Kineskinja koja je razvila COVID 19 tvrdi: Velike su verovatnoće da se virus ponovo proširi
Ši Zengli, saradnik Pitera Daszaka čija je baza podataka o virusima iz Vuhana izmenjena 48 sati pre nego što je kineska vlada naredila da se uzorci virusa unište u ranim danima pandemije, i čiji je tim koristio genetski inženjering da stvori „himerične viruse slične SARS-u za testiranje na humanizovanim miševi“ u laboratoriji u blizini od nulte tačke za Covid-19, upozorila je da je „velika verovatnoća“ da ćemo videti još jednu epidemiju korona virusa.
„Ako je korona virus ranije izazvao pojavu bolesti, postoji velika šansa da će izazvati buduće epidemije“, upozorila je ona u nedavnom radu u koautorstvu sa kolegama.
U ovoj studiji njen tim sa Instituta za virusologiju u Vuhanu procenio je rizik od širenja na ljude 40 vrsta koronavirusa i ocenio polovinu kao „veoma rizične“.
Od toliko njih je već poznato da je šest izazvalo bolesti koje su zarazile ljude, dok postoje dokazi da su još tri izazvale bolest ili zarazile druge životinjske vrste. -SCMP
„Skoro je sigurno da će u budućnosti doći do pojave bolesti i vrlo je verovatno da je to ponovo [koronavirusna] bolest“, upozorila je studija, nakon razmatranja različitih virusnih osobina – uključujući populaciju, genetsku raznolikost, vrste domaćina i bilo koju prethodnu istoriju zoonoze – bolesti koje sa životinja prelaze na čoveka.
Ši i prijatelji su takođe identifikovali potencijalne zoonotične domaćine za novi patogen Covid-a (kojih nema za Covid-19), uključujući slepe miševe, glodare ili moguće posredničke domaćine kao što su kamile, cibetke, svinje ili pangolini – koji kao kontrolu štete navode „prirodno poreklo“, kao što su tipovi (kao što je Daszak) koji očajnički pokušavaju da pronađu izgovor da bi se oslobodili krivice.
Prema američkom Stejt departmentu, „nekoliko istraživača unutar WIV-a se razbolelo u jesen 2019. godine, pre prvog identifikovanog slučaja izbijanja, sa simptomima koji su u skladu sa COVID-19 i uobičajenim sezonskim bolestima“.
Promenio ploču! Savetnik američke vlade za vakcinaciju ODBIJA da primi “buster” zbog nuspojava (VIDEO)https://t.co/KNsQr6m3EK
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 28, 2023
„Ovo postavlja pitanja o kredibilitetu javne tvrdnje višeg istraživača WIV Ši Džengli da je bilo „nulte infekcije“ među osobljem i studentima WIV-a koji su radili na SARS-CoV-2 ili virusima povezanim sa SARS-om.
Zengli se 2015. godine našla na udaru kritika zbog njenog kontroverznog istraživanja „dobitka funkcije“ kreiranja himeričnih virusa slepih miševa dizajniranih da zaraze ljude (ali sugerisanje da je novi koronavirus koji je preko 96% sličan koronavirusu slepih miševa mogao da pobegne iz Dženglijine laboratorije je teorija zavere).
Prema izjavi bivšeg lidera britanskih konzervativaca Iana Duncan Smitha iz 2021. – člana Interparlamentarne alijanse za Kinu, otkrića su još jedan primer kineskog zataškavanja.
„Kina očigledno pokušava da sakrije dokaze“, rekao je on, dodajući da je „od vitalnog značaja da postoji detaljna istraga o tome šta se dogodilo, ali Kina čini sve što može da zaustavi to. Ne znamo šta se dešava u toj laboratoriji. Može biti slučaj da su se igrali sa korona virusima slepih miševa i napravili neku vrstu greške. Osim ako se Kina ne otvori za ispitivanje, svet će pretpostaviti da imaju šta da kriju“.
Prema State Department-u, „počevši od najmanje 2016. godine – i bez naznaka zaustavljanja pre izbijanja COVID-19 – istraživači WIV-a su sproveli eksperimente koji uključuju RaTG13, koronavirus slepih miševa koji je WIV identifikovao u januaru 2020. kao najbliži uzorak na SARS-CoV-2 (96,2% sličnosti).
Dalje, „WIV je objavio zapis o sprovođenju istraživanja „dobitka funkcije“ za projektovanje himeričnih virusa. Ali WIV nije bio transparentan ili dosledan u pogledu svojih podataka proučavanja virusa najsličnijih virusu COVID-19, uključujući „ RaTG13“, koji je uzorkovao iz pećine u provinciji Junan 2013. godine nakon što je nekoliko rudara umrlo od bolesti slične SARS-u.
Takođe treba napomenuti da su „stotine stranica informacija“ koje obuhvataju preko 300 studija koje je sproveo WIV obrisane iz baze podataka, uključujući neke koje govore o prenošenju bolesti sa životinja na ljude – koje je objavila državna Nacionalna fondacija za prirodne nauke Kine. (NSFC), i više nisu dostupni, navodi DailY Mail.
Tajna vojna aktivnost
Stejt department je dalje primetio da su „tajnost i neotkrivanje standardna praksa za Peking“, dodajući da su „Sjedinjene Države već dugi niz godina javno izražavale zabrinutost u vezi sa prethodnim kineskim radom na biološkom oružju, koji Peking nije ni dokumentovao ni dokazivo eliminisao, uprkos tome što su to jasne obaveze prema Konvenciji o biološkom oružju“.
Kako se navodi u saopštenju, „Uprkos tome što se WIV predstavlja kao civilna institucija, Sjedinjene Države su utvrdile da je WIV sarađivao na publikacijama i tajnim projektima sa kineskom vojskom. WIV se bavio poverljivim istraživanjima, uključujući eksperimente na laboratorijskim životinjama, u ime kineske vojske najmanje od 2017.