Turska privela novinare zbog „dezinformacija“
Slobodna štampa se našla pod eskalirajućim napadom u Turskoj, gde je vlada u uznemirujućem razvoju događaja, pritvorila tri novinara.
Komitet za zaštitu novinara (CPJ) je hitno pozvao vladu da preokrene ovu nepravednu akciju, ali do sada je to bilo bezuspešno.
Nezavisni kolumnisti, Tolga Šardan iz T24 i Cengiz Erdinč iz Kise Dalge, privedeni su u policijski pritvor – potez koji su široko osudile grupe za slobodu štampe i ljudska prava. Pored toga, Dinčer Gokče, urednik vesti na proopozicionoj televiziji Halk, sada je podvrgnut čudno paternalističkim sudskim nalozima da čita i rezimira knjige o svojoj profesiji.
Ovo suzbijanje slobodne štampe doneto je pod zakonskim mandatom iz 2022. koji ograničava širenje informacija za koje se smatra da su štetne po nacionalnu bezbednost, javni red ili čak opšte zdravlje zemlje – u suštini, sve što može izazvati zabrinutost ili strah u javnosti.
Miroslav Parović u podcastu Mario ZNA: Velika previranja u Srbiji
Previše širok obim ovog zakona doveo je do navoda da on služi kao sredstvo za utišavanje kritičarskih glasova, što je mišljenje koje imaju bezbrojni zagovornici slobode štampe.
Održivi razvoj je tehnokratija https://t.co/11G3831WNp
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 7, 2023
Optužbe proizilaze iz dva odvojena incidenta. Šardan je optužen za širenje dezinformacija nakon što je objavio kolumnu u kojoj se detaljno opisuje izveštaj o korupciji u turskom pravosuđu, koji je navodno pripremila Turska obaveštajna organizacija. Ovo je izazvalo gnev jedne agencije pri Predsedništvu Direkcije za komunikacije, Centra za borbu protiv dezinformacija (CCD), koja je odbacila navode o postojanju takvog izveštaja. CCD je ovo poricanje preneo preko X, platforme koja je preuzela ulogu koju je ranije obavljao Tviter. Ova borba za moć rezultirala je Šardanovim hapšenjem i kasnijim pritvorom do suđenja.
U Gokčeovom slučaju, njegov članak o pogrešnom prevremenom puštanju osuđenih kriminalaca doveo ga je u privremeni policijski pritvor. Nakon što je oslobođen bez optužbe, bio je podvrgnut neobičnom nalogu čitanja i rezimiranja knjiga o novinarstvu. Nasuprot tome, reporter Cengiz Erdinč nije bio te sreće. Nakon objavljivanja brojnih postova u izveštaju MIT-a, policija je upala u njegovu rezidenciju, privela ga na osnovu istih zakona o dezinformacijama. Prema njegovom pravnom zastupniku, Vuralu Ergulu, Erdinču je zabranjen direktan kontakt sa svojim pravnim savetnikom, što je doprinelo zabrinutosti za ljudska prava u ovoj situaciji.