Pametne igračke špijuniraju vašu decu
Pametne igračke špijuniraju malu decu, prate šta govore i rade bez znanja ili dozvole roditelja, navodi se u novembarskom izveštaju.
U izveštaju pod nazivom „Nevolje u zemlji igračaka 2023.“, Američki fond za obrazovanje istraživačke grupe za javni interes upozorio je na pretnju od sve popularnijih igračaka napunjenih špijunskim softverom veštačke inteligencije.
Thegatewaypundit.com izveštava: Izveštaj je naveo brojne igračke i njihovu tehnologiju koja liči na špijunsku, a takođe je dao savet šta da se radi u vezi sa njima.
Danas su čak i „jednostavnije“ igračke i igre opremljene AI za prikupljanje podataka. Često su opremljeni kamerama i mikrofonima za prepoznavanje lica i glasa, pa čak i GPS praćenje.
Goran Davidović: Plan je da rasture Srbiju, evo ko sve režira, Mario Zna 253, Uživo
Mnoge igračke, poput minijaturnih fudbalskih lopti i lekarskih kompleta, dolaze sa aplikacijama i mogu da se povežu na internet ili Bluetooth.
Neki su, prema izveštaju, namenjeni deci od 3 godine.
Na primer, pametni medved Fisher Price je bio namenjen deci od 3 do 8 godina.
Medved bi mogao da sluša, priča i snima razgovore za buduću upotrebu, navodi PIRG. Ali 2019. godine, proizvod je ukinut zbog ranjivosti aplikacije na hakovanje.
U oktobru je jedanaestogodišnju devojčicu iz Nju Džersija kidnapovao muškarac koji ju je navodno kontaktirao na Roblok-u, popularnoj platformi za igre. U ovom slučaju, kasnije je pronađena bezbedna, ali je bila udaljena više od 160km od svog doma, navodi The New York Post.
Roblok je negirao da su se njih dvoje sreli na platformi, navodi Dejli mejl.
Švajcarska: Podaci zdravstvenog osiguranja pokazuju ogroman porast broja pacijenata koji se leče od raka od 2020. https://t.co/9n0j8OGTMe
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 26, 2023
„Zastrašujuće je naučiti šta neke od ovih igračaka mogu da urade“, rekla je koautorka izveštaja PIRG, Tereza Marej, u saopštenju za javnost. „Pametne igračke mogu biti korisne, zabavne ili edukativne, ali interakcija sa nekima od njih može stvoriti zastrašujuće situacije za previše porodica.
Privatnost nije jedina briga. I zdravlje je potencijalno ugroženo.
Na primer, PIRG je pomenuo nepoznate efekte virtuelne stvarnosti i Meta Quest slušalica. Pošto je tehnologija još uvek tako nova, prerano je znati kako će uticati na razvoj mozga.
„Samo sada nije vredno rizika“, rekao je za PIRG dr Mark Bertin, razvojni pedijatar i docent pedijatrije na Medicinskom koledžu u Njujorku.
Izveštaj preporučuje brojne mere predostrožnosti koje roditelji treba da preduzmu kako bi zaštitili svoju decu:
- Kao osnovni korak, roditelji treba da znaju da li se igračka povezuje na internet.
- Ako igračka ima mikrofon ili kameru, roditelji treba da znaju kada snima i kako će znati da snima.
- Izveštaj je takođe predložio da se na internetu pogleda posebna politika privatnosti igračke, a ne samo politika kompanije uopšte.
- Roditelji bi trebalo da istraže kompaniju igračaka da vide da li ima istoriju kontroverzi ili zabrinutosti za privatnost. Recenzije proizvoda na mreži su takođe dobar način za pronalaženje žalbi i crvenih zastavica koje su podigli drugi roditelji, navodi PIRG.
Hteli to ili ne, pametne igračke su postale stvarnost.
Globalno tržište za njih je poraslo na 16,65 milijardi dolara u 2023. godini, u odnosu na 14,11 milijardi dolara u 2022, prema Research and Markets, globalnoj firmi za istraživanje tržišta.
Očekuje se da će porasti na 35,11 milijardi dolara do 2027.
Nulta Tačka/TGP