Hirurzi u Njujorku uradili prvu transplantaciju oka u svetu
Hirurzi u Njujorku izvršili su prvu transplantaciju celog oka kod čoveka, objavili su u četvrtak, što je uspeh pozdravljen kao napredak iako pacijent nije povratio vid na oko.
U šest meseci nakon operacije, izvedene tokom delimične transplantacije lica, kalemljeno oko je pokazalo važne znake zdravlja, uključujući dobro funkcionisanje krvnih sudova i mrežnjaču koja obećava, prema hirurškom timu na NYU Langone Health.
„Sama činjenica da smo transplantirali oko je ogroman korak napred, nešto o čemu se vekovima razmišljalo, ali nikada nije urađeno“, rekao je dr Eduardo Rodrigez, koji je predvodio tim.
Do sada su lekari mogli da transplantiraju samo rožnjaču, prozirni prednji sloj oka.
Primalac oka, Aron Džejms, je 46-godišnji vojni veteran iz Arkanzasa koji je preživeo nesreću izazvanu strujom visokog napona na poslu koja mu je uništila levu stranu lica, nos, usta i levo oko.
Operacija transplantacije trajala je 21 sat.
U početku su lekari samo planirali da uključe očnu jabučicu kao deo transplantacije lica iz kozmetičkih razloga, rekao je Rodrigez tokom intervjua na Zoom-u.
„Kada bi došlo do nekog oblika obnavljanja vida, bilo bi divno, ali… cilj je bio da izvršimo tehničku operaciju“, i da očna jabučica preživi, dodao je Rodrigez.
Šta god da se bude dešavalo dalje će se pratiti, rekao je on.
Osvajanje Zemlje: Tiho oružje za tihe ratove https://t.co/hNiiVuyvXB
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 10, 2023
Trenutno, presađeno oko ne komunicira sa mozgom preko optičkog nerva.
Da bi podstakli zarastanje veze između optičkih nerava donora i primaoca, hirurzi su sakupili odrasle matične ćelije iz koštane srži donora i ubrizgali ih u optički nerv tokom transplantacije, nadajući se da će zameniti oštećene ćelije i zaštititi nerv.
Transplantacija održive očne jabučice otvara mnoge nove mogućnosti, rekao je Rodrigez, čak i ako se vid u ovom slučaju ne vrati.
Drugi istraživački timovi razvijaju načine za povezivanje nervnih mreža u mozgu sa očima bez mogućnosti vida umetanjem elektroda, na primer, kako bi se omogućio vid, rekao je on.
„Ako možemo da radimo sa drugim naučnicima koji rade na drugim metodama vraćanja vida ili vraćanja slika u vizuelni korteks, mislim da smo korak bliže“, rekao je Rodrigez.
Džejms, koji je zadržao vid na desnom oku, znao je da možda neće povratiti vid na transplantiranom oku.
Doktori „nikada nisu očekivali da će to uopšte delovati, i rekli su mi to od samog početka“, rekao je on.
„Rekao sam im, ‘čak i ako ne mogu da vidim… možda bar svi možete da naučite nešto da pomognete sledećoj osobi.’ Tako počinjete,“ rekao je on. „Nadajmo se da ovo otvara novi put. ”
Džejms bi ipak mogao da povrati vid na transplantiranom oku, rekao je Rodrigez.
„Mislim da niko ne može da tvrdi da će videti. Ali po istom principu, ne mogu da tvrde da on neće videti“, rekao je Rodrigez. „U ovom trenutku, mislim da smo prilično zadovoljni rezultatom koji smo uspeli da postignemo sa veoma tehnički zahtevnom operacijom“.