Vašington planira izmeštanje nuklearki u Veliku Britaniju usled rastućih tenzija koje stvara NATO sa Rusijom
Sjedinjene Države navodno planiraju da stacioniraju nuklearno oružje u Ujedinjenom Kraljevstvu po prvi put u više od 15 godina usred eskalacije tenzija sa Rusijom.
Usred sve većeg upozorenja o potencijalu vrućeg rata između NATO-a i Rusije, navodno se prave planovi za nadogradnju baze Kraljevskog vazduhoplovstva Lakenheath u Safolku za skladištenje američkog nuklearnog oružja.
Dokumenti američkog ministarstva odbrane koje je u Velikoj Britaniji video list Daili Telegraph navodno su izložili planove za „nuklearnu misiju“ koja će se „neminovno“ nastaviti u bazi u kojoj su američke nuklearne bojeve glave prethodno bile držane tokom Hladnog rata, ali su uklonjene 2008. kao ruska pretnja umanjena.
List navodi da dokumenti o nabavci pokazuju da je Pentagon naručio novu opremu za britansku bazu, uključujući balističke štitove za zaštitu „imovine visoke vrednosti“. Takođe su navodno pokazali da Ministarstvo odbrane planira da u junu počne izgradnju objekta za smeštaj američkih vojnih lica koja će raditi u bazi.
Prema izveštaju, RAF Lakenheath bi trebalo da smesti američke gravitacione bombe B61-12, koje imaju snagu eksplozije od 50 kilotona ili preko tri puta veću od snage bombe bačene na Hirošimu tokom Drugog svetskog rata.
Izveštaj o odluci o razmeštanju nuklearnog oružja u Evropi dolazi usred sve većih tenzija između Zapada i Rusije. Ove nedelje, glavni britanski vojni komandant, načelnik Generalštaba, general ser Patrik Sanders rekao je da Velika Britanija treba da preduzme „pripremne korake kako bi omogućila postavljanje naših društava na ratnu osnovu“ i da će, s obzirom na smanjene vojne sposobnosti Ujedinjenog Kraljevstva, možda biti neophodno da se postavi „građansku vojsku“ za rat sa Rusijom.
Vrhovni general je dalje rekao da je došlo vreme da se „misli na nezamislivo” i „pažljivo sagledava regrutaciju”. Dauning strit je odbacio tu ideju, rekavši da će britanska vojska ostati dobrovoljna služba.
Ranije ovog meseca, Estonija — koja deli kopnenu granicu sa Rusijom — upozorila je da NATO ima samo „tri do pet godina“ da se pripremi za ruski napad. Švedska, koja će se ove godine verovatno pridružiti NATO savezu, takođe je upozorila svoje stanovništvo da se spremi za rat.
Nakon objavljivanja izveštaja o planovima za smeštanje nuklearnog oružja u Britaniji, Pentagon je pokušao da umanji značaj te priče, rekavši da „Sjedinjene Države rutinski unapređuju svoje vojne objekte u savezničkim zemljama“.
„Nepovjerljiva administrativna budžetska dokumenta često prate takve aktivnosti. Ovi dokumenti ne predviđaju, niti imaju za cilj da otkriju bilo kakav poseban položaj ili detalje o bazi. Američka politika je da niti potvrđuju niti negiraju prisustvo ili odsustvo nuklearnog oružja na bilo kojoj opštoj ili specifičnoj lokaciji“, rekao je portparol Ministarstva odbrane za The Times of London .
U međuvremenu, portparol britanskog ministarstva odbrane rekao je: „Ostaje dugotrajna politika Ujedinjenog Kraljevstva i NATO-a da se ne potvrđuje niti negira prisustvo nuklearnog oružja na datoj lokaciji.
Ipak, izveštaj je uznemirio Rusiju, a portparol Kremlja je upozorio da će Moskva preduzeti „kontramere“ ako Sjedinjene Države poseduju nuklearno oružje u Britaniji.