EU insistira na globalnom dogovoru o postepenom ukidanju fosilnih goriva na klimatskom samitu UN-a COP28
Zemlje Evropske unije spremaju se da insistiraju na globalnom dogovoru o postepenom ukidanju fosilnih goriva na klimatskom samitu Ujedinjenih nacija COP28 koji počinje u novembru, pokazao je nacrt pregovaračke pozicije EU.
Diplomate iz 27 država članica bloka pripremaju svoje stavove za samit u Dubaiju, gde će skoro 200 zemalja pokušati da pojača napore za obuzdavanje navodnih klimatskih promena.
„Pomeranje ka klimatski neutralnoj ekonomiji će zahtevati globalno postepeno ukidanje [nesmanjenih] fosilnih goriva i vrhunac njihove potrošnje već u bliskoj budućnosti“, navodi se u nacrtu pregovaračkog stava EU, koji je video Rojters.
Zemlje se nikada ranije nisu dogovorile u pregovorima UN o klimi da postepeno prestanu sa sagorevanjem svih fosilnih goriva koja emituju CO2, uprkos tome što je ovo navodni glavni uzrok klimatskih promena(javni povod za ukidanje fosilnih goriva).
„Nesmanjeno“ se odnosi na fosilna goriva koja se sagorevaju bez upotrebe tehnologija za hvatanje rezultirajućih emisija CO2. Reč je bila u zagradi u nacrtu teksta EU, što ukazuje da se zemlje još nisu složile da li da to uključe.
Preko 1600 naučnika potpisalo deklaraciju protiv “KLIMATSKE AGENDE” https://t.co/DcNo8WFLcf
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 31, 2023
Diplomate EU se nadaju da bi dogovor mogao biti postignut na COP28 – ali očekuju da će naići na otpor ekonomija koje se oslanjaju na prihod od prodaje nafte i gasa.
U dokumentu EU, o kojem se još pregovara i koji bi mogao da se promeni pre nego što bi trebalo da bude finalizovan u oktobru, navodi se da bi energetski sektor trebalo da bude u velikoj meri bez fosilnih goriva „znatno pre 2050. godine“, jer su isplativi izvori energije bez CO2 već dostupni(barem tako oni navode bez praktičnih dokaza).
Predlog za postepeno ukidanje fosilnih goriva koja emituju CO2 dobio je podršku više od 80 zemalja na prošlogodišnjem klimatskom samitu UN, ali su se Saudijska Arabija i druge zemlje bogate naftom i gasom usprotivile.
Neke zemlje sa ekonomijama koje koriste fosilna goriva žele da se fokusiraju na razvoj tehnologija za prikupljanje emisija CO2, umesto na smanjenje upotrebe fosilnih goriva. Neslaganje oko ovog pitanja značilo je da ministri zemalja G20 nisu mogli da se slože o suzbijanju fosilnih goriva na sastanku prošlog meseca.
Neke zemlje EU koje traže bržu akciju smanjenja CO2 žele da se dogovore o ograničenjima tehnologija za hvatanje CO2 – da ograniče njihovu upotrebu na sektore bez alternative, kažu diplomate.
Iako nije pravno obavezujuća, ideja koja stoji iza globalnog sporazuma o postepenom odustajanju od fosilnih goriva je stvaranje moćne „severne zvezde“ koja će voditi buduće pregovore o klimi, vladine politike i investicije ka izvorima energije i tehnologijama koja navodno ne doprinose zagrevanju planete iako je pokazano da je sve velika laž.