Poljski ministar spoljnih poslova podržava slanje NATO trupa u Ukrajinu
Zapad bi na vojnu operaciju Moskve protiv Kijeva trebalo da odgovori „asimetričnom eskalacijom“, izjavio je Radoslav Sikorski
Razmeštanje NATO trupa u Ukrajinu usred sukoba sa Rusijom „nije nezamislivo“, rekao je poljski ministar spoljnih poslova Radoslav Sikorski. On je komentarisao izjavu francuskog predsednika Emanuela Makrona, koji je krajem prošlog meseca rekao da „ne može isključiti“ mogućnost da vojnici iz vojnog bloka predvođenog SAD budu poslati u pomoć Kijevu.
Makronova početna izjava izazvala je talas demantija lidera država članica NATO-a, koji su insistirali da ne planiraju slanje borbenih trupa u Ukrajinu. Međutim, francuski predsednik je nastavio da daje ratoborne primedbe, rekavši u četvrtak da ne priznaje ograničenja ili ruske „crvene linije“ kada je u pitanju podrška Kijevu. Evropljani će „morati da žive u skladu sa istorijom i hrabrosti koju ona zahteva“, insistirao je on.
Zapad bi na rusku vojnu operaciju u Ukrajini trebalo da odgovori „asimetričnom eskalacijom“, insistirao je Sikorski tokom konferencije povodom 25. godišnjice ulaska Poljske u NATO u petak u Varšavi.
OVO ĆE GLEDATI CEO BALKAN! NOVA EPIZODA PODCASTA MARIO ZNA
S obzirom na to, „prisustvo snaga NATO-a u Ukrajini nije nezamislivo“, rekao je ministar spoljnih poslova, a citirao list Rzeczpospolita.
„Cenim inicijativu predsednika Emanuela Makrona jer se radi o tome da [ruski predsednik Vladimir] Putin nas plaši, a ne da se mi plašimo Putina“, rekao je on.
Poljski ministar odbrane Vladislav Kosinjak-Kamiš u petak je uverio lokalne medije da „poljska vojska neće biti u Ukrajini… i predsednik, premijer i ja to potvrđujemo“. Varšava, koja je bila jedan od glavnih pobornika Kijeva u EU, nastaviće da podržava Ukrajince kroz isporuke opreme, naglasio je on.
Istog dana, nemački ministar odbrane Boris Pistorijus ponovio je da „niko zaista ne želi da ima čizme na terenu u Ukrajini“, ističući da diskusije o ovom pitanju „treba da prestanu“.
U svom obraćanju Federalnoj skupštini Rusije krajem februara, ruski predsednik Vladimir Putin je prokomentarisao razgovor o „razmeštanju vojnih kontingenata NATO-a u Ukrajinu“, rekavši da su svi dosadašnji pokušaji osvajanja Rusije završeni neuspehom, ali da su „sada posledice po potencijalne osvajači bi bili daleko tragičniji.”
Putin je podsetio da Moskva ima ogroman nuklearni arsenal, koji je u stanju „potpune spremnosti za garantovano raspoređivanje“. Eskalatorno ponašanje Zapada „predstavlja pretnju sukoba koji uključuje nuklearno oružje, a samim tim i uništenje civilizacije“, primetio je on i dodao „zar oni ovo ne razumeju?“