Južnokorejska špijunska agencija upozorava: Severna Koreja planira napade na ambasade
Južnokorejska špijunska agencija saopštila je u petak da Pjongjang planira „terorističke“ napade usmerene na zvaničnike i građane Seula u inostranstvu, a ministarstvo spoljnih poslova je podiglo nivo pripravnosti za diplomatske misije u pet zemalja.
Nacionalna obaveštajna služba saopštila je da je nedavno „otkrila brojne znakove da se Severna Koreja priprema za terorističke napade na osoblje naše ambasade ili građane u različitim zemljama, (kao što su) Kina, jugoistočna Azija i Bliski istok“.
„Severna Koreja je poslala agente u ove zemlje kako bi proširila nadzor južnokorejskih ambasada i takođe se angažuje u specifičnim aktivnostima kao što je potraga za državljanima Južne Koreje kao potencijalnim terorističkim metama“, navodi se u saopštenju.
Špijunska agencija je saopštila da se čini da je to povezano sa talasom prebega elitnih Severnokorejaca koji su bili zarobljeni u inostranstvu tokom pandemije i sada nastoje da izbegnu povratak kući nakon što je Pjongjang ublažio stroge granične kontrole.
Pjongjang tretira prebeg kao ozbiljan zločin i veruje se da izriče oštre kazne prestupnicima, njihovim porodicama, pa čak i ljudima koji su tangencijalno povezani sa incidentom.
Zvaničnici severnokorejske ambasade možda podnose lažne izveštaje u kojima okrivljuju „spoljne faktore“ za dobrovoljno prebeg njihovih kolega, u pokušaju da izbegnu kaznu, saopštio je NIS.
Kao rezultat toga, Sever možda „smišlja odmazdu“ protiv osoblja ambasade Južne Koreje pod takvim izgovorom, dodaje NIS.
Ministarstvo spoljnih poslova Južne Koreje saopštilo je u četvrtak da je podiglo status uzbune protiv terorizma za pet svojih diplomatskih misija — ambasade u Kambodži, Laosu, Vijetnamu, kao i njene konzulate u ruskom lučkom gradu Vladivostoku i kineskom gradu Šenjang.
I Seul i Pjongjang imaju ambasade ili konzulate na svih pet lokacija.
Severna Koreja ima diplomatske odnose sa više od 150 zemalja, prema Ministarstvu ujedinjenja Seula, ali broj misija koje održava u inostranstvu se smanjuje od 1990-ih zbog finansijskih ograničenja.
Krajem prošle godine, Severna Koreja je zatvorila nekoliko ambasada, uključujući ključne afričke saveznike Angolu i Ugandu i mesta od Španije do Hong Konga, za šta je Seul tvrdio da je znak teškog ekonomskog stanja zemlje, ali Pjongjang se branio kao racionalizacija.
Prema ministarstvu za ujedinjenje Seula, 196 severnokorejskih prebega stiglo je na jug prošle godine, od kojih je oko 10 bilo iz elitne klase Pjongjanga, kao što su diplomate i verovatno njihova deca.
Ovo je označilo najveći broj prebjega sjevernokorejske elite na jug od 2017, prema Seulu.
Ove godine, lider Pjongjanga Kim Džong Un proglasio je Seul „glavnim neprijateljem svoje zemlje“, odbacio agencije posvećene ponovnom ujedinjenju i širenju, i zapretio ratom zbog „čak 0,001 mm“ teritorijalnog kršenja.