Zvanična studija zaključuje da se stope transrodnih samoubistava UDVOSTRUČUJU nakon operacije
Zvanična nova studija je otkrila da je veća verovatnoća da će transrodne osobe koje se podvrgnu operaciji genitalija izvršiti samoubistvo kao direktan rezultat štetne procedure.
Studija, koja je istraživala stope hitnih psihijatrijskih slučajeva i pokušaja samoubistva pre i posle operacije promene pola, pokazala je koliko je operacija zaista mentalno štetna.
MSN.com izveštava: Jedno od najšokantnijih otkrića iz studije je dramatično povećanje stope pokušaja samoubistva nakon vaginoplastike. Istraživanje je pokazalo da su se ukupne stope pokušaja samoubistva udvostručile sa 1,5% na 3,3% (p=0,017) nakon ove konkretne operacije koja potvrđuje pol. Ovaj nalaz naglašava ogroman psihološki danak koji proces tranzicije može imati za pojedince i kritičnu važnost pružanja stalne podrške mentalnom zdravlju.
Studija je takođe otkrila da su pokušaji samoubistva bili češći među pacijentima koji su bili podvrgnuti vaginoplastici u poređenju sa onima koji su imali faloplastiku. U grupi sa vaginoplastikom, 4,4% pacijenata je pokušalo samoubistvo, dok je samo 1,7% pacijenata u grupi sa faloplastikom imalo slično iskustvo (p=0,033). Ovaj disparitet sugeriše da osobe koje se podvrgavaju vaginoplastici mogu biti izložene većem riziku od ozbiljnih problema sa mentalnim zdravljem i da im je potrebna dodatna podrška i intervencija.
Istraživanje je pokazalo da je značajan procenat pacijenata u grupama vaginoplastike i faloplastike iskusio psihijatrijske susrete pre i posle operacija. U grupi sa vaginoplastikom, 22,2% (193 pacijenta) imalo je najmanje jedan psihijatrijski susret, dok je 20,7% (74 pacijenta) u grupi sa faloplastikom imalo slično iskustvo. Ovi nalazi naglašavaju visoku stopu izazova mentalnog zdravlja sa kojima se suočavaju transrodne osobe tokom procesa tranzicije.
52% mladih vakcinisanih sada imaju „turbo rak“, upozorava vrhunski lekarhttps://t.co/ogqfmAclxG
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) March 12, 2024
Studija je identifikovala da su pacijenti sa istorijom prethodnih psihijatrijskih hitnih slučajeva bili u većem riziku od problema sa mentalnim zdravljem nakon operacije koja potvrđuje pol. Stopa psihijatrijskog susreta koji se dogodio nakon operacije, s obzirom na prethodnu epizodu pre operacije, bila je 33,9% za grupu sa vaginoplastikom i 26,5% za grupu sa faloplastikom. Ovaj nalaz naglašava potrebu za ciljanom podrškom za mentalno zdravlje i intervencijom za pojedince sa istorijom hitnih psihijatrijskih stanja.
Studija je otkrila da je uočena stopa pokušaja samoubistva u grupi sa faloplastikom bila slična onoj u opštoj populaciji. Međutim, utvrđeno je da je stopa grupe vaginoplastike više nego dvostruko veća od stope opšte populacije. Ova alarmantna statistika naglašava jedinstvene i duboke izazove sa kojima se suočavaju pojedinci koji se podvrgavaju vaginoplastici i hitnu potrebu za specijalizovanom podrškom i resursima.
Nalazi ove studije naglašavaju kritičnu važnost sveobuhvatnog pre-hirurškog savetovanja i post-hirurškog praćenja za transrodne osobe koje su podvrgnute operaciji afirmacije pola. Istraživanje poziva na razvoj ciljanih intervencija i sistema podrške kako bi se odgovorilo na potrebe mentalnog zdravlja ove ugrožene populacije, posebno onih koji su podvrgnuti vaginoplastici ili onih sa istorijom prethodnih psihijatrijskih hitnih slučajeva.
Alarmantni nalazi studije služe kao poziv na buđenje medicinskoj zajednici i društvu u celini, naglašavajući hitnu potrebu za daljim istraživanjem faktora koji doprinose povećanom riziku od pokušaja samoubistva nakon operacije promene pola. Istraživanje takođe naglašava važnost razvoja sveobuhvatnih, saosećajnih i dostupnih usluga podrške mentalnom zdravlju za transrodne osobe tokom njihovog tranzicionog puta.
Nulta Tačka/MSN