Teksas tuži Pfizer zbog leka za ADHD koji uzrokuje oštećenje mozga kod dece
Država Teksas pokrenula je tužbu protiv kompanije Pfizer i njenog proizvođača lekova, Tris Pharma, nakon što su dokazi otkrili da su kompanije prodavale lekove za ADHD deci iako su znale da je lek neefikasan i da uzrokuje oštećenje mozga.
Tužba, koju je podneo državni tužilac Ken Pakston u okružnom sudu Harison, tvrdi da je Pfizer svesno distribuirao lek koji se koristi za lečenje (ADHD) deci na Medicaidu – uprkos izuzetno štetnim nuspojavama leka.
Infowars.com izveštava: Lek, Quillivant XR, je stimulans koji utiče na hemiju mozga i nerava uključene u hiperaktivnost i kontrolu impulsa.
Od 2012-2018, „Pfizer i Tris su neprestano manipulisali Quillivant testiranjem kako bi sakrili loše proizvodne prakse i prevarili Teksas Medicaid program“, navodi se u saopštenju za štampu.
Tokom tih godina, mnoge porodice su se žalile da lek ne deluje. Prema žalbi:
„Ni u jednom trenutku optuženi nisu upozorili pružaoce usluga Medicaid-a u Teksasu ili donosioce odluka da je Quillivant znao za probleme u proizvodnji koji utiču na njegovu efikasnost, čime su program Medicaid-a lišili ključnih informacija na koje se oslanja. …Kao rezultat toga, hiljade dece Teksasa dobilo je falsifikovanu opasnu supstancu kontrolisanu po Prilogu II.”
U tvitu, Pakston je rekao:
Danas sam podneo tužbu protiv kompanije Pfizer i Tris Pharma zbog prevare Tekas Medicaid-a i pružanja falsifikovanih lekova deci. Užasnut sam nepoštenjem koje smo otkrili u ovoj istrazi. Pfizer i Tris su namerno sakrili i propustili da obelodane probleme sa Quillivantom za dobijanje beneficija koje finansiraju poreski obveznici preko Texas Medicaid-a, obmanjujući državu i ugrožavajući decu. Naše odeljenje za prevare Civil Medicaid je uradilo izvanredan posao držeći ove farmaceutske kompanije odgovornim.
Komentarišući tužbu, Kim Mak Rozenberg, vršilac dužnosti generalnog savetnika Dečje zdravstvene zaštite, rekao je: „Pfizer je ponovo u centru pažnje zbog navodnog neetičkog ponašanja i prevare“.
Rozenberg je rekao za Defender:
„Pozdravljam Teksas AG što je preduzeo akciju da zaštiti neku od najugroženije dece Teksasa, onu koja se oslanja na Medicaid za zdravstvenu zaštitu. Svesno snabdevati ranjivu decu falsifikovanim lekovima je neobjašnjivo i nesavesno.”
„Nažalost“, dodao je Rozenberg, „ovo nije prvi put da se postavljaju pitanja o ponašanju kompanije Pfizer, uključujući zloupotrebe koje su navodno dovele do smrti dece tokom kliničkih ispitivanja u Nigeriji 1990-ih i ozbiljna pitanja o Pfizer-ovim injekcijama COVID-19 i leku za lečenje Pakslovid.”
Optuženi u tužbi su Pfizer, Tris i izvršni direktor Trisa Ketan Mehta.
NOVO! NIKOLA RADIN U PODCASTU MARIO ZNA: APOKALIPSA SUTRA
Tužba je proizašla iz pritužbe uzbunjivača koju je podneo Tarik Ahmed, koji je bio Trisov šef tehnologije od 2013-2017.
Advokati tuže za više od milion dolara, uključujući naknade za građansku kaznu, i traže od suda da prisili Pfizer i Tris da vrate državi Teksas svu dobit dobijenu od prodaje Quillivant-a u Texas Medicaid programu „kao rezultat optuženih za „protivpravna dela” i, dodatno, da vrati duplo taj iznos.
Advokati iz Pakstonove kancelarije zatražili su suđenje pred porotom.
U 2017. Quillivant je zaradio otprilike 193,3 miliona dolara od prodaje u SAD. Lek je razvio NextWave Pharmaceuticals, koji je Pfizer kupio 2012. godine za 680 miliona dolara.
Advokati su optužili optužene za prevaru programa Teksas Medicaid „pružanjem falsifikovanih farmaceutskih lekova teksaškoj deci u suprotnosti sa Zakonom o prevenciji prevara Teksasa Medicaid, koji je sada poznat kao Zakon o prevenciji prevara programa zdravstvene zaštite u Teksasu („THFPA“).“
U saopštenju za javnost se navodi: „Godinama je Tris menjala metodu testiranja leka kršeći savezne i državne zakone kako bi osigurala da Quillivant prođe regulatorne prepreke i da se nastavi sa prodajom.
Pfizer tuži Poljsku jer nije dovoljno „prisilno vakcinisala“ stanovništvo https://t.co/ePCQ4KLFsd
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 23, 2023
Kako prenosi Rojters, Pfizer je u saopštenju naveo da je ispitao navode tužbe u „više navrata“ i „nije otkrio nikakav uticaj na bezbednost proizvoda“.
Pfizer je rekao da slučaj nema osnova i da će ga odbaciti.
Portparol Trisa rekao je Rojtersu u mejlu: „Kategorički poričemo i nameravamo da rigorozno branimo ove navode pred sudom.
Lek godinama nije prošao testove kontrole kvaliteta
Skoro odmah nakon što su dobili odobrenje američke Uprave za hranu i lekove (FDA), Quillivant je počeo da pada na rutinskim testovima kvaliteta. Prema žalbi:
„Počevši od najmanje oktobra 2012. godine, Tris-ovo osoblje za kontrolu kvaliteta primetilo je da uzorak Quillivant-a testiran prema specifikacijama rastvaranja koje zahteva FDA da ne daje prolazne rezultate.
„Testiranje rastvaranja je važan alat za kontrolu kvaliteta koji se koristi za merenje da li je lek pravilno proizveden, upoređivanjem simuliranog oslobađanja leka sa standardom postavljenim nakon početnog odobrenja leka.
„Ovo zauzvrat pomaže da se predvidi da li će se lek (kako je proizveden) osloboditi kako se očekuje u telu pacijenta – što je ključno za obezbeđivanje pravilnog i doslednog doziranja pacijenata.
Quillivant uzorci su formirali grudvice tokom faze rekonstitucije testa.
Umesto da istraži zašto je došlo do grudvica, Tris je „obučio“ svoje analitičare da duže mućkaju mešavinu vode i leka i da sprovedu test samo kada „pene iz suspenzije nema“, navodi se u podnesku.
Čak i sa ovim promenama, Quillivant je nastavio da pada na testovima rastvaranja. Tris je tada prestao da koristi taj metod testiranja i prešao na novi metod.
„Alarmantno“, kaže se u podnesku, „novi metod testiranja nije bio reprezentativan za stvarnu upotrebu kod pacijenata, i što je još gore, bio je u suprotnosti sa uputstvima za rekonstituciju u apoteci sadržanim u etiketi za Quillivant koju je odobrila FDA“.
Kada su se problemi kontrole kvaliteta nastavili pojavljivati, kompanije su FDA-u rekle „obmanjujuću“ i „prikladnu priču za objašnjenje problema“.
Pfizer je želeo da „u potpunosti iskoristi ekonomski potencijal Teksas Medicaid-a“
U međuvremenu, Pfizer je podneo peticiju Texas Medicaid-u da Quillivant bude dodat na listu preferiranih lekova programa – ali nije rekao ništa o tekućim i nerešenim problemima kontrole kvaliteta leka.
FDA je 26. marta 2018. poslala pismo upozorenja kompaniji Pfizer, obaveštavajući kompaniju da su rezultati Quillivant-a „falsifikovani počevši od 2012. i nastavljeni do 2018. godine“.
Ipak, „čak i nakon što su dobili ovu jasnu i nedvosmislenu procenu, ni Tris ni Pfizer nisu upozorili donosioce odluka u Teksasu Medicaid-a na ozbiljne nalaze FDA“, navodi se u podnesku.
U tužbi se navodi da su kompanije izbegavale da kažu Texas Medicaid-u o problemima jer je „Quillivant-ov status u Texas Medicaid-u postao prodajna stvar“. U podnesku je pisalo:
„I Tris i Pfizer su prepoznali da će poslovanje Teksasa Medicaid-a biti ključno za Kvilivantov uspeh.
„Da bi u potpunosti iskoristili ekonomski potencijal Texas Medicaid-a, optuženima je bila potrebna Medicaid odluka da doda Quillivant u VDP [Program za dobavljače lekova] formular i listu preferiranih lekova.
„Ovi koraci bi efektivno omogućili pružaocima usluga Medicaid-a da prepišu Quillivant svojim Medicaid pacijentima i pojednostavili bi proces propisivanja tako što bi eliminisali potrebu da lekar koji leči prolazi kroz težak proces dobijanja prethodnog odobrenja.
Pfizer je predvideo da će se prodaja Quillivant-a u Teksasu značajno povećati ako se lek doda na listu preferiranih lekova Teksasa Medicaid-a, pošto je Teksas „naseljena država sa nesrazmerno visokim procentom dece obuhvaćene Medicaid-om“, navodi se u žalbi.
Odeljenje za prevare Civil Medicaid Pakstonove kancelarije je preduzelo istragu.
Nulta Tačka/InfoWars