EU će početi da kažnjava platforme sa do 6% globalnog prihoda ako ne cenzurišu izborne „dezinformacije“
EU će uskoro početi da kažnjava velike onlajn platforme jer se ne bave „izbornim dezinformacijama“ na zadovoljstvo bloka.
Da bi se izborila sa pretnjom, EU koristi svoj zakon o cenzuri – Zakon o digitalnim uslugama (DSA).
Komesar za unutrašnje tržište Tjeri Breton je rekao da platforme poput X-a, TikToka, Snapchata, Jutjuba i Fejsbuka, ali i pretraživači, moraju da rade u skladu sa smernicama koje su trenutno u izradi.
Izveštaji kažu da bi kompanije koje stoje iza ovih platformi i usluga mogle biti prinuđene da plate kazne do 6 odsto svog globalnog prihoda osim ako se ne bore protiv „dezinformacija“ u vezi sa izborima.
Ovo su prelomni trenuci! Da li ste spremni za novi svet | Mario Zna 268, Uživo
Ova cifra se posebno odnosi na sve što je označeno kao AI ili „dezinformacije zasnovane na ‘dubokim lažnjacima’“.
Od tehnoloških kompanija se očekuje da „preduzmu mere i ublaže rizike“, rekao je Breton, koji je DSA-ov „izvođač radova“. Briselske birokrate o tome govore kao o umerenosti, a ne o cenzuri, i odlučile su da ovu godinu smatraju „ključnom“ kada su u pitanju izbori.
A EU je u žurbi da počne da nameće pravila – izveštaji kažu da bi se to moglo dogoditi u narednih nekoliko nedelja. Smernice će biti moguće sprovoditi zahvaljujući njihovom uključivanju u DSA, a one će stupiti na snagu čim budu usvojene.
UZBUNA! Kanada uvodi SOCIJALNO BODOVANJE – Džordž Soroš “krstio” novi projekat Džastina Trudoa https://t.co/308U1XghTY
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) March 24, 2024
Povećanje daljeg pritiska na tehnološke kompanije da cenzurišu, i njihovo regulisanje na ovaj način, objašnjava se kao neophodno da bi se sprečile stvari poput suzbijanja izlaznosti, lažnih vesti i, naravno – a posebno, prema liderima EU – suzbijanje ruskog „malignog uticaja“ koji predstoji izborima u bloku ove godine.
Što se tiče načina na koji tehnološke kompanije treba da se pridržavaju, jedan od uslova je da se stvore „namenski timovi koji će pažljivo ispitati rizike od dezinformacija na mreži na 23 različita jezika“, izveštava Fajnenšel tajms, pozivajući se na dva neimenovana izvora koji su očigledno uključeni u izradu smernica.
Navodi se da je još jedan anonimni zvaničnik EU rekao da platforme „treba da pokažu“ da poštuju novu regulativu – ili „objasne“ da preduzimaju druge radnje da „ublaže rizike“.
A ako se ni jedno ni drugo ne desi, EU će ih kazniti.
Još jedna stvar koju će ove kompanije morati da „pokažu“ jeste da blisko sarađuju sa „agentima za sajber bezbednost“ u svih 27 zemalja članica EU.