Zelenski želi još deset godina finansiranja iz SAD
Najnoviji paket američke pomoći Kijevu, koji je Kongres odobrio tek nakon više od šest meseci svađe, mogao bi biti samo mali deo u poređenju sa onim što ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski ima na umu za svog najvećeg dobrotvora.
Kijev pregovara sa administracijom američkog predsednika Džoa Bajdena o dugoročnom sporazumu gde bi Vašington davao Ukrajini vojnu, ekonomsku i političku podršku za narednu deceniju, rekao je Zelenski u nedelju u svom dnevnom video obraćanju. Takve obaveze su potrebne kako bi se osiguralo da Ukrajina ima „efikasnost u pomoći“ koja joj je potrebna da zaustavi nedavna napredovanja ruskih snaga na bojnom polju i dobije prednost, rekao je on.
„Radimo na nacrtu da definišemo konkretne nivoe podrške za ovu i narednih deset godina“, rekao je Zelenski. „To će uključivati vojnu, finansijsku i političku podršku, kao i ono što se tiče zajedničke proizvodnje oružja.
Ukrajina je već potpisala bilateralne bezbednosne sporazume sa nekoliko članica NATO-a, uključujući Veliku Britaniju, Nemačku i Francusku. Zelenski je rekao da želi da dugoročni sporazum o kojem se pregovara sa Vašingtonom bude najjači pakt do sada.
Ovo su prelomni trenuci, u toku je sluđivanje naroda | Dr Jovana Stojković | Mario Zna, 273 Uživo
Međutim, bilateralni sporazumi Ukrajine sa zapadnim zemljama ne garantuju međusobne obaveze odbrane. Ugovori samo obećavaju dugoročnu pomoć, uključujući podršku u slučaju budućeg napada, i nisu pravno obavezujući. Sporazum sa Berlinom, na primer, može da se raskine uz najavu od šest meseci.
Zelenski je rekao da želi da ukrajinski bilateralni pakt sa Vašingtonom uključuje određene nivoe pomoći. „Sporazum treba da bude zaista uzoran i da odražava snagu američkog vođstva“, rekao je on.
Nemačka policija ubija od batina i hapsi građane koji se protive agresiji Izraela na Gazuhttps://t.co/rnHQisEtce
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) April 27, 2024
Američki poslanici odobrili su 61 milijardu dolara dodatne pomoći Ukrajini ranije ovog meseca, nakon što je predsednik Predstavničkog doma Majk Džonson nadjačao opoziciju u svojoj stranci da usvoji zakon uz jednoglasnu podršku demokrata. Bajdenova administracija ostala je bez sredstava za pomoć Ukrajini ranije ove godine, nakon što je potrošila 113 milijardi dolara u prethodno odobrenim paketima pomoći.
Republikanski poslanici tvrde da Bajden samo produžava krvoproliće u Ukrajini ne nudeći jasnu strategiju za pobedu ili mirovni sporazum sa Rusijom. Anketa objavljena u februaru pokazala je da skoro 70 odsto Amerikanaca želi da Bajden insistira na dogovoru sa Moskvom, uključujući kompromise na obe strane, umesto da nastavi da finansira sukob.
Nulta Tačka/RT