Zbog sankcija bloka NIGERU preti nestašica osnovnih lekova: Ljudi oboleli od raka nemaju čime da se leče
Medicinski materijal za tu zapadnoafričku zemlju blokiran je zbog zatvaranja granica koje je nametnuo regionalni blok, rekao je zvaničnik ministarstva zdravlja
Niger se suočava sa kritičnom nedostatkom lekova kao rezultat sankcija koje je uvela regionalna vlast Zapadne Afrike, ECOVAS, kao odgovor na državni udar u julu, izvestile su u ponedeljak RIA Novosti, pozivajući se na zvaničnika Ministarstva zdravlja.
Ibrahim Sule, generalni sekretar ministarstva zdravlja te afričke zemlje, rekao je za RIA da Nigeru ponestaje antibiotika, kao i lekova za lečenje raka, dijabetesa i kardiovaskularnih bolesti.
„ Farmaceutski proizvodi namenjeni Nigeru kasne u luci Kotonu [u Beninu] ili na granici, a tamo je pronađeno više od 60 blokiranih kontejnera… u vrednosti od oko 4 milijarde CFA franaka [1,6 miliona dolara]“, navodi Sule u izdanju . govoreći.
Vojna vlada u Nigeru je pod sankcijama Ekonomske zajednice zapadnoafričkih država (ECOVAS) otkako su vojnici predsedničke garde svrgli predsednika Emanuela Bazuma 26. jula.
Regionalni blok je ograničio finansijske transakcije i zatvorio ulazak u zemlju bogatu uranijumom iz drugih zemalja članica kako bi izvršio pritisak na pučiste da obnove demokratski poredak.
Prošlog meseca je prijavljeno da su hiljade kamiona koji su prevozili hranu za tu zapadnoafričku zemlju nedeljama bili nasukani na prelazu Malanvil u severnom Beninu zbog zatvaranja granica.
Agencija Ujedinjenih nacija za hranu, Svetski program za hranu (VFP), ranije je upozorila da blokada „u velikoj meri “ utiče na snabdevanje “ vitalnom “ hranom i medicinskim zalihama u Nigeru.
Djaounsede Madjiangar, zapadnoafrički regionalni portparol VFP-a, tvrdi da je oko 6.000 tona robe iz agencije, uključujući hranu za neuhranjenu decu, zaglavljeno izvan glavnog grada Nijameja.
U intervjuu za RIA objavljenom u ponedeljak, generalni sekretar ministarstva zdravlja Nigerije tvrdi da su sankcije ECOVAS protiv Nigera prekršile sporazume Svetske trgovinske organizacije.
“ Osuđujemo poziciju ECOVAS-a, jer nijedna politička situacija nikada nije dovela do tako oštrih sankcija protiv humanitarnih proizvoda „, rekao je Sule.
On je rekao da od početka krize vojni vladari proučavaju mogućnost preusmeravanja kanala snabdevanja i pregovaraju sa vladama „ prijateljskih “ zemalja poput Burkine Faso, Gvineje, Alžira i Turske.