Izraelski ministar se „vadi“ nakon što je pozvao gađanje Gaze nuklearkom
Izjave Amichaija Elijahua izazvale su široku osudu u Izraelu i Palestini
Izraelski ministar nasleđa Amichai Eliiahu sugerisao je da bi njegova zemlja mogla da pokrene nuklearni napad na Gazu. Kontroverzne izjave izazvale su ogorčenje u izraelskoj vladi, a premijer Benjamin Netanjahu suspendovao je Elijahua na neodređeno vreme.
U nedeljnom intervjuu za Radio Kol Berama, na pitanje da li bi Izrael mogao da baci atomsku bombu na palestinsku enklavu, ministar, koji je član krajnje desničarske partije Otzma Iehudit, je odgovorio da je „ovo jedna od mogućnosti“ .
Elijahu se takođe izjasnio protiv pomoći stanovnicima enklave, koja je već nekoliko nedelja pod izraelskom opsadom, tvrdeći da „ne bismo nacistima predali humanitarnu pomoć“ i da „nema neumešanih civila u Gazi. ”
Ubrzo nakon kontroverznih izjava, Netanjahu je saopštio da je ministar suspendovan sa svih sastanaka vlade. Pišući na Ks (bivši Tviter), njegova kancelarija ga je citirala kako je rekao da „Elijahuove izjave nisu zasnovane na stvarnosti“, dodajući da Izrael „radi u skladu sa najvišim standardima međunarodnog prava kako bi izbegao povredu nevinih“.
Izraelski ministar odbrane Joav Galan osudio je, kako je rekao, Elijahuove „neosnovane i neodgovorne reči“, dodajući u objavi na Ks da je „dobro što to nisu ljudi zaduženi za bezbednost Izraela“.
Te opaske je ponovio i opozicioni lider Jair Lapid, koji je Elijahua nazvao „ekstremistom“ i istakao da je njegova izjava „nanela štetu porodicama talaca, izraelskom društvu i našem međunarodnom ugledu“, pozivajući Netanjahua da otpusti ministra.
Primedbe ministra takođe nisu ostale neprimećene od strane Hamasa, koji je prošlog meseca pokrenuo iznenadni napad na Izrael. U njemu se navodi da su komentari „izraz okupatorskog nacizma i [njihove] prakse genocida“, koji je usledio nakon „vojnog neuspeha Izraela pred [palestinskim] otporom“.
U međuvremenu, Elijahu je pokušao da kontroliše štetu, insistirajući da je „svakome ko ima mozak jasno da je primedba o atomu bila metaforična“. On je, međutim, rekao da Izrael „mora da pokaže snažan i nesrazmeran odgovor na teror“, dodajući da će ovaj pristup pokazati „nacistima i njihovim pristalicama da terorizam nije vredan truda“.
Izrael nikada nije javno potvrdio ili demantovao da poseduje nuklearno oružje. Međutim, široko se veruje da je takvo oružje posedovalo od kasnih 1960-ih. Prema proceni Stokholmskog međunarodnog instituta za istraživanje mira (SIPRI), nacija ima ukupno 90 bojevih glava.