Profit bitniji od sankcija – zapadne korporacije nastavljaju da posluju sa Rusijom
Bez obzira na rat, Rusija je tržište od 140 miliona ljudi, BDP po glavi stanovnika po paritetu kupovne moći raste, a raste i godišnji prihod domaćinstva po glavi stanovnika, koji je u decembru 2022. dostigao 7.873 dolara u poređenju sa 6.566 dolara 2021. Posledično, uprkos inflaciji, Rusi i dalje imaju novca za kupovinu proizvoda.
Posle 24. februara 2022. godine, zapadne firme su imale tri strategije kao izbor, u zavisnosti od toga koliko su podlegle pritiscima i kako je na njihovo poslovanje uticala serija sankcija „kreiranih” na proizvodnoj traci. Naravno, oni koji su odlučili da se povuku obično su svoju odluku opravdavali moralnim osnovama, dok su oni koji su ostali iznosili drugačija objašnjenja.
Ivan Hrast: Njihov plan je da nas nema, smanjenje i robotizacija stanovništva, Mario Zna 255, Uživo
U stvari, ima mnogo toga da se prikrije, pošto je Kremlj naložio da od 2023. godine strane kompanije koje napuštaju zemlju moraju prodati svoju imovinu ruskim kupcima uz popust od 50 odsto i da će im se naplaćivati izlazna naknada od najmanje 10 odsto vrednosti transakcije. Drugim rečima, oni koji se nisu brzo kretali platili bi veliku cenu prošle godine.
Neki od onih koji su ostali sami su sebi nametnuli različite stepene ograničenja, kao što su neproširivanje svog portfelja, otkazivanje planiranog razvoja ili smanjenje njihovog prisustva na minimum.
Jedan od najboljih svetskih kardiologa svedoči: „Epidemija srčanog udara izazvana mRNA vakcinama“https://t.co/AXT39QPGaD
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) January 15, 2024
Međutim, prema podacima Univerziteta Jejl, više od 200 multinacionalnih kompanija se pretvara da nema većeg rata između Ukrajine i Rusije. To uključuje 15 američkih, 20 nemačkih, isto toliko francuskih, 10 japanskih i 5 britanskih, a da ne pominjemo kompanije iz drugih zemalja. Najpoznatiji brendovi su Ariston, Auchan, Braun, Benetton, Calzedonia, Diesel, Globus, Kavasaki, Lacoste, Liebherr, Makita, Mitsubishi, Raiffeisen, Siemens, TEPCO, Tuppervare, UniCredit, Yamaha, Zepter.
Philip Morris, PepsiCo, Mars i Nestle su takođe ušli u prvih 10 po rezultatima. Zajedno su zaradili skoro 1,4 biliona rubalja (15,49 milijardi evra). Njihove uprave mogu biti optužene da ne podržavaju dovoljno Ukrajince, ali novac je ipak novac.
Naravno, sve ove zapadne kompanije ne ostvaruju samo značajne prihode, već i poreze za rusku kasu. Na to je ukazao i članak u The Moscow Times-u prošlog oktobra, koji je imao jezgrovit naslov „Zapadne firme će i dalje dominirati ruskim tržištem 2023. godine“.
Osim toga, rusko izdanje Forbsa objavilo je da je od 50 najvećih stranih kompanija osam i dalje američko. Na najnovijoj rang listi Kinezi su se popeli na drugo mesto, pretekavši Nemačku, koja sada deli treće mesto sa Francuskom i Turskom, sa po pet kompanija.
Nulta Tačka/Mediji