Izveštaj: Ukrajina koristi autonomne AI „dronove ubice“
New Scientist je u petak tvrdio da ukrajinski dronovi za napad vođeni veštačkom inteligencijom (AI) „sada pronalaze i napadaju mete bez ljudske pomoći“.
Čini se da je izveštaj prvi primer potpuno autonomnog oružja u istoriji, prvi smrtonosni autonomni sistemi oružja (LAWS) ili „roboti ubice“.
Dotični dron je navodno novi model kvadrokoptera pod nazivom Saker Scout, autohtono proizvedena bespilotna letelica (UAV) koja se može sklopiti i nositi u kontejneru veličine kofera.
Saker je mlada ukrajinska kompanija osnovana 2021. za proizvodnju komercijalnih rešenja za veštačku inteligenciju i bespilotnih letelica. Kompanija je odlučila da razvije vojni proizvod nakon što je Rusija počela specijalnu vojnu operaciju u februaru 2022.
„Vaša podrška će nam pomoći da napravimo „pticu“ i da je u vaše ime isporučimo braniocima Ukrajine!“ rekla je kompanija u svom obraćanju investitorima, praveći malu igru reči o svom korporativnom imenu i svrsi, jer je stepski soko lovačka ptica koja se nalazi u stepama Ukrajine.
Razvijen neverovatnom brzinom i prvobitno postavljen u septembru 2023. godine, Saker Scout tvrdi da je robusna bespilotna letelica sa istaknutim sklopom kamere koja visi sa njegovog stomaka i eksplozivnim punjenjem pričvršćenim za leđa. Saker platformu, kažu kreatori, odlikuje sistem kontrole veštačke inteligencije. Bespilotne letelice rade kao autonomna mreža u letu, loveći kamuflirana neprijateljska vozila sa izviđačkim jedinicama, a zatim šalju dronove napunjene bombama da izvrše ubistvo.
Defense Express je primetio kada je Saker Scout predstavljen u septembru da njegova napredna veštačka inteligencija nije jeftina ili laka za proizvodnju, ali sami dronovi koštaju relativnu bagatelu. Rojevi dronova koji rade zajedno da pronađu i eliminišu ciljeve bez ljudske intervencije su veoma isplativi u poređenju sa tradicionalnim infracrvenim ili radarskim projektilima za navođenje. Izuzimanje ljudskih operatera iz jednačine čini vazdušnu mrežu Sakera veoma teškom za ometanje.
OGRANIČAVANJE KRETANJA: „Ugljenični pasoši“ Svetskog ekonomskog foruma ograničavaju putovanja radi borbe protiv „globalnog zagrevanja“ https://t.co/v2IIIEvWVL
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 18, 2023
New Scientist je primetio da ljudi izviđači mogu da upravljaju ljudskim operaterima na tradicionalan način, pri čemu veštačka inteligencija izdvaja 64 različita tipa ruskih „vojnih objekata“ i poziva operatera da pokrene bombaške dronove da ih napadne. Ulaz grupa dronova se objedinjuje u Delta, ukrajinski kompjuterski sistem za svest o situaciji. Delta je superkompjuter koji kreira veoma detaljne karte bojnog polja u realnom vremenu upoređujući ulazne podatke sa različitih senzora i uređaja.
Prema rečima predstavnika Sakera koji je razgovarao sa New Scientist-om, bespilotne letelice kompanije su sada raspoređene u autonomnom režimu „u malom obimu“, sa ljudskim operaterima izbačenim iz petlje.
Vojni analitičari su sa strepnjom pozdravili dugo očekivani dolazak robota ubica. Humanitarne grupe brinu da bi autonomni sistemi mogli biti manje skrupulozni u izbegavanju civilnih žrtava, jer bi mogli da deluju smrtonosnom silom protiv „lažno pozitivnih“ ciljeva bez ljudskog nadzora. Vojni stručnjaci strahuju od dolaska autonomnog oružja koje bi moglo vrlo brzo eskalirati sukob, ostavljajući svoje ljudske gospodare za sobom dok se međusobno bore brzinom munje.
Portparol Sakera rekao je za New Scientist da je „korišćenje drona u autonomnom režimu manje pouzdano od držanja čoveka u krugu“, ali se sistem do sada pokazao efikasnim, a ukrajinska vojska veruje da je „važnije primeniti oružje koje radi sada, umesto da čeka da bude savršeno.”
„Na kraju, Ukrajini će biti potreban veliki broj dronova koji mogu da rade autonomno, locirajući i udarajući ciljeve velikom brzinom“, rekao je portparol.
Foreign Policy (FP) je u maju primetio da se i ranije govorilo o autonomnom oružju, koje seže do raspoređivanja turskih bespilotnih letelica Kargu-2 u Libiji 2020. godine. Popularne turske bespilotne letelice Barjaktar TB2, koje je Ukrajina koristila protiv Rusije u prvim danima borbe, navodno imaju ograničenu autonomnu sposobnost. Rusija tvrdi da je u Ukrajinu rasporedila sopstvene udarne bespilotne letelice koje kontroliše veštačka inteligencija.
Osim ako se neke od tih ranijih pretpostavki i glasina ne potvrde, Ukrajinci i njihovi dronovi Saker će uzeti nagradu za korišćenje prve platforme za oružje koju potpuno kontroliše veštačka inteligencija u borbi i verovatno za izazivanje prvih smrtnih slučajeva izazvanih veštačkom inteligencijom.
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš otišao je dalje od mnogih drugih skeptika 2019. kada je rekao da je autonomno oružje „politički neprihvatljivo, moralno odbojno i da bi trebalo da bude zabranjeno međunarodnim pravom“.
Među pitanjima koja je Gutereš pomenuo bila je opasnost da bi autonomno oružje moglo biti programirano da „gađa pojedince ili grupe koje odgovaraju određenim opisima“ i mogućnost da nacionalne države ili odmetnuti akteri mogu pokrenuti LAWS napade bez otkrivanja njihovog identiteta. Ovo bi oružje veštačke inteligencije učinilo idealnim za zločine iz mržnje, kampanje etničkog čišćenja, politička ubistva i autoritarne režime koji traže brz i neprihvatljiv način da zbrišu neistomišljenike.
FP je upozorio:
Jednom kada se ove tehnologije široko rašire, biće ih teško kontrolisati. Svetu je stoga hitno potreban novi pristup ZAKONIMA. Do sada, međunarodna zajednica nije učinila ništa drugo nego se složila da o tom pitanju treba razgovarati. Ali ono što zaista treba da uradi je da uzme stranicu iz nuklearne knjige i uspostavi režim neširenja u ZAKONE.
Neposredni problem je u tome što Ukrajinci mogu da iznesu veoma „dobar“ argument zašto im je potreban ZAKON da bi okrenuli igru protiv Rusije, a ako se sistemi pokažu efikasnim, Kijev verovatno neće poslušati predavanja o tome zašto ne bi trebalo da ih koristi.