ŽENA u FRANCUSKOJ uhapšena jer je na društvenim mrežama nazvala Makrona „smećem“
Jedna Francuskinja se suočava sa zatvorskom kaznom jer je navodno nazvala predsednika Emanuela Makrona „smećem“ u objavi na društvenim mrežama.
Optužena za nepoštovanje javnog zvaničnika, ona insistira da nije čak ni nameravala da opiše Makrona na taj način, okrivljujući autoispravke svog telefona, i tvrdi da vlada od nje „pravi primer “ .
Ona je uhapšen u petak nakon što su se tri policajca pojavila na vratima njenog stana, rekla je ona novinama.
Valeri je odvedena u lokalnu policijsku stanicu, gde joj je navodno rečeno da je osumnjičena da je napisala „Macron ordure“ (Macron smeće) na zidu u gradu.
„ Upravo sam se fotografisala ispred zida, nasmejana “, objasnila je ona, negirajući optužbe.
NE PROPUSTITE! OVO JE POČETAK EVROPSKOG PROLEĆA KOJE NIKADA NEĆE PROĆI
Takođe se suočila sa objavom na Fejsbuku ranije te nedelje, koja je glasila: „ Smeće će progovoriti sutra u 13:00, za ljude koji su ništa, smeće je uvek na TV-u .“ Datum je bio dan pre nego što je Makron trebalo da da televizijski intervju za dve velike francuske novinske kuće.
Međutim, Valeri je rekla za medije da nije nameravala da Makrona nazove smećem, okrivljujući autoispravke njenog telefona. Nameravala je da napiše „ tvrdo zlato “ (l’or dur), ali se promenilo u „ smeće “ (l’ordure), objasnila je, ali je zanemarila da lektorira pre slanja. Policija nije bila ubeđena.
Dok je Valeri priznala da objavljuje „ mnogo video snimaka policijskog ili političkog nasilja “ i da govori svoje mišljenje na društvenim mrežama, ona je insistirala da se uvek pridržava zakona.
Ipak, rekla je, redovno nailazi na postove poput nje u kojima na isti način vređaju Makrona, i da je malo njih, ako ih ima, ikada krivično gonjeno. „ Žele da naprave primer od mene. Nisam javni neprijatelj broj jedan “, rekla je ona.
Uprkos hapšenju, ona je obećala da će nastaviti da protestuje protiv „ ove potpuno nepravedne penzione reforme “, u vezi sa poslednjom Makronovom merom štednje kojom se povećava starosna granica za odlazak u penziju za dve godine, što se pokazalo izuzetno nepopularnim kod Francuza. Nedelje nasilnih protesta i policijskog nasilja uznemirile su zemlju, dok dva pokušaja izglasavanja nepoverenja nisu uspela da svrgnu Makronovu opkoljenu vladu.