Kanadska policija želi da ima pristup privatnim CCTV kamerama u realnom vremenu
Kanadske policijske snage istražuju upotrebu napredne tehnologije koja se koristi za kućne i poslovne sigurnosne kamere. Ovaj kontroverzni potez, koji neki hvale zbog njegovog potencijala da pojednostavi sprovođenje zakona, takođe podiže uzbunu među zagovornicima privatnosti i policijskim istraživačima, zabrinutim zbog potencijala preteranog nadzora.
Policijske službe u kanadskim gradovima razmišljaju o evoluciji napredne tehnologije koja je slična onoj koja se vidi u nekim američkim gradovima, gde policajci mogu da prate informacije u realnom vremenu sa mreže privatnih bezbednosnih kamera. Ove kamere pokrivaju mesta zločina, područja hitnih incidenata i sve između.
Početkom oktobra održana je konferencija o operacijama i tehnološkoj integraciji centra za kriminal u realnom vremenu u Misisagi, u Ontariu. Ovde je nekoliko policijskih agencija, uključujući Hamiltonovu, saznalo za Fusus, plaćenu uslugu koja omogućava lakši i brži pristup snimcima od strane policije sa privatnih sigurnosnih kamera. U SAD, to je sve češće sredstvo za borbu protiv kriminala, ali u Kanadi njegovu primenu mogu ometati propisi o privatnosti i javno mnjenje.
Nataša Tusikov, profesorka kriminologije sa Univerziteta Jork i bivša analitičarka Kriminalističke obaveštajne službe Kanade, ohrabrila je Kanađane da razmisle o tome kakvu policijsku praksu žele u svetlu ovog napretka. Kako je izvestio CBC, tehnologija, koliko god izgledala dobra, ne sme da nas zaslepi za važna pitanja o privatnosti i individualnim pravima, rekla je ona.
Vera u pobedu Ukrajine je iluzija, moramo da se pomirimo sa realnošću – poručio Arestovič https://t.co/ZdVQvfkqB4
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 5, 2023
Međutim, Tusikov tvrdi da dostupnost ne bi trebalo da diktira politiku korišćenja. Smatrajući Fusus potencijalno „problematičnim“, uporedila je njegovu upotrebu sa upotrebom Clearview AI, kontroverznog alata za prepoznavanje lica koji su zabranili čuvari privatnosti.
Skepticizam takođe obiluje u pogledu efikasnosti i prikladnosti sistema u prevenciji kriminala. Kritičari tvrde da bi integracija tehnologije verovatno izvršila neopravdani pritisak na neutralne strane da se povinuju, čime bi se smanjila privatnost u susedstvu.
Različite kanadske policijske službe na konferenciji su potvrdile da trenutno ne koriste Fusus niti razmišljaju o njegovoj budućoj upotrebi. Prema mejlu Vita Piliecija, višeg savetnika za komunikacije u kancelariji kanadskog komesara za privatnost, tehnologija kao što je Fusus, sa svojim dalekosežnim implikacijama na privatnost pojedinca, zahtevala bi značajno opravdanje i procenu proporcionalnosti.