
Zvuči kao naučna fantastika: Zvaničnik Bele kuće tvrdi da SAD manipuliše vremenom i prostorom
Na skupu Endless Frontiers Retreat u Ostinu, u Teksasu, direktor Kancelarije za nauku i tehnološku politiku Bele kuće Mihail Kracios održao je žestok govor o početku nove američke zlatne ere. U vizionarskom obraćanju, Kracios je predstavio plan administracije da obnovi tehnološko vođstvo SAD i preokrene decenije stagnacije.
Kracios je priznao izazove kroz koje je zemlja prošla poslednjih decenija, ističući da je Amerika zaostajala – ne zbog nedostatka sposobnosti, već zbog odustajanja od hrabrih inovacija.
Budite spremni: Ovo je signal koji smo čekali | Predrag Petković | Mario Zna, 325 UŽIVO
„Stagnacija je bila izbor,“ poručio je, kritikujući regulatorne politike koje su od 1970-ih gušile industriju i napredak. „Ali mi smo sposobni za mnogo više.“
Pozivajući se na politiku predsednika Donalda Trampa, Kracios je rekao da je vreme da se povrati pionirski duh koji je nekada učinio SAD liderom u nuklearnoj energiji, istraživanju svemira i razvoju interneta.
„Naše tehnologije nam omogućavaju da manipulišemo vremenom i prostorom,“ izjavio je.
WAIT… WHAT DID HE JUST SAY?! 👀🚨
Michael Kratsios, former Director of the White House Office of Science & Tech Policy, claims the U.S. has tech that can “manipulate time and space.” pic.twitter.com/w5afGIhqBN
— Global Dissident (@GlobalDiss) April 16, 2025
„One brišu razdaljine, podstiču rast i povećavaju produktivnost.“
U govoru je jasno naznačio da Amerika stoji pred sudbinskim izborom: ili tehnološki napredak – ili dug.
„Naš izbor kao civilizacije je tehnologija ili dug. I mi smo izabrali dug. Danas biramo bolji put.“
POGLEDAJTE: Predsednik SAD Donald Tramp udario na ukrajinskog predsednika Zelenskog:
👉 Opširnije Pročitajte na Telegram kanalu Nulta Tačka https://t.co/n4woLxFWKg pic.twitter.com/oZp5Eq4CVH
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) April 14, 2025
Da bi se to postiglo, Kracios je predstavio strategiju u tri tačke: podrška američkim inovacijama, zaštita ključnih tehnologija i uklanjanje regulatornih prepreka.
Pozvao je na pametniju raspodelu sredstava za istraživanje i razvoj, uvođenje zdravog razuma u regulaciju i snažniju ulogu savezne vlade u usvajanju i izvozu tehnologija proizvedenih u SAD.
Takođe je naglasio potrebu da se zemlja odbrani od rivala poput Kine, zalažući se za strogu kontrolu izvoza, bezbedne lance snabdevanja i zaštitu američke intelektualne svojine.
Na kraju je pozvao naučnike, inženjere i preduzetnike da se ne povlače iz politike, već da aktivno učestvuju u oblikovanju budućnosti dostojne američke prošlosti.
„Pojedinci svojim izborima mogu da učine novu američku Zlatnu eru mogućom.“