Apple otkriva da vlade koriste aplikacije za nadzor korisnika
U jezivom otkriću koje se čini previše poznatim, Apple je potvrdio da vlade koriste puš obaveštenja za nadzor korisnika – ugrožavanje ličnih sloboda i eklatantan primer prekoračenja države u nadzoru građana.
Ova uznemirujuća vest je obelodanjena kao odgovor na hitnu komunikaciju senatora Rona Vajdena sa Ministarstvom pravde. Vajden je istakao da strani zvaničnici vrše pritisak na tehnološke kompanije da traže podatke da prate pametne telefone putem aplikacija koje šalju obaveštenja.
Ove aplikacije, primetio je, stavljaju tehnološke kompanije u ključnu ulogu da pomognu u vladinom nadzoru korišćenja aplikacija.
Senator Vajden je pozvao Ministarstvo pravde da izmeni ili opozove sve postojeće politike koje ograničavaju javni diskurs o nadzoru push obaveštenja.
Reagujući na ovo, Apple je izjavio Rojtersu da im je Vajdenovo pismo pružilo priliku da otkriju više informacija o vladinom praćenju push obaveštenja. Tehnološki gigant je pojasnio: „U ovom slučaju, savezna vlada nam je zabranila da delimo bilo kakve informacije. Sada kada je ovaj metod postao javan, ažuriramo naše izveštaje o transparentnosti kako bismo detaljno objasnili ove vrste zahteva.
Pismo od Vajdena je navodno proizašlo iz „dojave“ o ovoj aktivnosti nadzora. Informisani izvor je potvrdio da su i strane i američke agencije zahtevale metapodatke u vezi sa obaveštenjima od Epla i Gugla. Ovi metapodaci su navodno korišćeni za povezivanje korisnika anonimnih aplikacija za razmenu poruka sa određenim nalozima na ovim platformama.
Iako izvor, u razgovoru za Rojters, nije precizirao o kojim vladama je reč, oni su ih okarakterisali kao „demokratije koje su saveznice Sjedinjenih Država“ i nisu bili sigurni u vezi sa trajanjem ovih zahteva.
Džordž Soroš planira ‘leto smrtonosnih protesta’ uoči izbora 2024. godine u SAD https://t.co/ikHlThtBJd
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 6, 2023
„U ovom slučaju, savezna vlada nam je zabranila da delimo bilo kakve informacije“, naveo je Apple u saopštenju. „Sada kada je ovaj metod postao javan, ažuriramo naše izveštaje o transparentnosti kako bismo detaljno objasnili ove vrste zahteva.
Apple je, u međuvremenu, savetovao programere aplikacija da se uzdrže od uključivanja osetljivih podataka u obaveštenja i da šifruju sve podatke pre nego što ih ugrade u sadržaj obaveštenja.
Međutim, ovo se oslanja na inicijativu programera. Važno je da metapodaci kao što su učestalost i poreklo obaveštenja ostaju nešifrovani, potencijalno nudeći uvid u aktivnosti aplikacija korisnika onima koji mogu da pristupe ovim podacima.
Ova vest, koja je nije baš neočekivana, ali ipak duboko zabrinjavajuća, naglašava nesigurni put kojim, čini se, koračamo, onaj koji zloslutno skreće ka politici koja krši građanske slobode.
Ključni zupčanik u funkcionalnoj demokratiji, našem pravosudnom sistemu i njegovom informisanom nadzoru postoji upravo da bi se sprečila takva prekoračenja. On daje osumnjičenom pojedincu ključno pravo da uspostavi snažnu odbranu od neopravdane infiltracije državne vlade. Alarmantno, ova situacija sablasno odražava scenarije u kojima su privatna lica i pojedinci snažno instrumentalizovani da budu aktivni partneri u takvim tajnim operacijama, sve dok su zakonski vezani za tajanstvenu tišinu.