Izrael koristi program za prepoznavanje lica za kreiranje tajne baze podataka Palestinaca
Sveobuhvatna implementacija inicijative za prepoznavanje lica izaziva kontroverze u Pojasu Gaze, a vlada Izraela je, kako je saopšteno, koristila ovu tehnologiju za kreiranje tajne baze podataka palestinskih pojedinaca. Kako je otkrio The Times, ova upotreba biometrijske tehnologije dogodila se bez informisanog pristanka ili svesti palestinskog stanovništva.
Posle incidenata od 7. oktobra, izraelska obaveštajna služba pokrenula je ovaj program sa dva ključna tehnološka saveznika: internim alatom koji je kreirala kompanija Corsight, firma iz Tel Aviva, i Google Photos. Operativni cilj je bio identifikacija osoba povezanih sa Hamasom.
Jedinica 8200 Izraelskih odbrambenih snaga pojačala je nadzor nakon napada od 7. oktobra, pregledavajući Hamasove video-snimke na društvenim mrežama i bezbednosne snimke kako bi identifikovala potencijalne mete. Izraelski vojni operativci su takođe tražili pomoć od zatočenih Palestinaca da identifikuju Hamasove pristalice među članovima njihove zajednice.
Hvaleći se svojom sposobnošću da identifikuje pojedince čak i sa manje od polovine vidljivog lica, Corsight je postao ključan u nastojanjima Izraela za prepoznavanje lica. Koristio je ove fotografije za razvoj sofisticiranog alata za identifikaciju za izraelske policajce u Gazi. Vojska je dalje proširila ovu bazu podataka postavljanjem kontrolnih punktova sa omogućenim prepoznavanjem lica na primarnim putevima koje Palestinci koriste da pobegnu na jug. Policajac je otkrio Tajmsu da je cilj bio da se napravi „lista“ aktivnih učesnika u napadu 7. oktobra.
Rektor Univerziteta u Novom Sadu podržao studente koji protestuju zbog izjave Dinka Gruhonjićahttps://t.co/z4BCMt7jba
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) March 31, 2024
Međutim, navodno je bilo slučajeva kada je Corsight-ova tehnologija na kraju pogrešno identifikovala nevine kao potencijalne kohorte Hamasa. Važna je pogrešna identifikacija Mosaba Abu Tohe, palestinskog pesnika, koji je uhapšen na izraelskom kontrolnom punktu dok je pokušavao da otputuje u Egipat sa svojom porodicom. Abu Toha je, prema vojnom sistemu, bio tražena ličnost. Nakon dvodnevnog ispitivanja i zlostavljanja, on je po kratkom postupku pušten nazad u Gazu bez objašnjenja.
Da bi podstakla Corsight-ove napore, vojska je iskoristila Google Photos – besplatno dostupan alat. Naoružani obimnom bazom podataka „poznatih osoba“, obaveštajni službenici koriste Google-ovu funkciju pretraživanja fotografija da identifikuju pojedince, čak i kada je samo delić njihovih crta lica uočljiv ili vidljiv.
Corsight i njegovi investitori bili su otvoreni u svojoj želji da pomognu izraelskoj vojsci u kontinuiranom sukobu u Pojasu Gaze. Avz Ventures, kanadski fond koji je predvodio finansijsku rundu kompanije Corsight od 5 miliona dolara 2020. godine, otvoreno je ponovio ovu nameru. Izraelska vojska i Aleksandria Aškenazi, osnivač i upravljački partner fonda, hteli su zaustavljanje onoga što je on nazvao „zlim teroristima“.