Prvi profil ličnosti Ilona Maska – On je Napoleon našeg vremena
Autor: Niall Ferguson
Ilona Maska poznajem više od jedne decenije.
Razmenjivali smo ideje, zajedno pili viski, upoznali decu i raspravljali o svemu, od rata u Ukrajini do budućnosti američkog obrazovanja.
Dugo sam govorio da je on Napoleon Bonaparta našeg vremena. Nova biografija Voltera Ajzaksona, zasnovana na dvogodišnjem praćenju Maska, dolazi do sličnog zaključka.
A u vreme kada se najbogatiji čovek na svetu ponegde transformiše iz heroja u zlikovca, ovu istorijsku analogiju ne treba zanemariti.
2017. godine, Mask i ja smo otišli na piće u kalifornijski Menlo Park sa jednim od mojih sinova, koji je tada imao 18 godina i koji se spremao da krenemo na godinu dana u Afriku.
Mask je bio zaokupljen. Na pola našeg razgovora je preuzeo video poziv iz jedne od svojih Teslinih fabrika, koja je izgleda gorela. „Da li je važno?“, upitao je. Tip u zapaljenoj fabrici delovao je nesigurno. „Onda mi nemoj smetati“, odbrusio je i spustio slušalicu.
„Ne idi u Južnu Afriku“, rekao je mom sinu, iznenadnim intenzitetom. „Umrećeš“. Moj sin je zanemario ovaj savet. Nekoliko meseci kasnije, za dlaku je izbegao da bude ubijen tokom krađe automobila u Johanesburgu.
Pričam ovu priču da ilustrujem važnu karakternu osobinu koja Maska razlikuje od običnih ljudi: On ima nadljudsku intuiciju. Nikada nisam sreo nekoga poput njega – sumnjam da ću ikada – i upoznao sam skoro sve njegove vršnjake i rivale u Silikonskoj dolini.
Mask je više puta učinio Ajzaksona svesnim da se identifikuje sa najpoznatijim francuskim vladarom.
„Ako vide svog generala na bojnom polju, biće motivisaniji“, kaže Mask svom biografu, objašnjavajući zašto voli da se pojavljuje bez upozorenja na fabričkim podovima Tesla i SpaceX.
Tramp: Niko ne zna da li će Ukrajina nastaviti da postoji a mogli su da izbegnu sukobhttps://t.co/O6kelREz8B
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 18, 2023
„Gde god da je bio Napoleon, tamo bi njegove armije bile najbolje“, objašnjava Ajzakson.
Sličnost se tu ne završava.
Hegel – nemački filozof iz 19. veka – je čuveno rekao da je Napoleon svetski duh na konju. Ilon je svetski duh u sajber kamionu.
Sa svojim opsesivno-kompulzivnim poremećajem, svojim samodijagnosticiranim Aspergerovim sindromom, njegovom nadljudskom sposobnošću da obavlja više zadataka, svojim naizgled namernim nedostatkom empatije, Mask personifikuje mnoge osobine našeg rasejanog doba na spektru. Teško je zamisliti njegov život bez personalnog računara, interneta, pametnog telefona, privatnog aviona.
Međutim, da je takav čovek rođen 1771, a ne 1971, sigurno ne bi živeo u nemaštini. (Napoleon je rođen 1769. godine).
Porodica Mask nije bila bogata. Njegov deda po majčinoj strani bio je kanadski kiropraktičar i amaterski avijatičar čiji su ga ultrakonzervativni pogledi naveli da emigrira u Južnu Afriku, očigledno zbog, a ne uprkos sistemu aparthejda.
Maskov deda po ocu bio je kriptograf iz Drugog svetskog rata.
Njegovi roditelji, Erol i Maje, rastali su se kada je on imao osam godina.
Ajzakson predstavlja njegovog oca kao sadističkog, lažljivog i povremeno nasilnog čudovišta, od kojeg je Mask nasledio ili naučio mračni „demonski modus“ – destruktivnu stranu njegove prirode koja se manifestuje u nepravilnim intervalima. (Erol osporava ovaj opis i kaže da voli svoju decu).
Kada je 18-godišnji Mask krenuo u Kanadu da studira, roditelji su mu dali svaki po 2.000 dolara. „Vratićeš se za nekoliko meseci“, rekao mu je otac. „Nikada nećeš biti uspešan“.
To se mora rangirati kao jedno od najgorih predviđanja u ljudskoj istoriji.
Maskov uspeh je zapanjujući. Nije poenta da on vredi nekih 268 milijardi dolara. Ono što je ubedljivije je razmera njegove krajnje ambicije: da čovečanstvo učini „kosmičkom civilizacijom“, sposobnom da kolonizuje druge planete.
Mask, koji sada ima 52 godine, kaže Ajzaksonu da je „mogao zaraditi mnogo novca“ da nije napravio najveću raketu SpaceX-a, Starship. „Ali nisam mogao [tada] da učinim život multiplanetarnim“.
Poput francuskog cara, Mask je tokom svog života pokazao ratnički duh.
Odrastao je u nasilnom društvu (Južna Afrika kasnog aparthejda) i dugo je uživao u igranju kompjuterskih igrica koje simuliraju bitku. Sa 13 godina već je bio dovoljno dobar u kodiranju da stvori sopstveni, po imenu Blastar. „Ja sam spreman za rat“, rekao je prijatelju studentu.
Za razliku od mnogih milijardera, Mask ponekad može biti samosvestan.
„Ono što mi je važno je pobeda, i to ne na mali način“, napisao je u mejlu 1999. „Bog zna zašto… to je verovatno ukorenjeno u nekoj veoma uznemirujućoj psihoanalitičkoj crnoj rupi ili neuronskom kratkom spoju“.
Ovaj apetit za pobedom neodvojiv je od proždrljivog apetita za rizikom.
Niall Ferguson je istoričar sa Huver instituta na Stanfordu i blizak je lični prijatelj Ilona Maska.