Kontrola 2.0! Evropska unija stvara bazu podataka zarad praćenja svih građana koji poseduju oružje
Komisija sastavljena od Evropskog parlamenta i Saveta dogovorila je stvaranje baze podataka za praćenje miliona oružja za koje se veruje da su u rukama civila širom Evropske unije.
Politico je izvestio da se veruje da je više od 35 miliona komada vatrenog oružja u privatnom vlasništvu, a praćenje tog oružja se predstavlja kao način borbe protiv nasilja bandi i terorizma.
Baza podataka prati potez iz 2022. da se sa papirnih zapisa u prodavnicama oružja pređe na elektronske zapise, od kojih se potonji sada može pretvoriti u centralizovanu listu.
Bernd Lange, član parlamentarnog odbora za trgovinu, rekao je: „Još uvek postoje neadekvatne kontrole uvoza i izvoza pištolja. U Latinskoj Americi, na primer, mnoge ilegalne aktivnosti i pucnjave koriste pištolje prokrijumčarene iz Evrope; revizija neadekvatnih pravila je više nego zakasnila.”
Kontrola oružja se podmuklo pomerila u Evropi tokom 20. veka, posebno u Britaniji.
Breitbart News je 14. septembra 2014. ukazao na onlajn izveštaj Dejli Mejla iz 2009. koji je ispitivao Zakon o vatrenom oružju iz 1997. – kulminaciju svih britanskih kontrola oružja u 20. veku – i otkrio da je nasilje eksplodiralo nakon tog zakona.
U stvari, onlajn Dejli mejl opisao je Britaniju kao „najnasilniju zemlju u Evropi“. Oni su primetili da podaci o domovima Britanije pokazuju da „UK [ima] goru stopu za sve vrste nasilja od SAD i Južne Afrike“.