Posetioci EU uskoro će se suočiti sa uzimanjem otisaka prstiju i skeniranjem lica
Značajna promena se nazire u načinu na koji će ljudima biti dozvoljeno da uđu u veliku većinu evropskih nacija. Evropski sistem putnih informacija i autorizacija (ETIAS), ogranak Evropske unije, predstavio je svoje planove za implementaciju sistema u proleće 2025., koji zahteva od ljudi da obezbede prethodno odobrenje za putovanja do 90 dana u bilo kojoj od 30 zemalja EU.
Ovo je odstupanje od sadašnje prakse u kojoj putnici(iz velikog broja zemalja) uživaju u lakom ulasku u ove zemlje bez vize. Međutim, nova uredba će insistirati na tome da pojedinci nastave sa svojim putovanjima tek nakon što registruju svoju nameru putem zvanične ETIAS veb stranice ili mobilne aplikacije, a obe trenutno ne obrađuju takve zahteve.
U radikalnom odstupanju od norme, od 2025. godine, vlasnici američkih pasoša više neće dobijati pečate u pasošu. Alarmantno, planirane regulatorne promene uključuju intenzivne upade u ličnu privatnost. Nova pravila navode da će posetioci biti podvrgnuti i skeniranju lica i otiska prsta, osim predaje drugih biometrijskih podataka. Zabrinjavajuće je što će ovi podaci biti rezervisani u okviru Zajedničkog repozitorijuma identiteta (CIR) Evropske komisije, bazi podataka kojoj pristupaju brojne agencije, uključujući i organe za sprovođenje zakona.
Kineski naučnici otkrivaju OSAM nikada ranije viđenih virusa… i sada planiraju da eksperimentišu sa njimahttps://t.co/dobNPSlt1j
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 25, 2023
Implikacije ove promene regulative mogle bi da budu još više uznemirujuće iz perspektive privatnosti. Kritičari i zagovornici digitalne privatnosti alarmirali su ne samo moguću zloupotrebu ovog obimnog fonda podataka od strane vlada, već i potencijalnu izloženost hakerskim pretnjama, bilo da se radi o kriminalnim grupama ili invazivnim stranim vladama. Takođe postoji rizik od lažnih insajdera koji se bave ovim osetljivim informacijama.
Ovi propisi odražavaju zabrinjavajuću eskalaciju ka državi nadzora koja ne pravi razliku između građana koji poštuju zakon i potencijalnih pretnji, ali ih oboje tretira kao skupove podataka koje treba označiti, pratiti i zadržati.
Vredi napomenuti da su SAD počele da prikupljaju otiske prstiju međunarodnih turista kao deo programa US-VISIT (Tehnologija indikatora statusa posetilaca i imigranata u Sjedinjenim Državama), koji je pokrenut 2004.
Anđela Lakićević – Sve je Holivud | Mario Zna 243