
„Zombi Teloidi“: Naučnici povezani sa Svetskim ekonomskim forumom uzgajaju ljudska tela kao „meso“ za eksperimentisanje
Naučnici povezani sa Svetskim ekonomskim forumom (SEF) predlažu zastrašujući plan: uzgajanje ljudskih tela u veštačkim matericama koja bi služila kao „meso“ i eksperimentalna sredstva.
Ova radikalna vizija, koja spaja naučnu fantastiku sa stvarnošću, cilja na stvaranje beživotnih „tela“ koja bi se koristila za medicinske svrhe – i mnogo više.
Na čelu ovog plana nalaze se istraživači Karsten T. Čarlsvort, Henri T. Grili i Hiromitsu Nakauči, a plan je prvi put predstavljen u MIT Technology Review.
Zamišljena budućnost ovih laboratorijski uzgojenih entiteta mogla bi transformisati medicinu, a ovi „teloidi“ bi služili kao živi testni subjekti za nove lekove i inkubatori za transplantabilne ljudske organe, izazivajući istovremeno i fascinaciju i zabrinutost.
SEF-ovi naučnici tvrde da bi njihovo „Frankenštajn“ stvorenje moglo rešiti hitne medicinske izazove, od nedostatka organa do opasnih ispitivanja lekova. Ipak, ideja o korišćenju ovih jezivih, zombi tela – koji bi mogli biti korišćeni kao „meso“ – pokreće oštru debatu o etičkim granicama bioinženjeringa.
Plan bi se realizovao korišćenjem pluripotentnih matičnih ćelija, jednih od prvih ćelija koje se formiraju tokom ljudskog razvoja.
Matične ćelije su već korišćene za stvaranje organskih materijala i nedavno su pomogle u stvaranju strukture koja liči na ljudski embrion.
Istraživači se nadaju da će fetuse uzgajati potpuno izvan tela u veštačkim matericama, koje se već testiraju u laboratorijama. Planiraju da koriste „genetske tehnike“ kako bi usporili razvoj mozga i osigurali da tela nemaju svest.
Jednom kada budu odrasli, ova tela „mogu rešiti mnoge etičke probleme u savremenoj medicini, nudeći načine da se izbegne nepotrebna bol i patnja“, napisali su istraživači.
Jedan od tih problema, prema istraživačima, je nabavka „etičkog mesa“.
„Na primer, mogli bi ponuditi etičku alternativu načinu na koji trenutno koristimo životinje za istraživanje i hranu, pružajući meso ili druge proizvode bez životinjskog bola ili svesti“, napisali su oni.
Istraživači su priznali da njihov plan postavlja beskrajna etička pitanja, ali su naglasili svet mogućnosti koji bi mogao da se otvori ako se ova tela razviju. Ispod svega, napomenuli su kako su medicinski istraživači uglavnom oslonjeni na životinje za testiranje, što nije uvek direktno primenljivo na ljudske tretmane. Dodatno, testiranja potencijalno muče ove životinje jer su one svesne i osećaju bol.
Prema istraživačima, na hiljade lekova stalno se testira, ali vrlo malo njih bude odobreno za sigurno korišćenje kod ljudi.
To je zato što se lekovi moraju testirati na živim ljudima u kliničkim ispitivanjima koja „rizikuju štetu pacijentima“ i „mogu trajati decenijama da se završe“.
Samo oko 15% tih ispitivanja je zapravo uspešno završeno, rekli su istraživači.
Medicinska misterija
Istraživači su ukazali na više od 100.000 Amerikanaca koji trenutno čekaju transplantaciju solidnog organa i naglasili da ovaj krizni problem neće uskoro nestati. Takođe su napomenuli da se medicinski studenti oslanjaju na ljude koji dobrovoljno doniraju svoja tela nauci za neophodnu obuku u školama.
Na kraju ovog njihovog bizarnog eseja, istraživači su uputili hitan poziv da se što pre počne sa testiranjem na glodarima.
„Do nedavno bi ideja o stvaranju nečega poput ‘teloida’ bila smeštena u domen naučne fantastike i filozofskih spekulacija.
„Ali sada je to barem izvodljivo – i možda revolucionarno. Vreme je da se istraži.“
Nulta Tačka/Mediji