Nemački milijarder: Arapi preuzimaju čitave okruge naše zemlje, Nemci su skloni samouništavanju
Uprkos pritužbama milijardera da Arapi „zauzimaju“ Berlin, on ipak kaže da odbacuje antiimigracionu stranku Alternativa za Nemačku (AfD)
Milijarder, suosnivač softverskog giganta SAP, Haso Platner, rekao je u novom intervjuu da su delove Berlina zauzeli Arapi i da sada radije ostaje u Potsdamu, manjem susednom gradu.
Tokom intervjua za švajcarske novine NZZ , 80-godišnjak je govorio o svom rodnom gradu Berlinu, rekavši da „izgleda da su čitave oblasti zauzeli Arapi,“ i da Nemci imaju sklonost samouništenju.
„Ja sam Berlinčanin, ali više ne idem u Berlin, ostajem u svom Potsdamu. To što su čitave delove grada očigledno zauzeli Arapi i da se tamo praktikuje njihova etika i razumevanje zakona nije dobro. Iza zatvorenih vrata svi govore da je nešto pošlo naopako“, rekao je on.
U intervjuu je rekao da je Nemačka „razvila sumnju u sebe do tačke samodestruktivnosti“. Tvrdio je da je to jedinstveno za Nemačku, a ovaj stav slabi njenu poziciju i na ekonomskom i na međunarodnom planu.
Platner je jedan od najbogatijih ljudi na svetu, sa procenjenom neto vrednošću od oko 20 milijardi evra. Njegove kritike predstavljaju rastuću nelagodu nemačke poslovne elite prema politici levo-liberalne vlade. Kaže da većinu vremena provodi u Sjedinjenim Državama i da živi u San Hozeu, rodnom gradu Silicijumske doline.
Uprkos Platnerovoj kritici migracione politike, on je rekao da se protivi Alternativi za Nemačku (AfD) i da brine da će ona dobiti veću moć. Međutim, on se takođe protivi zabrani stranke.
„To bi ih samo dodatno ojačalo jer postoji jaka grupa stanovništva koja je veoma bliska idejama AfD-a. Osećaj da smo mi kao Nemci superiorni u odnosu na druge, da najbolje radimo kada ostanemo sami, snažno je prisutan u Nemačkoj. Skok sa 33 na preko 50 odsto glasova lako može doći u krizu“, rekao je on.
Platnerovi stavovi o AfD-u su u oštroj suprotnosti sa drugim milijarderom, Teom Milerom — koji poseduje neke od najpopularnijih prehrambenih brendova u Nemačkoj, uključujući Mullermilch, Veihenstephan i Landliebe. Miler je nedavno pohvalio AfD i rekao da se više puta sastao sa partijskim liderom Alis Vajdel i da ne vidi ništa loše u njenim stavovima.
Međutim, u znaku upozorenja bogatim biznismenima koji bi mogli da razmisle o podršci AfD-u, levica zemlje je pokrenula kampanju bojkota Milerovih proizvoda, što bi moglo poslužiti za gušenje otvorene podrške stranci u budućnosti.
Platner je razgovarao i o politici u Sjedinjenim Državama. Uprkos tome što mnogi Amerikanci glasaju za Donalda Trampa zbog njegove imigracione politike, Platner kaže da ne razume ni kako bi Amerikanci glasali za njega.
„Onda, ni 75 godina demokratije ne pomaže mnogo, kao što vidite u SAD. Kako Amerikanci u tako velikom broju mogu da prate ovog Pied Piper Trampa?“ upitao je on.
U intervjuu, Platner je opisao raskošan način života, rekavši da je nedavno bio u poseti svojoj ćerki u Aspenu u Koloradu, i razmišljao o tome koliko bi još milijardi mogao da zaradi da je preduzeo određene korake, kao što je kupovina akcija Apple-a ranije ili spajanje svoje kompanije sa Microsoft-om.
Dotakao se i ekonomskih problema sa kojima se Nemačka suočava.
„Da, automobilska industrija se suočava sa velikim izazovima. Kina ulazi u ovu neizvesnost sa ogromnom paletom električnih automobila. Nemačka takođe treba da učini više u našoj industriji. Što se tiče ekonomije u celini, trenutno smo u padu, onda će stvari ponovo krenuti na bolje. Zar to ima toliko veze sa vladom, sa porezima? Ne znam.“