
Žene kažu NE: Muškarcima nije mesto u ženskom sportu
Američki predsednik Donald Tramp u februaru je potpisao izvršnu uredbu kojom se trans osobama — muškarcima koji se izjašnjavaju kao žene — zabranjuje učešće u ženskim sportovima finansiranim iz državnog budžeta.
„Više nećemo dozvoliti da muškarci tuku, povređuju i varaju naše žene i devojke“, izjavio je Tramp na ceremoniji potpisivanja, okružen sportistkinjama koje su podržale ovu meru. „Ženski sportovi će od sada biti samo za žene. Rat protiv ženskog sporta je gotov.“
Javni otpor trans ideologiji raste
Do kraja 2024. godine, javno raspoloženje u Zapadnom svetu se vidno promenilo. Građani su godinama svakodnevno bili izloženi propagandi koja je promovisala trans ideologiju, uključujući zastave i simbole LGBT pokreta na svakom koraku. Iako trans osobe čine manje od 1% svetske populacije, politički i finansijski uticaj koji im je dat bio je ogroman.
U Sjedinjenim Državama, mnogi su se pobunili protiv pokušaja da se kroz škole, medije i zakonodavstvo nametne narativ da su trans osobe „posebna, zaštićena klasa“ čija se osećanja moraju poštovati po svaku cenu. Posebno je ogorčenje izazvalo guranje muškaraca u ženske svlačionice, toalete i sportska takmičenja.
Žene konačno progovorile
Godinama su se postavljala pitanja: „Kada će žene ustati i braniti sebe?“ Danas, čini se da se to konačno dešava. Sportistkinje kao što je Rajli Gejns postale su simbol borbe za očuvanje ženskog sporta, a među takmičarkama i publikom sve češće se čuju poruke otpora.
🇬🇧 Nova školska agenda u Britaniji: Vikinzi nisu bili beli i neki su bili muslimani?!https://t.co/8wSDnZfDTf
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 1, 2025
U državama kao što su Kalifornija, Oregon i Vašington — poznatim po levici naklonjenim politikama — i dalje se dozvoljava učešće trans osoba u ženskim sportovima, ali atmosfera se menja.
U Oregonu, trans takmičar po imenu Ada Galager pobedio je na državnom prvenstvu u atletici. Umesto aplauza, dočekali su ga zvižduci i negodovanje publike. On i njegova porodica najavili su preseljenje u Kanadu „zbog pritiska“, umesto da se — jednostavno — takmiči u muškoj konkurenciji.
U Kaliforniji, trans sportista AB Ernandes dominirao je u disciplini skoka uvis na školskom prvenstvu, ali je pobedničko postolje ispraćeno mukom. Drugo mesto, koje je osvojila devojka, dobilo je salve aplauza.
Sve češće, sportistkinje odbijaju da se popnu na pobedničko postolje kada je prvi na cilju — muškarac.
Mediji u poricanju, žene kažu: Dosta!
I dok glavni mediji umanjuju značaj ovih slučajeva, pozivajući se na to da trans sportisti čine „samo mali procenat“, stvarnost na terenu pokazuje drugačiju sliku. Svaki put kada muškarac pobedi u ženskom sportu, on oduzima mesto pravoj sportistkinji — devojci koja je naporno trenirala ceo život.
Ako se ovakav trend nastavi, nije nerealno zamisliti da za deset godina u ženskim sportovima neće biti nijedne biološke žene na pobedničkom postolju. Devojke će jednostavno odustati, jer — zašto da se trude ako nemaju šanse protiv fizički jačih protivnika?
Trampova uredba predstavlja političku prekretnicu, ali kulturna borba se nastavlja. Trans ideologija u sportu ne može opstati bez podrške publike, sportistkinja i roditelja. Prvi znakovi buđenja su tu: žene ustaju i kažu — ne damo naše sportove.
Vreme je da se ludilo okonča. Sport mora ostati fer borba — a fer borba zahteva jednake uslove. Ženski sport je za žene. Tačka.