SAD su tajno poslale „oficire za obaveštajne poslove“ da pomognu Izraelcima u Gazi
Američko vazduhoplovstvo diskretno pruža Izraelu obaveštajne podatke za njegov brutalni napad na Gazu i rasporedilo je „oficire za obaveštajne poslove na terenu“, piše Intercept, pozivajući se na nalog za raspoređivanje dobijen prema Vašingtonskom zakonu o slobodi informacija.
„Informacije koje su korišćene za izvođenje vazdušnih napada i ispaljivanja artiljerijskog oružja dugog dometa — igrale su centralnu ulogu u izraelskoj opsadi Gaze. Dokument dobijen putem Zakona o slobodi informacija sugeriše da je američko vazduhoplovstvo poslalo oficire specijalizovane za ovaj tačan oblik obaveštajne službe u Izrael krajem novembra“, piše list.
Samo nekoliko dana nakon Hamasovog napada 7. oktobra, američki predsednik Džo Bajden najavio je da će njegova administracija deliti obaveštajne podatke i rasporediti stručnjake iz celog SAD da „savetuju izraelske kolege o naporima za puštanje talaca“.
Ali 21. novembra, američko ratno vazduhoplovstvo izdalo je smernice za raspoređivanje oficira koji se šalju u Izrael, za koje je Intercept rekao da će se koristiti „za pružanje satelitskih obaveštajnih podataka Izraelcima u svrhu ofanzivnog ciljanja“.
Neki ljudi ponovo nose maske protiv COVID-a a medicinski “stručnjaci” ponovo pozivaju na povratak mera https://t.co/cYPccWDSxk
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) January 14, 2024
Lorens Klajn, bivši oficir američke obaveštajne službe u Iraku, rekao je za tu agenciju da su oni koji se šalju „službenici za određivanje meta“. Dokument koji citira The Intercept pruža konkretna uputstva oficirima američkih vazduhoplovnih snaga – od kojih su neki specijalizovani za pružanje osetljivih obaveštajnih podataka izraelskoj vojsci.
Grupe za ljudska prava kažu da su SAD saučesnici u izraelskim ratnim zločinima tako što im pomažu vojno i obezbeđuju mu obaveštajne podatke kako bi im pomogli da ciljaju Palestince u Gazi.
„Kao opšta stvar, američki zvaničnici koji pružaju podršku drugoj zemlji tokom oružanog sukoba želeli bi da se uvere da ne pomažu i podržavaju ratne zločine“, rekao je Brajan Finukejn iz nevladine organizacije Krizne grupe.
Sredinom novembra, grupa za ljudska prava sa sedištem u Njujorku podnela je tužbu protiv Bajdenove vlade zbog „neuspeha u sprečavanju i saučesništva u genocidu izraelske vlade“ u Gazi. Bez obzira na to, uprkos javnom podsticanju Izraela da zaštiti civile, Vašington nastavlja da podstiče izraelske ratne napore.
Početkom decembra Vašington je već obezbedio Tel Avivu oko 15.000 bombi i 57.000 artiljerijskih granata. Ovo uključuje 100 BLU-109, bombi za uništavanje bunkera od 1.000kg koje su ubile desetine Palestinaca u Pojasu Gaze.