Gejts fondacija pojačava pritisak za digitalni ID i digitalna plaćanja u Nigeriji
Bil Gejts, Svetski ekonomski forum i razne druge agencije UN (i EU koja ne zaostaje) sve na jednom mestu – šta bi moglo da prođe kako ne treba?
Ovog puta, „zajednički poduhvat“ je promocija digitalne javne infrastrukture (DPI).
Osim UN, koje bi trebalo da budu „svetska organizacija“, svi ovi drugi akteri očigledno predstavljaju bogate elite; ali veliki deo njihovog fokusa sa DPI promocijom sada je stavljen fokus na nerazvijene zemlje ili zemlje u razvoju „trećeg sveta“.
Postoje dve škole mišljenja o tome zašto je to tako: da su ovi entiteti i pojedinci pravi, nesebični dobročinitelji koji žele da podele svoju sreću tako što će, recimo, „učiniti svet boljim mestom“; ili da namerno ciljaju na zemlje u kojima zakonodavstvo i regulativa olakšavaju izvođenje mnogih vrsta društvenih, ekonomskih, i sličnih eksperimenata nego što bi to bio slučaj „kod kuće“.
Dr Snežana Bašić: Neizlečiva bolest zvana politika, Mario Zna, 249 UŽIVO
To je za posmatrače da analiziraju, jer promoteri DPI odlučno tvrde da imaju samo najbolje namere. Kao, na primer, Fondacija Gejts koja radi na „proširenju mogućnosti ekonomskog rasta Nigerije“ preko DPI.
Eksperiment koji je u toku u ovom slučaju je razvoj i implementacija digitalnih ID-a i digitalnih plaćanja do kraja decenije, na što je moguće više mesta, a to je suštinska namera iza termina „DPI“, koji mnogi vide kao jednostavno UN, EU, Gates, itd..
Što se tiče Nigerije, predsednik Gejts fondacije za globalni rast i mogućnosti Rodžer Voorhis zapravo „izaziva“ vladu zemlje da uloži više u stvaranje „DPI ekosistema“. To je uprkos činjenici da su dosadašnja nastojanja Nigerije opisana kao „snažna“ – ali očigledno, može „bolje“.
Nema greške što je Gejts fondacija odlučna da gura ovu agendu gde god može. Kako se navodi u izveštajima, „vodi globalnu kampanju prikupljanja sredstava za razvoj DPI“.
Da bi osporio nigerijsku vladu, Voorhies je nedavno bio tamo u njenoj prestonici, razgovarajući sa Forumom guvernera Nigerije. Na forumu se čula uobičajena promocija za DPI-je – siguran i „besprekoran“ pristup raznim uslugama, itd.
U međuvremenu, kritičari upozoravaju na neku vrstu „centralizacije nadzora“ koja bi uticala na finansijski suverenitet ljudi i druga građanska prava.
UN ne zaostaju mnogo u razgovorima o DPI-ima i podsticanju zemalja da ih koriste, očigledno, bilo kojim dostupnim kanalima, od razvojnih do kulturnih agencija (UNDP, UNESCO).