„Zločin Mišljenja“ postao stvarnost u savremenoj Britaniji – Sad policija zbog “lošeg” tvita upada i u domove penzionera
U Velikoj Britaniji „zločin mišljenja“ više nije metafora – postao je stvarnost. Jedan 71-godišnji penzioner, bivši policajac Džulijan Foulks, uhapšen je u papučama i držan osam sati u pritvoru, ne zbog nasilja ili pretnji, već zbog sarkastičnog tvita koji je videlo manje od 30 ljudi.
Incident se dogodio u Džilingemu, Britanija, kada je policija u potpunosti oružana – sa pendrecima i biber sprejom – upala u njegov dom kao da je u pitanju talačka kriza.
Njihova meta? Čovek koji je samo izrazio mišljenje o jednom proukrajinskom demonstrantu na mreži X (bivši Tviter).
Policija je navodno bila „zabrinuta“ zbog jedne rečenice:
„Jedan korak do upada na Hitrou da traže jevrejske putnike…“
Taj komentar je usledio nakon što su se na internetu pojavili snimci rulje u Dagestanu kako upada na aerodrom u potrazi za jevrejskim putnicima.
Foulks je, prema sopstvenim rečima, reagovao na to ironično, a ne preteći – bez poziva na nasilje, bez uvreda.
Kućna racija i spisak za kupovinu kao “dokaz”
Prilikom upada, šest policajaca je pretreslo njegov dom i “zaplenilo” knjige koje su opisane kao „vrlo pro-Brexit“. Na snimcima tela policajaca vidi se kako prevrću lične stvari, uključujući i kutiju sa uspomenama na njegovu ćerku koja je stradala u saobraćajnoj nesreći u Španiji pre 15 godina.
Našli su i spisak za kupovinu njegove supruge frizerke, koji je sadržao – izbeljivač, aluminijumsku foliju i rukavice. Policija je, izgleda, u tome videla nešto sumnjivo.
„To je bio trenutak kada sam znao da je sve otišlo predaleko“, izjavio je Foulks.
Kazna bez zločina
Nakon osam sati ispitivanja, ponuđeno mu je da prihvati opomenu zbog navodno „zlonamerne komunikacije“. U strahu da bi ga potencijalna osuda mogla sprečiti da poseti ćerku u Australiji, pristao je – iako nije verovao da je išta pogrešio.
Kasnije je policija povukla opomenu i priznala da je u pitanju bila greška.
Međutim, šteta je već bila učinjena. Foulks je javno govorio o tome da se Britanija pretvara u zemlju u kojoj se sloboda govora kažnjava, a ironija progoni kao zločin.
„Video sam Starmera kako priča Trampu u Beloj kući da imamo slobodu govora u Velikoj Britaniji – i pomislio sam: ‘Ma da, naravno.’ Mi znamo šta se ovde dešava“, rekao je Foulks.
Britanija u slobodnom padu
Ovaj slučaj nije izolovan incident, već deo šireg trenda u kome se penzioneri sa mišljenjem tretiraju kao pretnja, dok stvarni kriminalci slobodno hodaju ulicama. Kritičari upozoravaju da se policijske snage sve više pretvaraju u „moralne patrolne jedinice“, koje sude o tome šta se sme reći, a šta ne.
Kako sam Foulks sarkastično kaže:
„To je nivo ekstremizma kod mene – nekoliko knjiga Daglasa Marija i par naslova o Bregzitu.“
U zemlji koja je nekada bila kolevka parlamentarizma i slobode izražavanja, sve više izgleda da je najopasnija stvar koju možete imati – mišljenje.
Nulta Tačka/Mediji