
Zvanično priznanje! Američke agencije potvrđuju da avioni menjaju vremenske prilike prskanjem hemikalija
Više američkih federalnih agencija priznalo je da avioni ispuštaju hemikalije koje ostaju u atmosferi i utiču na vremenske prilike.
Ovo šokantno otkriće objavljeno je u novom izveštaju koji su zajednički objavili Federalna uprava za avijaciju (FAA), NASA i Nacionalna agencija za okeane i atmosferu (NOAA).
U dokumentu pod nazivom „Contrails Research Roadmap 2025“ detaljno se izlažu planovi za „sistematsko upravljanje tragovima aviona“ do 2050. godine.
Iako se u izveštaju koristi termin „kondenzacioni tragovi“ (contrails), opisani fenomen zapravo se ne razlikuje od onoga što godinama izaziva kontroverze pod nazivom „hemijski tragovi“ (chemtrails).
Veštačko menjanje klime?
Izveštaj potvrđuje da mlazni avioni ispuštaju supstance koje ostaju u atmosferi, menjaju vremenske prilike i utiču na temperaturu na Zemlji.
Iako dokument ne navodi da li se ovi efekti postižu namerno, jasno se priznaje postojanje široko rasprostranjenih intervencija u atmosferu.
Prema izveštaju, postoje dve vrste trajnih tragova koji mogu opstati satima, pa čak i danima, pri čemu imaju značajan uticaj na klimu:
- „Postojani, nešireći tragovi“ – vidljivi su satima i ne menjaju oblik, a formiraju se u regijama atmosfere sa visokom vlažnošću.
- „Postojani šireći tragovi“ – šire se na stotine kilometara i imaju najjači efekat na atmosferu. Zbog dugog trajanja i velike pokrivenosti, njihovi efekti na globalnu klimu su značajni, priznaje se u izveštaju.
Zagrevanje planete i budući planovi
Američke agencije takođe priznaju da ovi tragovi izazivaju „značajan efekat zagrevanja“ globalne klime – sličan efektu svih avio-emisija CO₂ od početka mlazne avijacije do danas.
Tragovi aviona zadržavaju toplotu u atmosferi, što je poznato kao „efektivno zračno forsiranje“.
Pored toga, izveštaj otkriva da su ovi tragovi posledica emisija mlaznih motora, uključujući čestice čađi, sumpor-oksida, azotnih oksida i čak ostataka ulja za podmazivanje.
Ono što dodatno zabrinjava jeste da američke agencije otvoreno planiraju proširenje i sistematizaciju ovih aktivnosti do 2050. godine, što, kako se navodi u dokumentu, „zahteva stalna ulaganja u istraživanje i razvoj“.
Nulta Tačka/Mediji