Zelenski besan na POLJAKE zbog blokade granice sa Ukrajinom: „Pronađite rešenje!“
Poljoprivredni proizvođači u Poljskoj su ogorčeni što njihovi ukrajinski konkurenti mogu da prodaju žito u EU bez plaćanja carina
Protesti poljskih farmera na granici protiv uvoza ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda prešli su sve granice, rekao je predsednik Vladimir Zelenski, optužujući Varšavu da koristi situaciju za domaće političke igre, dok je Kijev i dalje pod ogromnim pritiskom Rusije.
Poljski farmeri su još u jesen počeli da blokiraju ukrajinsku granicu u znak protesta protiv propisa EU koji su njihovim ukrajinskim konkurentima dozvoljavali da prodaju poljoprivredne proizvode u bloku bez plaćanja carina, što, kako kažu, predstavlja nepravednu prednost. Protesti su ostavili hiljade ukrajinskih kamiona zaglavljenih u graničnim redovima.
U video obraćanju na Telegramu u nedelju, ukrajinski lider je pozvao svoje poljske kolege da „konačno pronađu rešenje“ za krizu, za koju je rekao da je „odavno prevazišla i ekonomiju i moral“.
„Jednostavno je nemoguće objasniti kako se teškoće zemlje koja krvari mogu iskoristiti u unutrašnjim političkim borbama“, dodao je on, obećavajući, međutim, da će Kijev na kraju uspeti da se izvuče.
OVO SE NE PROPUŠTA! UTORAK UŽIVO! MARIO ZNA PROTIV „ELITE“
Protesti su se pojačali krajem februara kada su farmeri blokirali svih šest graničnih prelaza sa Ukrajinom. Zvaničnici u Kijevu su takođe tvrdili da „neidentifikovana lica“ uništavaju ukrajinsko žito na pruzi, sugerišući da bi to mogla biti „sabotaža“ i pozivajući poljske vlasti da intervenišu.
Poljski ministar poljoprivrede Česlav Sijerski izvinio se za slučajeve bacanja žitarica, ali je pokušao da opravda postupke demonstranata rekavši da su „u veoma teškoj ekonomskoj situaciji“.
U međuvremenu, poljski premijer Donald Tusk rekao je prošle nedelje da Varšava pregovara sa Kijevom o privremenom zatvaranju granice. Kijev je, međutim, demantovao ovu tvrdnju.
Tusk je istakao da, iako Poljska, koja je bila jedan od najotpornijih podržavalaca Kijeva, želi da pomogne Ukrajini, „ne može dozvoliti da ova pomoć donese veoma negativne efekte našim građanima“. „Stalno tražimo rešenje koje će zaštititi poljsko tržište od preplavljenja očigledno jeftinijim [ukrajinskim] poljoprivrednim proizvodima“, rekao je on.
Ukrajinsko-poljski spor dolazi kada je talas protesta poljoprivrednika zahvatio brojne zemlje EU. Poljoprivrednici u zemljama kao što su Nemačka, Grčka, Francuska, Belgija i Holandija su se okupili protiv poljoprivrednih reformi i novih ekoloških politika za koje kažu da povećavaju njihove troškove i smanjuju profitne marže.