Nova cenzura na pomolu! Vlada Velike Britanije vrši pritisak na gigante društvenih medija da se pozabave „dezinformacijama“ uoči izbora
Velika Britanija ima novog državnog podsekretara Parlamenta za tehnologiju i digitalnu ekonomiju, konzervativnog poslanika Sakiba Batija, a političar deluje veoma entuzijastično kada govori o stvarima poput „saradnje“ sa Big Tech-om, posebno u pogledu izbora.
To je zato što, reći će kritičari, oni na vlasti žele apsolutno da kontrolišu teme, šta se može, a šta ne može reći na mreži, i tako direktno utiču na glasanje; dok oni na vlasti kažu, sve je to samo savršeno dobronamerni napor da se osigura da dezinformacije ne igraju nikakvu ulogu u kampanji.
„Saradnja“ jedne osobe je „doshul“ druge osobe. I tako je Bhatti u nedavnom intervjuu nagovestio da je pred predstojeće opšte izbore u Velikoj Britaniji ključni zadatak koji treba postići jeste da se vlada i Big Tech „ponovo sastanu” za još jednu rundu „borbe sa dezinformacijama”.
A to, koliko god lako, može značiti agresivnu onlajn cenzuru stavova koji su kritični prema vladajućoj stranci.
Nakon što je možda uvredio nekog pravog „tehnološkog štrebera“ time što je sebe tako nazvao – Bhatti je na vreme otkrio da stvarna tehnologija nije najvažnija stvar za osobu zaduženu za tehnologiju i digitalnu ekonomiju, kao i za one u Odeljenju za nauku, inovacije i tehnologiju (DSIT).
Priprema se sukob neviđenih razmera, istorija sveta će se promeniti, Mario Zna 263, Uživo
Ne – umesto toga, to su „dezinformacije i pogrešne informacije“.
Veoma jezgrovit način da se pokaže da oni na vlasti razmišljaju o tome da ostanu na vlasti daleko energičnije nego što žele da unapređuju stvari kao što su inovacije, ekonomski napredak vezan za digitalnu tehnologiju, pa čak i pravilno regulisanje ove oblasti.
I tako su ljudi koji sebe nazivaju „tehnološkim štreberima“ duboko uključeni u osiguravanje da „moderacija“ (tj. cenzura) bude živa i zdrava na glavnim platformama, a takođe i da sve ovo uokviruju kao ključnu „bitku za demokratiju“.
Drugim rečima, sve je politika – a ne „tehnologija“.
„U oktobru, sekretarka za nauku, inovacije i tehnologiju, Mišel Donelan, bila je domaćin okruglog stola sa čelnicima društvenih medija u Velikoj Britaniji: Google, Meta, X, TikTok i Snapchat kako bi razgovarali o širenju antisemitizma, nasilnog sadržaja i dezinformacija nakon Hamasovog napada na Izrael“, navodi se u jednom izveštaju.
A Bati, „tehnološki štreber“, smatra da bi mogla biti potrebna još jedna takva „intervencija“ – ovog puta u vezi sa opštim izborima.
Bati ovde ni u kom slučaju nije izuzetak – ovo je očigledno politika trenutne britanske vlade. Samo ove nedelje, ministar unutrašnjih poslova Džejms Kleverli bio je u SAD da bi se „sastao“ sa Apple-om, Guglom, Metom i X.
Zašto? Izvor iz vlade je rekao: „Da bismo bili sigurni da postoje zaštite od pokušaja zlonamernog uticaja na demokratski proces.