zelenskog, posebno o mogućnosti da izbeglice otežavaju život Evropi, verovatno će postaviti ton i primer mnogim njegovim nižim zvaničnicima.
Možemo očekivati da će ovaj zapaljivi napad i ova „upozorenja“ upućena Evropi i SAD rasti. Već imamo spektakl njegovog ministra spoljnih poslova kako grdi i nemačkog ministra spoljnih poslova na ponižavajući način, kao što smo izvestili u ponedeljak …
Kada će američki, britanski i evropski lideri početi da govore „dosta je bilo“ kada je u pitanju kažnjavanje, ponižavanje i pretnje Zelenskog?